Django - en to ru translation catalogue (1161 entries)

en: 
    <p class="help">To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks
    toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can
    select the bookmarklet from any page in the site.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>
ru: 
    <p class="help">Для установки закладок перетащите ссылку к себе на панель
    закладок или щелкните правой кнопкой мыши по ссылке и добавьте ее в
    закладки. Теперь у вас есть возможность выбрать закладку с любой страницы
    сайта. Обратите внимание: некоторые из этих закладок требуют, чтобы вы
    просматривали сайт с компьютера, определенного как "внутренний" (уточните
    у своего системного администратора, если не уверены, является ли ваш
    компьютер "внутренним").</p>

en:  By %(filter_title)s
ru:  По %(filter_title)s

en: "%s" is not a valid value for a primary key.
ru: "%s" не является верным значением для первичного ключа.

en: %(count)s %(name)s was changed successfully. | %(count)s %(name)s were changed successfully.
ru[0]: %(count)s %(name)s был успешно изменен.
ru[1]: %(count)s %(name)s были успешно изменены.
ru[2]: %(count)s %(name)s были успешно изменены.

en: %(field_name)s must be unique for %(date_field)s %(lookup)s.
ru: Значение в поле %(field_name)s должно быть уникальным для %(lookup)s в поле %(date_field)s.

en: %(full_result_count)s total
ru: %(full_result_count)s всего

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
ru: %(model_name)s с таким %(field_label)s уже существует.

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
ru: %(name)s с первичным ключом %(key)r не существует.

en: %(site_name)s comments
ru: Комментарии %(site_name)s

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
ru[0]: %(size)d байт
ru[1]: %(size)d байта
ru[2]: %(size)d байт

en: %(total_count)s selected | All %(total_count)s selected
ru[0]: Все объекты общим количеством %(total_count)s были выбраны
ru[1]: Выбраны все %(total_count)s объекта
ru[2]: Выбраны все %(total_count)s объектов

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
ru[0]: %(value).1f миллиард
ru[1]: %(value).1f миллиарда
ru[2]: %(value).1f миллиардов

en: %(value).1f million | %(value).1f million
ru[0]: %(value).1f миллион
ru[1]: %(value).1f миллиона
ru[2]: %(value).1f миллионов

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
ru[0]: %(value).1f триллион
ru[1]: %(value).1f триллиона
ru[2]: %(value).1f триллионов

en: %.1f GB
ru: %.1f ГБ

en: %.1f KB
ru: %.1f КБ

en: %.1f MB
ru: %.1f МБ

en: %s administration
ru: %s администрирование

en: %s does not appear to be a urlpattern object
ru: %s не похож на объект urlpattern

en: 0 of %(cnt)s selected
ru: Выбрано 0 объектов из %(cnt)s

en: 1 comment was successfully %(action)s. | %(count)s comments were successfully %(action)s.
ru[0]: %(count)s комментарий был успешно %(action)s
ru[1]: %(count)s комментария были успешно %(action)s
ru[2]: %(count)s комментариев были успешно %(action)s

en: 1 result | %(counter)s results
ru[0]: %(counter)s результат
ru[1]: %(counter)s результата
ru[2]: %(counter)s результатов

en: <h3>By %s:</h3>
    <ul>
ru: <h3>По %s:</h3>
    <ul>

en: A Coruna
ru: Ла-Корунья

en: A user with that username already exists.
ru: Пользователь с таким именем уже существует.

en: AM
ru: ДП

en: Aargau
ru: Ааргау

en: Action
ru: Действие

en: Action:
ru: Действие:

en: Add
ru: Добавить

en: Add %(name)s
ru: Добавить %(name)s

en: Add %s
ru: Добавить %s

en: Add Another
ru: Добавить еще

en: Add another %(verbose_name)s
ru: Добавить еще один %(verbose_name)s

en: Added %(name)s "%(object)s".
ru: Добавлен %(name)s "%(object)s".

en: Advanced options
ru: Расширенные настройки

en: Aguascalientes
ru: Агуаскальентес

en: Aichi
ru: Айчи

en: Akita
ru: Акита

en: Alacant
ru: Аликанте

en: Albacete
ru: Альбасете

en: Albanian
ru: Албанский

en: All
ru: Все

en: All dates
ru: Все даты

en: Almeria
ru: Альмерия

en: An error occurred when transforming the geometry to the SRID of the geometry form field.
ru: Произошла ошибка во время преобразования геометрии в SRID.

