Django - en to id translation catalogue (611 entries)

en: 
    <p class="help">To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks
    toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can
    select the bookmarklet from any page in the site.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>
id: 
    <p class="help">Untuk menginstal bookmarklet, drag tautan ini ke toolbar
    bookmark Anda atau klik kanan di pautan tersebut dan tambahkan ke bookmark Anda. Kini Anda dapat
    memilih bookmarklet dari halaman apapun di situs. Jangan lupa beberapa
    bookmarklet ini hanya bisa digunakan dari komputer yang terdaftar 
    sebagai "internal" (hubungi administrator sistem Anda apabila tidak yakin apakah
    komputer Anda termasuk "internal").</p>

en:  By %(filter_title)s
id:  Berdasarkan %(filter_title)s

en: "%s" is not a valid value for a primary key.
id: "%s" bukan pilihan yang benar untuk sebuah primary key.

en: %(count)s %(name)s was changed successfully. | %(count)s %(name)s were changed successfully.
id[0]: %(count)s %(name)s berhasil diubah.

en: %(field_name)s must be unique for %(date_field)s %(lookup)s.
id: %(field_name)s harus unik untuk %(date_field)s %(lookup)s.

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
id: %(model_name)s dengan %(field_label)s telah ada.

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
id: Obyek %(name)s dengan primary key %(key)r tidak ada.

en: %(site_name)s comments
id: komentar-komentar di %(site_name)s

en: %(total_count)s selected | All %(total_count)s selected
id[0]: %(total_count)s terpilih

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
id[0]: %(value).1f milyar

en: %(value).1f million | %(value).1f million
id[0]: %(value).1f juta

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
id[0]: %(value).1f trilyun

en: %s administration
id: administrasi %s

en: %s does not appear to be a urlpattern object
id: %s bukan berupa obyek urlpattern

en: 0 of %(cnt)s selected
id: 0 dari %(cnt)s terpilih

en: 1 comment was successfully %(action)s. | %(count)s comments were successfully %(action)s.
id[0]: %(count)s komentar berhasil di-%(action)s.

en: 1 result | %(counter)s results
id[0]: %(counter)s hasil

en: <h3>By %s:</h3>
    <ul>
id: <h3>Oleh %s:</h3>
    <ul>

en: A user with that username already exists.
id: Pengguna dengan username tersebut sudah ada.

en: Action
id: Aksi

en: Action:
id: Aksi:

en: Add
id: Tambah

en: Add %(name)s
id: Tambahkan %(name)s

en: Add %s
id: Tambahkan %s

en: Add Another
id: Tambah Satu Lagi

en: Add another %(verbose_name)s
id: Tambahkan satu %(verbose_name)s lagi

en: Added %(name)s "%(object)s".
id: %(name)s "%(object)s" telah ditambahkan.

en: Advanced options
id: Opsi advanced

en: Albanian
id: Bahasa Albania

en: All
id: Semua

en: All dates
id: Semua tanggal

en: An error occurred when transforming the geometry to the SRID of the geometry form field.
id: Telah terjadi kesalahan ketika merubah geometri ke SRID dari field formulirgeometri.

en: Any date
id: Kapanpun

en: App %r not found
id: Aplikasi %r tidak ditemukan

en: Approve
id: Perbolehkan

en: Approve a comment
id: Perbolehkan sebuah komentar

en: Approve selected comments
id: Setujui komentar-komentar terpilih

en: Arabic
id: Bahasa Arab

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus %(object_name)s "%(escaped_object)s"? Semua obyek-obyek lain yang berhubungan juga akan dihapus:

en: Are you sure you want to delete the selected %(object_name)s objects? All of the following objects and their related items will be deleted:
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus obyek %(object_name)s yang terpilih? Semua obyek di bawah ini dan obyek-obyek lain yang berhubungan akan dihapus:

en: Are you sure?
id: Apakah Anda yakin?

en: Argentinean Spanish
id: Bahasa Spanyol

en: As above, but opens the admin page in a new window.
id: Seperti di atas, tetapi membuka halaman admin di jendela baru.

en: Aug.
id: Agus.

en: August
id: Agustus

en: Banska Bystrica region
id: Daerah Banska Bystrica

en: Basque
id: Bahasa Basque

en: Bengali
id: Bahasa Bengali

en: Big (8 byte) integer
id: Integer besar (8 byte)

en: Boolean (Either True or False)
id: Nilai Boolean (True atau False)

en: Boolean (Either True, False or None)
id: Boolean (True, False atau None)

en: Bosnian
id: Bahasa Bosnia

en: Bratislava region
id: Daerah Brastilava

en: Brazilian Portuguese
id: Bahasa Portugal Brazil

en: British English
id: Bahasa Inggris Britania

en: Bulgarian
id: Bahasa Bulgaria

en: Carlsbad Region
id: Daerah Carlsbad

en: Catalan
id: Bahasa Catalan

en: Central Bohemian Region
id: Daerah Bohemia Tengah

en: Change
id: Ubah

en: Change %s
id: Ubah %s

en: Change history: %s
id: Ubah riwayat: %s

en: Change my password
id: Ubah sandi saya

en: Change password
id: Ganti sandi

en: Change password: %s
id: Ganti sandi: %s

en: Change:
id: Ubah:

en: Changed %(list)s for %(name)s "%(object)s".
id: %(list)s untuk %(name)s "%(object)s" telah diubah.

en: Changed %s.
id: %s telah diubah

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
id: Centang box ini apabila komentar tidak pantas. Sebuah pesan "Komentar ini telah dihapus" akan ditampilkan sebagai penggantinya.

en: Clear selection
id: Hilangkan pilihan

en: Click here to select the objects across all pages
id: Klik di sini untuk memilih semua obyek di semua halaman

en: Co-ordination numbers are not allowed.
id: Nomor koordinasi tidak diperbolehkan.

en: Comma-separated integers
id: Integer yang dipisahkan dengan koma

en: Comment
id: Komentar

en: Confirm password:
id: Konfirmasi sandi:

en: Content
id: Konten

en: Cornwall and Isles of Scilly
id: Cornwall dan Kepulauan Scilly

en: Croatian
id: Bahasa Croasia

en: Currently:
id: Saat ini:

en: Czech
id: Bahasa Ceko

en: DATETIME_FORMAT
id: j N Y, G:i:s

en: DATE_FORMAT
id: j N Y

en: Danish
id: Bahasa Denmark

en: Date (with time)
id: Tanggal (dengan waktu)

en: Date (without time)
id: Tanggal (tanpa waktu)

en: Date/time
id: Tanggal/waktu

en: Date:
id: Tanggal:

en: December
id: Desember

en: Decimal number
id: Bilangan decimal

en: Delete
id: Hapus

en: Delete multiple objects
id: Hapus beberapa obyek

en: Delete selected %(verbose_name_plural)s
id: Hapus %(verbose_name_plural)s yang terpilih

en: Delete?
id: Hapus?

en: Deleted %(name)s "%(object)s".
id: %(name)s "%(object)s" telah dihapus.

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
id: Menghapus %(object_name)s '%(escaped_object)s' akan menghapus obyek-obyek lain yang terhubung, akan tetapi akun Anda tidak memiliki ijin untuk menghapus obyek-obyek dengan tipe:

en: Deleting the %(object_name)s would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
id: Menghapus %(object_name)s akan menghapus obyek-obyek lain yang berhubungan, tetapi akun Anda tidak memiliki ijin untuk menghapus tipe-tipe obyek:

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
id: Menentukan apakah pengguna memiliki semua ijin tanpa perlu diberikan secara manual.

en: Designates whether the user can log into this admin site.
id: Menentukan apakah pengguna berhak masuk ke situs administrasi ini.

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
id: Menentukan apakah pengguna dianggap aktif. Hapus pilihan ini tanpa perlu menghapus akun apapun.

en: Django administration
id: Administrasi Django

en: Django site admin
id: Admin situs Django

en: Documentation
id: Dokumentasi

en: Documentation bookmarklets
id: Bookmarklet dokumentasi

en: Documentation for this page
id: Dokumentasi untuk halaman ini

en: Dumfries and Galloway
id: Dumfries dan Galloway

en: Dutch
id: Bahasa Belanda

en: E-mail address
id: Alamat e-mail

en: E-mail address:
id: Alamat e-mail:

en: Edit this object (current window)
id: Ubah obyek ini (di jendela ini)

en: Edit this object (new window)
id: Ubah obyek ini (di jendela baru)

en: Email address
id: Alamat email

en: England
id: Inggris

en: English
id: Bahasa Inggris

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
id: Pastikan bilangan tidak memiliki lebih dari %s angka desimal.

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
id: Pastikan bilangan tidak memiliki lebih dari %s angka sebelum desimal.

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
id: Pastikan total bilangan tidak melebihi %s angka.

en: Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
id: Pastikan nama berkas tidak melebihi %(max)d angka (saat ini %(length)d).

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
id: Pastikan nilai ini memiliki sedikitnya %(limit_value)d karakter (saat ini %(show_value)d).

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
id: Pastikan nilai ini tidak memiliki lebih dari %(limit_value)d karakter (saat ini %(show_value)d).

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
id: Pastikan nilai ini %(limit_value)s (saat ini %(show_value)s).

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
id: Pastikan nilai ini lebih besar dari atau sama dengan %(limit_value)s.

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
id: Pastikan nilai ini lebih kecil dari atau sama dengan %(limit_value)s.

en: Enter a 4 digit post code.
id: Masukkan kode pos 4 angka.

en: Enter a Swedish postal code in the format XXXXX.
id: Masukkan kode pos Swedia dalam format XXXXX.

en: Enter a U.S. state or territory.
id: Masukkan sebuah propinsi atau teritori A.S.

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
id: Masukkan tanggal lahir dalam format XXXXXX/XXXX atau XXXXXXXXXX.

en: Enter a list of values.
id: Masukkan daftar nilai.

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
id: Masukkan sandi baru untuk <strong>%(username)s</strong>.

en: Enter a number.
id: Masukkan sebuah bilangan.

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
id: Masukkan kode pos dalam format NNNN atau ANNNNAAA.

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
id: Masukkan kode pos dalam format XX-XXX.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
id: Masukkan kode pos dalam format XXX XXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
id: Masukkan kode pos dalam format XXXXX atau XXX XX.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
id: Masukkan kode pos dalam format XXXXXXX atau XXX-XXXX.

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.
id: Masukkan nomor pajak (NIP) dalam format XXX-XXX-XX-XX atau XX-XX-XXX-XXX.

en: Enter a valid 'slug' consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
id: Masukkan 'slug' yang terdiri dari huruf, bilangan, garis bawah atau garis tengah.