en: Andalusia
ru: Андалусия

en: Antrim
ru: Антрим

en: Any date
ru: Любая дата

en: Aomori
ru: Аомори

en: App %r not found
ru: Приложение %r не найдено

en: Appenzell Ausserrhoden
ru: Аппенцелль-Ауссерроден

en: Appenzell Innerrhoden
ru: Аппенцелль-Иннерроден

en: Approve
ru: Подтвердить

en: Approve a comment
ru: Подтвердить комментарий

en: Approve selected comments
ru: Подтвердить выбранные комментарии

en: April
ru: Апрель

en: Arabic
ru: Арабский

en: Aragon
ru: Арагон

en: Arava
ru: Арава

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
ru: Вы уверены, что хотите удалить %(object_name)s "%(escaped_object)s"? Все следующие связанные объекты также будут удалены:

en: Are you sure you want to delete the selected %(object_name)s objects? All of the following objects and their related items will be deleted:
ru: Вы уверены, что хотите удалить выбранные объекты типа "%(object_name)s"? Все следующие объекты (и все связанные с ними) также будут удалены:

en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

en: Argentinean Spanish
ru: Аргентинский испанский

en: Armagh
ru: Арма

en: As above, but opens the admin page in a new window.
ru: То же, что и выше, но откроет административную страницу в новом окне.

en: Asturias
ru: Астурия

en: Aug.
ru: Авг.

en: August
ru: Август

en: Avila
ru: Авила

en: Badajoz
ru: Бадахос

en: Baden-Wuerttemberg
ru: Баден-Вюртемберг

en: Baja California
ru: Нижняя Калифорния

en: Baja California Sur
ru: Южная Нижняя Калифорни

en: Balearic Islands
ru: Балеарские острова

en: Bali
ru: Бали

en: Bandung
ru: Бандунг

en: Banovce nad Bebravou
ru: Бановце-над-Бебравоу

en: Banska Bystrica
ru: Банска Бистрица

en: Banska Bystrica region
ru: Банскобистрицкий край

en: Banska Stiavnica
ru: Банска Штьявница

en: Banten
ru: Бантен

en: Banyumas
ru: Банджумас

en: Barcelona
ru: Барселона

en: Bardejov
ru: Бардейов

en: Basel-Land
ru: Базель-Ланд

en: Basel-Stadt
ru: Базель-Штадт

en: Basque
ru: Баскский

en: Basque Country
ru: Страна Басков

en: Bavaria
ru: Бавария

en: Bedfordshire
ru: Бедфордшир

en: Bengali
ru: Бенгальский

en: Bengkulu
ru: Бенгкулу

en: Berlin
ru: Берлин

en: Berne
ru: Берн

en: Big (8 byte) integer
ru: Длинное целое (8 байт)

en: Bizkaia
ru: Бискайя

en: Blekinge
ru: Блекинге

en: Bogor
ru: Богор

en: Bojonegoro
ru: Боджонегоро

en: Bookmarklets
ru: Закладки

en: Boolean (Either True or False)
ru: Логическое (True или False)

en: Boolean (Either True, False or None)
ru: Логическое (True, False или None)

en: Borders
ru: Бордерс

en: Bosnian
ru: Боснийский

en: Brandenburg
ru: Бранденбург

en: Bratislava I
ru: Братислава I

en: Bratislava II
ru: Братислава II

en: Bratislava III
ru: Братислава III

en: Bratislava IV
ru: Братислава IV

en: Bratislava V
ru: Братислава V

en: Bratislava region
ru: Братиславский край

en: Brazilian Portuguese
ru: Бразильский португальский

en: Bremen
ru: Бремен

en: Brezno
ru: Брезно

en: British English
ru: Британский английский

en: Buckinghamshire
ru: Бакингемшир

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Burgenland
ru: Бургенланд

en: Burgos
ru: Бургос

en: Bytca
ru: Битча

en: Caceres
ru: Касерес

en: Cadca
ru: Чадца

en: Cadiz
ru: Кадис

en: Campeche
ru: Кампече

en: Canary Islands
ru: Канарские острова

en: Cantabria
ru: Кантабрия

en: Carinthia
ru: Каринтия

en: Carlow
ru: Карлоу

en: Carlsbad Region
ru: Карловарский край

en: Castello
ru: Кастельо

en: Castile and Leon
ru: Кастилия и Леон

en: Castile-La Mancha
ru: Кастилия-Ла-Манча

en: Catalan
ru: Каталанский

en: Catalonia
ru: Каталония

en: Cavan
ru: Каван

en: Central Bohemian Region
ru: Среднечешский край

en: Central Scotland
ru: Центральная Шотландия

en: Ceuta
ru: Сеута

en: Change
ru: Изменить

en: Change %s
ru: Изменить %s

en: Change history: %s
ru: История изменений: %s

en: Change my password
ru: Изменить мой пароль

en: Change password
ru: Изменить пароль

en: Change password: %s
ru: Изменение пароля: %s

en: Change:
ru: Изменить:

en: Changed %(list)s for %(name)s "%(object)s".
ru: Изменены %(list)s для %(name)s "%(object)s".

en: Changed %s.
ru: Изменен %s.