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
id: Masukkan nomor identifikasi Austria yang benar dalam format XXXX XXXXXX.

en: Enter a valid CI number in X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X or XXXXXXXX format.
id: Masukkan nomor CI yang benar dalam format X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X atau XXXXXXXX.

en: Enter a valid CI number.
id: Masukkan nomor CI yang benar.

en: Enter a valid CIF.
id: Masukkan CIF yang benar.

en: Enter a valid CNP.
id: Masukkan CNP yang benar.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
id: Masukkan CUIT yang benar dalam format XX-XXXXXXXX-X atau XXXXXXXXXXXX.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
id: Masukkan nomor asuransi Kanada yang benar dalam format XXX-XXX-XXX.

en: Enter a valid Chilean RUT.
id: Masukkan RUT Chile yang benar.

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
id: Masukkan RUT Chile yang benar. Formatnya adalah XX.XXX.XXX-X.

en: Enter a valid Finnish social security number.
id: Masukkan nomor identitas Finlandia yang benar.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
id: Masukkan nomor kartu identitas Jerman yang benar dalam format XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X.

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
id: Masukkan IBAN yang benar dalam format ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX

en: Enter a valid IC number.
id: Masukkan nomor pengenal yang benar.

en: Enter a valid IPv4 address.
id: Masukkan alamat IPv4 yang benar.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
id: Masukkan nomor identifikasi Iceland yang benar. Formatnya adalah XXXXXX-XXXX.

en: Enter a valid Kuwaiti Civil ID number
id: Masukkan nomor ID Kuwait yang benar

en: Enter a valid NIK/KTP number
id: Masukkan nomor NIK/KTP yang benar

en: Enter a valid Norwegian social security number.
id: Masukkan nomor identifikasi Norwegia yang benar.

en: Enter a valid SoFi number
id: Masukkan nomor SoFi yang benar

en: Enter a valid Social Security number.
id: Masukkan nomor identifikasi yang benar.

en: Enter a valid South African ID number
id: Masukkan nomor ID Afrika Selatan yang benar

en: Enter a valid South African postal code
id: Masukkan kode pos Afrika Selatan yang benar

en: Enter a valid Swedish organisation number.
id: Masukkan nomor organisasi Swedia yang benar.

en: Enter a valid Swedish personal identity number.
id: Masukkan nomor identifikasi pribadi Swedia yang benar.

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
id: Masukkan identitas atau nomor paspor Swiss yang benar dalam bentuk X1234567<0 atau 1234567890.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
id: Masukkan nomor identifikasi A.S. yang benar dalam format XXX-XX-XXXX.

en: Enter a valid URL.
id: Masukkan URL yang benar.

en: Enter a valid VAT number.
id: Masukkan nomor VAT yang benar.

en: Enter a valid birth number.
id: Masukkan tanggal lahir yang benar.

en: Enter a valid date in YYYY-MM-DD format.
id: Masukkan tanggal valid dalam format YYYY-MM-DD

en: Enter a valid date.
id: Masukkan tanggal yang benar.

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
id: Masukkan tanggal/waktu yang benar dalam format YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]]

en: Enter a valid date/time.
id: Masukkan tanggal/waktu yang benar.

en: Enter a valid e-mail address.
id: Masukkan alamat e-mail yang benar.

en: Enter a valid phone number
id: Masukkan nomor telepon yang benar

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
id: Masukkan nomor telepon yang benar dalam format 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX atau 9XXXXXXXX.

en: Enter a valid post code
id: Masukkan kode pos yang benar

en: Enter a valid postal code
id: Masukkan kode pos yang benar

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
id: Masukkan kode pos yang benar dalam format XXXXXX

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
id: Masukkan kode pos yang benar dalam format 01XXX - 52XXX

en: Enter a valid postcode.
id: Masukkan kode pos yang benar.

en: Enter a valid time in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
id: Masukkan waktu yang benar dalam bentuk HH:MM[:ss[.uuuuuu]]

en: Enter a valid time.
id: Masukkan waktu yang benar.

en: Enter a valid value.
id: Masukkan nilai yang benar.

en: Enter a valid vehicle license plate number
id: Masukkan nomor polisi kendaraan yang benar

en: Enter a valid zip code.
id: Masukkan kode pos yang benar.

en: Enter a whole number.
id: Masukkan bilangan penuh.

en: Enter a zip code in the format XXXX-XXX.
id: Masukkan kode pos dalam format XXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
id: Masukkan kode pos dalam format XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
id: Masukkan kode pos dalam format XXXXX atau XXXXX-XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
id: Masukkan kode pos dalam format XXXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
id: Masukkan kode pos dalam format XXXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXXXX.
id: Masukkan kode pos dalam format XXXXXXX.

en: Enter new password
id: Masukkan sandi baru

en: Enter only digits separated by commas.
id: Masukkan bilangan yang dipisahkan dengan koma.

en: Enter the same password as above, for verification.
id: Masukkan sandi yang sama dengan di atas, untuk verifikasi.

en: Estonian
id: Bahasa Estonia

en: Example: '/about/contact/'. Make sure to have leading and trailing slashes.
id: Contoh: '/about/contact/'. Pastikan dimulai dan diakhiri dengan garis miring (/).

en: Example: 'flatpages/contact_page.html'. If this isn't provided, the system will use 'flatpages/default.html'.
id: Contoh: 'flatpages/contact_page.html'. Apabila tidak tersedia, sistem akan menggunakan 'flatpages/default.html'.

en: February
id: Februari

en: Field of type: %(field_type)s
id: Field dengan tipe: %(field_type)s

en: Fields on %s objects
id: Field-field dalam %s obyek

en: File path
id: Path berkas

en: Finnish
id: Bahasa Finlandia

en: First, enter a username and password. Then, you'll be able to edit more user options.
id: Pertama, masukkan username dan sandi. Kemudian Anda akan dapat mengubah opsi-opsi lain.

en: Flag
id: Tandai

en: Flag selected comments
id: Tandai komentar-komentar terpilih

en: Flag this comment
id: Tandai komentar ini

en: Floating point number
id: Bilangan floating point

en: Foreign Key (type determined by related field)
id: Foreign Key (tipe tergantung dari field yang berhubungan)

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
id: Lupa sandi Anda? Masukkan alamat e-mail Anda di bawah dan kami akan mengirimkan instruksi untuk mendapatkan sandi baru.

en: French
id: Bahasa Perancis

en: Fri
id: Jumat

en: Friday
id: Jumat

en: Frisian
id: Bahasa Frisia

en: Galician
id: Bahasa Gali

en: Georgian
id: Bahasa Georgia

en: German
id: Bahasa Jerman

en: Greek
id: Bahasa Yunani

en: Groups
id: Grup

en: Hebrew
id: Bahasa Hebrew

en: Hindi
id: Bahasa Hindi

en: History
id: Riwayat

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
id: Tekan "Control", ata "Command" di Mac untuk memilih lebih dari satu.

en: Home
id: Halaman Utama

en: Hradec Region
id: Daerah Hradec

en: Hungarian
id: Bahasa Hungaria

en: IP address
id: alamat IP

en: Icelandic
id: Bahasa Iceland

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
id: Apabila dipilih, hanya pengguna ter-otentikasi yang bisa mengunjungi halaman ini.

en: If you enter anything in this field your comment will be treated as spam
id: Apabila Anda mengisi field ini komentar Anda akan dianggap sebagai spam

en: Important dates
id: Tanggal-tanggal penting

en: In addition to the permissions manually assigned, this user will also get all permissions granted to each group he/she is in.
id: Selain ijin-ijin yang diberikan secara manual, pengguna ini juga akan mendapatkan ijin yang diberikan kepada semua grup di mana ia berada.

en: Indonesian
id: Bahasa Indonesia

en: Invalid CNPJ number.
id: Nomor CNPJ salah.

en: Invalid CPF number.
id: Nomor CPF salah.

en: Invalid CUIT.
id: CUIT salah.

en: Invalid checksum for CIF.
id: Checksum untuk CIF salah.

en: Invalid checksum for NIE.
id: Checksum untuk NIE salah.

en: Invalid checksum for NIF.
id: Checksum untuk NIF salah.

en: Invalid checksum for bank account number.
id: Checksum untuk nomor akun bank salah.

en: Invalid date: %s
id: Tanggal salah: %s

en: Invalid geometry type.
id: Tipe geometri salah

en: Invalid geometry value.
id: Nilai geometri salah

en: Invalid optional parameter Gender, valid values are 'f' and 'm'
id: Parameter opsional jenis kelamin tidak benar, pilih 'f' atau 'm'

en: Irish
id: Bahasa Irlandia

en: Italian
id: Bahasa Italia

en: Items must be selected in order to perform actions on them. No items have been changed.
id: Obyek harus dipilih sebelum dimanipulasi. Tidak ada obyek yang diubah.

en: January
id: Januari

en: Japanese
id: Bahasa Jepang

en: July
id: Juli

en: Jumps to the admin page for pages that represent a single object.
id: Loncat ke halaman admin untuk halaman-halaman yang mewakili sebuah obyek tunggal.

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
id: Membawa Anda ke halaman dokumentasi untuk view yang menghasilkan halaman tersebut.

en: June
id: Juni

en: Kannada
id: Bahasa Kannada

en: Khmer
id: Bahasa Khmer

en: Korean
id: Bahasa Korea

en: Kosice region
id: Daerah Kosice

en: Latest comments on %(site_name)s
id: Komentar-komentar terakhir di %(site_name)s

en: Latvian
id: Bahasa Latvia

en: Liberec Region
id: Daerah Liberec

en: Lithuanian
id: Bahasa Lithuania

en: Log in again
id: Log in kembali

en: Looks like your browser isn't configured to accept cookies. Please enable cookies, reload this page, and try again.
id: Tampaknya peramban Anda tidak menerima cookies. Mohon ubah konfigurasi Anda, reload halaman ini dan coba lagi.

en: Lookup
id: Cari

en: MONTH_DAY_FORMAT
id: j F

en: Macedonian
id: Bahasa Macedonia

en: Many-to-many relationship
id: Hubungan many-to-many

en: March
id: Maret

en: May
id: Mei

en: Model %(model)s with pk %(pk)r does not exist.
id: Model %(model)s dengan pk %(pk)r tidak ada.

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
id: Model %(model_name)r tidak ada di aplikasi %(app_label)r

en: Models available in the %(name)s application.
id: Model-model yang tersedia di aplikasi %(name)s.

en: Mon
id: Senin

en: Monday
id: Senin

en: Mongolian
id: Bahasa Mongolia

en: Moravian-Silesian Region
id: Daerah Moravia-Silesian

en: My Actions
id: Aktivitas Saya

en: Name
id: Nama

en: National Business Register Number (REGON) consists of 9 or 14 digits.
id: Nomor Registrasi Bisnis Nasional (REGON) terdiri dari 9 atau 14 angka.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
id: Nomor identifikasi nasional terdiri dari 11 angka.

en: New password
id: Sandi baru

en: New password confirmation
id: Konfirmasi sandi baru

en: New password:
id: Sandi baru:

en: Nitra region
id: Daerah Nitra

en: No
id: Tidak

en: No action selected.
id: Tidak ada aksi yang terpilih.

en: No fields changed.
id: Tidak ada field yang berubah.

en: No file was submitted.
id: Tidak ada berkas yang dikirimkan.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
id: Tidak ada berkas yang dikirimkan. Periksa tipe encoding form.

en: No geometry value provided.
id: Nilai geometri tidak tersedia.

en: None available
id: Tidak ada yang tersedia

en: North Rhine-Westphalia
id: Rhine-Westphalia Utara

en: Northern Ireland
id: Irlandia Utara

en: Norwegian
id: Bahasa Norwegia

en: Norwegian Bokmal
id: Bahasa Norwegia Bokmal

en: Norwegian Nynorsk
id: Bahasa Norwegia Nynorsk

en: Oct.
id: Okt.

en: October
id: Oktober

en: Old password
id: Sandi lama

en: Olomouc Region
id: Daerah Olomouc

en: One-to-one relationship
id: Hubungan one-to-one

en: Order
id: Urutan

en: Orkney Islands
id: Kepulauan Orkney

en: Page not found
id: Halaman tidak ditemukan

en: Pardubice Region
id: Daerah Pardubice

en: Password
id: Sandi

en: Password (again)
id: Sandi (ulangi)

en: Password change
id: Ubah sandi

en: Password change successful
id: Sandi telah berhasil diubah

en: Password changed successfully.
id: Sandi berhasil diubah.

en: Password confirmation
id: Konfirmasi sandi

en: Password reset
id: Reset sandi

en: Password reset complete
id: Sandi telah di-reset

en: Password reset confirmation
id: Konfirmasi reset sandi

en: Password reset on %s
id: Reset sandi di %s

en: Password reset successful
id: Reset sandi berhasil

en: Password reset unsuccessful
id: Reset sandi tidak berhasil

en: Password:
id: Sandi:

en: Past 7 days
id: Tujuh hari terakhir

en: Permissions
id: Ijin akses

en: Persian
id: Bahasa Persia

en: Personal info
id: Informasi pribadi

en: Phone number
id: Nomor telepon

en: Phone numbers must be in 0X XX XX XX XX format.
id: Nomor telepon harus dalam format 0X XX XX XX XX.

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
id: Nomor telepon harus dalam format XX-XXXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format.
id: Nomor telepon harus dalam format XXX-XXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
id: Nomor telepon harus dalam format XXXX-XXXXXX.

en: Phone numbers must have 9 digits, or start by + or 00.
id: Nomor telepon harus memiliki 9 angka, atau dimulai dari + atau 00.

en: Pilsen Region
id: Daerah Pilsen

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
id: Mohon perbaiki data duplikat untuk %(field)s yang harus memiliki nilai unik.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
id: Mohon perbaiki data duplikat untuk %(field)s.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
id: Mohon perbaiki data duplikat untuk %(field_name)s yang harus memiliki nilai unik untuk pencarian %(lookup)s di %(date_field)s.

en: Please correct the duplicate values below.
id: Mohon perbaiki nilai duplikat di bawah ini.

en: Please correct the error below | Please correct the errors below
id[0]: Mohon perbaiki kesalahan di bawah ini

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
id[0]: Mohon perbaiki error di bawah ini.

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
id: Mohon masukkan nama dan sandi yang benar. Kedua field ini case-sensitive.

en: Please enter a valid NIF or NIE.
id: Mohon masukkan NIF atau NIE yang benar.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
id: Mohon masukkan NIF, NIE atau CIF yang benar.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
id: Masukkan nomor akun bank yang benar dalam format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.

en: Please enter valid %(self)s IDs. The value %(value)r is invalid. | Please enter valid %(self)s IDs. The values %(value)r are invalid.
id[0]: Mohon masukkan ID %(self)s yang benar. Nilai %(value)r salah.

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
id: Masukkan sandi baru Anda dua kali untuk memastikan tidak terjadinya kesalahanketik.

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
id: Mohon masukkan sandi lama Anda untuk keperluan sekuriti dan masukkan sandi baru dua kali untuk memastikan Anda tidak melakukan kesalahan ketik.

en: Please go to the following page and choose a new password:
id: Mohon kunjungi halaman di bawah ini dan pilih sandi baru:

en: Please log in again, because your session has expired.
id: Mohon log in kembali karena sesi Anda telah habis.

en: Polish
id: Bahasa Polandia

en: Portuguese
id: Bahasa Portugal

en: Post
id: Kirim

en: Post your comment
id: Kirim komentar Anda

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
id: Dikirim oleh %(user)s pada tanggal %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: Prague
id: Praha

en: Presov region
id: Daerah Presov

en: Preview your comment
id: Preview komentar Anda

en: Really flag this comment?
id: Yakin ingin menandai komentar ini?

en: Really make this comment public?
id: Yakin ingin membuka komentar ini untuk umum?

en: Really remove this comment?
id: Yakin ingin menghapus komentar ini?

en: Recent Actions
id: Aktivitas Sebelumnya

en: Remove
id: Hapus

en: Remove a comment
id: Hapus sebuah komentar

en: Remove selected comments
id: Hapus komentar-komentar terpilih

en: Required. 30 characters or fewer. Letters, digits and @/./+/-/_ only.
id: Wajib. 30 karakter atau kurang dalam kombinasi huruf, angka dan @/./+/-/_ .

en: Required. 30 characters or fewer. Letters, numbers and @/./+/-/_ characters
id: Wajib. 30 karakter atau kurang dalam kombinasi huruf, angka dan karakter @/./+/-/_

en: Reset my password
id: Reset sandi saya

en: Romanian
id: Bahasa Romania

en: Run the selected action
id: Jalankan aksi terpilih

en: Russian
id: Bahasa Russia

en: Sat
id: Sabtu

en: Saturday
id: Sabtu

en: Save
id: Simpan

en: Save and add another
id: Simpan dan tambahkan satu lagi

en: Save and continue editing
id: Simpan dan terus mengubah

en: Save as new
id: Simpan sebagai baru

en: Scotland
id: Scotlandia

en: Search
id: Cari

en: Select %s
id: Pilih %s

en: Select %s to change
id: Pilih %s untuk diubah

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
id: Pilih propinsi Brazil yang benar. Propinsi ini tidak termasuk dalam daftar propinsi.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
id: Masukkan pilihan yang benar. %(value)s bukan pilihan yang valid.

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
id: Masukkan pilihan yang benar. %s bukan salah satu pilihan yang ada.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
id: Masukkan pilihan yang benar. Pilihan anda bukan salah satu dari pilihan yang ada.

en: Select all %(total_count)s %(module_name)s
id: Pilih seluruh %(total_count)s %(module_name)s

en: Serbian
id: Bahasa Serbia

en: Serbian Latin
id: Bahasa Serbia Latin

en: Shetland Islands
id: Kepulauan Shetland

en: Show all
id: Perlihatkan semua

en: Show object ID
id: Perlihatkan ID obyek

en: Shows the content-type and unique ID for pages that represent a single object.
id: Perlihatkan content-type dan ID unik untuk halaman-halaman yang mewakili sebuah obyek tunggal.

en: Simplified Chinese
id: Bahasa Cina Sederhana

en: Site administration
id: Administrasi situs

en: Slovak
id: Bahasa Slovakia

en: Slovenian
id: Bahasa Slovenia

en: Something's wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
id: Ada yang salah dengan instalasi database Anda. Pastikan tabel-tabel database yang benar telah dibuat dan database dapat dibaca oleh user yang benar.

en: South Bohemian Region
id: Daerah Bohemia Selatan

en: South Moravian Region
id: Daerah Moravia Selatan

en: Spanish
id: Bahasa Spanyol

en: String (up to %(max_length)s)
id: String (maximum %(max_length)s)

en: Successfully deleted %(count)d %(items)s.
id: Berhasil menghapus %(count)d %(items)s.

en: Sun
id: Minggu

en: Sunday
id: Minggu

en: Swedish
id: Bahasa Swedia

en: TIME_FORMAT
id: G:i:s

en: Tamil
id: Bahasa Tamil

en: Telugu
id: Bahasa Telugu

en: Text
id: Teks

en: Thai
id: Bahasa Thailand

en: Thank you for your comment
id: Terima kasih atas komentar Anda

en: Thanks for approving
id: Terima kasih telah memperbolehkan

en: Thanks for commenting
id: Terima kasih telah meninggalkan komentar

en: Thanks for flagging
id: Terima kasih telah menandai

en: Thanks for removing
id: Terima kasih telah menghapus

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
id: Terima kasih telah menggunakan situs ini hari ini.

en: Thanks for taking the time to improve the quality of discussion on our site
id: Terima kasih telah membantu meningkatkan kualitas diskusi di situs kami

en: Thanks for using our site!
id: Terima kasih telah menggunakan situs kami!

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
id: Alamat e-mail tersebut tidak terhubung dengan akun apapun. Apakah Anda yakin telah terdaftar?

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully.
id: %(name)s "%(obj)s" berhasil ditambahkan.

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully. You may edit it again below.
id: %(name)s "%(obj)s" berhasil ditambahkan. Anda boleh mengubahnya di bawah.

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
id: %(name)s "%(obj)s" berhasil diubah.

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
id: %(name)s "%(obj)s" berhasil dihapus.

en: The %(site_name)s team
id: Tim %(site_name)s

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
id: %(verbose_name)s telah berhasil dibuat.

en: The %(verbose_name)s was deleted.
id: %(verbose_name)s telah dihapus.

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
id: %(verbose_name)s telah berhasil diubah.

en: The Chilean RUT is not valid.
id: RUT Chile tidak valid.

en: The Icelandic identification number is not valid.
id: Nomor identifikasi Iceland tidak benar.

en: The base GIS field -- maps to the OpenGIS Specification Geometry type.
id: Field GIS dasar dibuat berdasarkan OpenGIS Specification Geometry.

en: The inline foreign key did not match the parent instance primary key.
id: Foreign key inline tidak cocok dengan primary key milik parent.

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
id: Link reset sandi tidak benar, kemungkinan karena link itu sudah dipakai sebelumnya. Mohon ajukan sebuah permintaan reset sandi lagi.

en: The submitted file is empty.
id: Berkas yang dikirimkan kosong.

en: The two password fields didn't match.
id: Dua field sandi tidak sama.

en: There's been an error. It's been reported to the site administrators via e-mail and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
id: Error telah ditemukan dan dilaporkan kepada administrator situs melalui e-mail dan akan diperbaiki secepatnya. Terima kasih atas pengertian Anda.

en: This URL appears to be a broken link.
id: URL ini tampaknya tidak ada.

en: This account is inactive.
id: Akun ini tidak aktif.

en: This can be either an absolute path (as above) or a full URL starting with 'http://'.
id: Dapat berupa path absolut (seperti di atas) atau URL penuh dimulai dengan 'http://'.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the email is read-only.
id: Komentar ini dikirim oleh seorang pengguna yang ter-otentikasi sehingga alamat email tidak dapat diubah.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the name is read-only.
id: Komentar ini dikirim oleh seorang pengguna yang ter-otentikasi sehingga nama pengguna tidak dapat diubah.

en: This field cannot be blank.
id: Field ini tidak boleh kosong.

en: This field cannot be null.
id: Field ini tidak boleh null.

en: This field is required.
id: Field ini tidak boleh kosong.

en: This field requires 11 digits.
id: Field ini membutuhkan 11 angka.

en: This field requires 7 or 8 digits.
id: Field ini membutuhkan 7 atau 8 angka.

en: This field requires 8 digits.
id: Field ini membutuhkan 8 angka.

en: This field requires at least 14 digits
id: Field ini membutuhkan sedikitnya 14 angka

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
id: Field ini membutuhkan paling banyak 11 angka atau 14 huruf.

en: This field requires only numbers.
id: Field ini hanya terdiri dari angka.

en: This month
id: Bulan ini

en: This object doesn't have a change history. It probably wasn't added via this admin site.
id: Obyek ini tidak memiliki riwayat perubahan. Kemungkinan obyek ini tidak ditambahkan melalui situs administrasi ini.

en: This should be an absolute path, excluding the domain name. Example: '/events/search/'.
id: Harus berupa path absolut, tanpa nama domain. Contoh: '/kejadian/cari/'.

en: This value may contain only letters, numbers and @/./+/-/_ characters.
id: Nilai ini hanya boleh berisi huruf, angka dan karakter-karakter @/./+/-/_ .

en: This value must be a decimal number.
id: Nilai ini harus berupa bilangan desimal.

en: This value must be a float.
id: Nilai ini harus berupa float.

en: This value must be an integer.
id: Nilai ini harus berupa integer.

en: This value must be either None, True or False.
id: Nilai harus berupa None, True atau False.

en: This value must be either True or False.
id: Nilai ini harus berupa True atau False

en: This value must contain only letters, numbers, underscores, dashes or slashes.
id: Nilai ini hanya boleh terdiri dari huruf, angka, garis bawah, garis tengah atau garis miring (/).

en: This year
id: Tahun ini

en: Thu
id: Kamis

en: Thursday
id: Kamis

en: Time
id: Waktu

en: Time:
id: Waktu:

en: Today
id: Hari ini

en: Traditional Chinese
id: Bahasa Cina Tradisional

en: Trencin region
id: Daerah Trencin

en: Trnava region
id: Daerah Trnava

en: Tue
id: Selasa

en: Tuesday
id: Selasa

en: Turkish
id: Bahasa Turki

en: U.S. state (two uppercase letters)
id: Propinsi A.S (dua huruf besar)

en: Ukrainian
id: Bahasa Ukrainia

en: Uncheck this box to make the comment effectively disappear from the site.
id: Jangan centang box ini untuk membuat komentar hilang dari situs.

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Unknown content
id: Konten tidak diketahui

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
id: Unggah gambar yang benar. Berkas yang anda unggah bukan gambar atau gambar itu rusak.

en: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' or use the <a href="password/">change password form</a>.
id: Gunakan '[algo]$[salt]$[hexdigest]' atau <a href="password/">formulir ganti sandi</a>.

en: User
id: Pengguna

en: Usernames cannot contain the '@' character.
id: Nama tidak boleh memiliki karakter '@'.

en: Usti Region
id: Daerah Usti

en: Value %r is not a valid choice.
id: Nilai %r bukan pilihan yang benar.

en: Vietnamese
id: Bahasa Vietnam

en: View on site
id: Lihat di situs

en: Vysocina Region
id: Daerah Vysocina

en: Watch your mouth! The word %s is not allowed here. | Watch your mouth! The words %s are not allowed here.
id[0]: Awas! Kata %s tidak di-ijinkan di sini.

en: We apologize, but your form has expired. Please continue filling out the form from this page.
id: Maaf, formulir Anda sudah tidak berlaku lagi. Mohon lanjutkan mengisi formulir dari halaman ini.

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
id: Maaf, halaman yang Anda cari tidak ditemukan.

en: We've e-mailed you instructions for setting your password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
id: Kami telah mengirimkan instruksi untuk me-reset sandi Anda melalui alamat e-mail yang Anda masukkan. Anda akan menerima e-mail tersebut sebentar lagi.

en: Wed
id: Rabu

en: Wednesday
id: Rabu

en: Welcome,
id: Selamat datang,

en: Welsh
id: Bahasa Wales

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
id: Checksum untuk Nomor Registrasi Bisnis Nasional (REGON) salah.

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
id: Checksum untuk nomor identifikasi nasional salah.

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
id: Checksum untuk nomor pajak (NIP) salah.

en: XML text
id: Teks XML

en: YEAR_MONTH_FORMAT
id: F Y

en: Yes
id: Ya

en: Yes, I'm sure
id: Ya, saya yakin

en: You don't have permission to edit anything.
id: Anda tidak memiliki ijin untuk mengubah apapun.

en: You may add another %s below.
id: Anda boleh menambahkan %s lagi di bawah.

en: You may edit it again below.
id: Anda boleh mengubahnya kembali di bawah.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset
id: Anda menerima e-mail ini karena Anda mengajukan permintaan reset sandi

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
id: Tampaknya peramban Anda tidak menerima cookies. Cookies diperlukan untuk log in.

en: Your e-mail address is not your username. Try '%s' instead.
id: Nama akun Anda bukan alamat email. Cobalah dengan '%s'.

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
id: Sandi lama Anda tidak benar. Mohon masukkan sekali lagi.

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
id: Sandi Anda telah diperbaharui. Anda boleh log in kembali sekarang.

en: Your password was changed.
id: Sandi Anda telah diubah.

en: Your username, in case you've forgotten:
id: Username Anda, apabila Anda lupa:

en: Zilina region
id: Daerah Zilina

en: Zlin Region
id: Daerah Zlin

en: a.m.
id: a.m

en: action flag
id: jenis aksi

en: action time
id: waktu aksi

en: active
id: aktif

en: all %s
id: semua %s

en: and
id: dan

en: approved | approved
id[0]: disetujui

en: apr
id: April

en: aug
id: Agustus

en: change message
id: ganti pesan

en: codename
id: namasandi

en: comment
id: komentar

en: comment flag
id: tanda komentar

en: comment flags
id: tanda-tanda komentar

en: comments
id: komentar-komentar

en: content
id: konten

en: content type
id: tipe konten

en: content types
id: tipe-tipe konten

en: date
id: tanggal

en: date joined
id: tanggal daftar

en: date/time submitted
id: tanggal/waktu disimpan

en: day | days
id[0]: hari

en: dec
id: Desember

en: display name
id: nama yang ditampilkan

en: domain name
id: nama domain

en: e-mail address
id: alamat e-mail

en: eight
id: delapan

en: enable comments
id: perbolehkan komentar

en: expire date
id: tanggal kadaluarsa

en: feb
id: Februari

en: first name
id: nama depan

en: five
id: lima

en: flag
id: tanda

en: flagged | flagged
id[0]: ditandai

en: for your user account at %(site_name)s
id: untuk akun Anda di %(site_name)s

en: four
id: empat

en: group
id: grup

en: groups
id: grup

en: hour | hours
id[0]: jam

en: is public
id: untuk umum

en: is removed
id: telah dihapus

en: jan
id: Januari

en: jul
id: Juli

en: jun
id: Juni

en: last login
id: login terakhir

en: last name
id: nama belakang

en: lazy message
id: pesan malas

en: log entries
id: pencatatan log

en: log entry
id: pencatatan log

en: mar
id: Maret

en: may
id: Mei

en: message
id: pesan

en: midnight
id: tengah malam

en: minute | minutes
id[0]: menit

en: minutes
id: menit

en: month | months
id[0]: bulan

en: name
id: nama

en: nine
id: sembilan

en: noon
id: siang

en: nov
id: November

en: number of %s
id: jumlah %s

en: object ID
id: ID obyek

en: object id
id: id obyek

en: object repr
id: representasi obyek

en: oct
id: Oktober

en: one
id: satu

en: or
id: atau

en: or make changes
id: atau lakukan perubahan

en: p.m.
id: p.m

en: password
id: sandi

en: permission
id: ijin

en: permissions
id: ijin

en: python model class name
id: nama class model python

en: redirect
id: alihkan

en: redirect from
id: alihkan dari

en: redirect to
id: alihkan ke

en: redirects
id: dialihkan

en: registration required
id: pendaftaran dibutuhkan

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
id: obyek-obyek `%(app_label)s.%(object_name)s` yang berhubungan

en: removed | removed
id[0]: dihapus

en: sep
id: September

en: session
id: sesi

en: session data
id: data sesi

en: session key
id: kunci sesi

en: sessions
id: sesi

en: seven
id: tujuh

en: site
id: situs

en: sites
id: situs

en: six
id: enam

en: staff status
id: status staff

en: superuser status
id: status superuser

en: template name
id: nama template

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
id: obyek `%(app_label)s.%(data_type)s` yang berhubungan

en: three
id: tiga

en: title
id: judul

en: today
id: hari ini

en: tomorrow
id: besok

en: two
id: dua

en: user
id: pengguna

en: user permissions
id: ijin pengguna

en: user's URL
id: URL pengguna

en: user's email address
id: alamat email pengguna

en: user's name
id: nama pengguna

en: users
id: pengguna-pengguna

en: week | weeks
id[0]: minggu

en: year | years
id[0]: tahun

en: yes,no,maybe
id: ya,tidak,mungkin

en: yesterday
id: kemarin