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
ru: Отметьте, если комментарий нежелателен. Взамен будет показано сообщение "Этот комментарий был удален".

en: Cheshire
ru: Чешир

en: Chiapas
ru: Чьяпас

en: Chiba
ru: Тиба

en: Chihuahua
ru: Чиуауа

en: Cirebon
ru: Чиребон

en: Ciudad Real
ru: Сьюдад-Реаль

en: Clare
ru: Клэр

en: Clear selection
ru: Снять выделение

en: Click here to select the objects across all pages
ru: Нажмите здесь, чтобы выбрать объекты на всех страницах

en: Clwyd
ru: Клуид

en: Co-ordination numbers are not allowed.
ru: Координационные номера запрещены

en: Coahuila
ru: Коауила

en: Colima
ru: Колима

en: Comma-separated integers
ru: Целые, разделенные запятыми

en: Comment
ru: Комментарий

en: Confirm password:
ru: Подтвердите пароль:

en: Content
ru: Содержание

en: Cordoba
ru: Кордоба

en: Cork
ru: Корк

en: Cornwall and Isles of Scilly
ru: Корнуолл и острова Силли

en: Corps Consulate
ru: Консульский корпус

en: Corps Diplomatic
ru: Дипломатический корпус

en: County Antrim
ru: Графство Антрим

en: County Armagh
ru: Графство Арма

en: County Down
ru: Графство Даун

en: County Fermanagh
ru: Графство Фермана

en: County Londonderry
ru: Графство Лондондерри

en: County Tyrone
ru: Графство Тирон

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Cuenca
ru: Куэнка

en: Cumbria
ru: Камбрия

en: Currently:
ru: Текущий файл:

en: Czech
ru: Чешский

en: DATETIME_FORMAT
ru: d.m.Y H:i

en: DATE_FORMAT
ru: d.m.Y

en: Dalarna
ru: Даларна

en: Danish
ru: Датский

en: Database error
ru: Ошибка базы данных

en: Date (with time)
ru: Дата (с указанием времени)

en: Date (without time)
ru: Дата (без указания времени)

en: Date/time
ru: Дата и время

en: Date:
ru: Дата:

en: Dec.
ru: Дек.

en: December
ru: Декабрь

en: Decimal number
ru: Число с фиксированной запятой

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete multiple objects
ru: Удалить несколько объектов

en: Delete selected %(verbose_name_plural)s
ru: Удалить выбранные %(verbose_name_plural)s

en: Delete?
ru: Удалить?

en: Deleted %(name)s "%(object)s".
ru: Удален %(name)s "%(object)s".

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
ru: Удаление %(object_name)s '%(escaped_object)s' приведет к удалению связанных объектов, но ваша учетная запись не имеет прав для удаления следующих типов объектов:

en: Deleting the %(object_name)s would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
ru: Удаление %(object_name)s приведет к удалению связанных объектов, но ваша учетная запись не имеет прав для удаления следующих типов объектов:

en: Derbyshire
ru: Дербишир

en: Derry
ru: Дерри

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
ru: Указывает, что пользователь имеет все права без явного их назначения.

en: Designates whether the user can log into this admin site.
ru: Отметьте, если пользователь может входить в административную часть сайта.

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
ru: Отметьте, если пользователь должен считаться активным. Уберите эту отметку вместо удаления аккаунта.

en: Detva
ru: Детва

en: Devon
ru: Девон

en: Distrito Federal
ru: Федеральный округ

en: Django administration
ru: Администрирование Django

en: Django site admin
ru: Административный сайт Django

en: Documentation
ru: Документация

en: Documentation bookmarklets
ru: Закладки документации

en: Documentation for this page
ru: Документация для данной страницы

en: Dolny Kubin
ru: Долны Кубин

en: Donegal
ru: Донегол

en: Dorset
ru: Дорсет

en: Down
ru: Даун

en: Drenthe
ru: Дренте

en: Dublin
ru: Дублин

en: Dumfries and Galloway
ru: Дамфрис и Галлоуэй

en: Dunajska Streda
ru: Дунайска Стреда

en: Durango
ru: Дуранго

en: Durham
ru: Дарем

en: Dutch
ru: Голландский

en: Dyfed
ru: Дивед

en: E-mail
ru: Адрес электронной почты

en: E-mail address
ru: Адрес электронной почты

en: E-mail address:
ru: Адрес электронной почты:

en: East Sussex
ru: Восточный Сассекс

en: Eastern Cape
ru: Восточная Капская провинция

en: Edit this object (current window)
ru: Редактировать данный объект (в текущем окне)

en: Edit this object (new window)
ru: Редактировать данный объект (в новом окне)

en: Ehime
ru: Эхимэ

en: Email address
ru: Адрес электронной почты

en: England
ru: Англия

en: English
ru: Английский

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
ru: Убедитесь, что ввели не больше %s цифр после запятой.

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
ru: Убедитесь, что ввели не больше %s цифр до запятой.

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
ru: Убедитесь, что ввели не больше %s цифр.

en: Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
ru: Убедитесь, что это имя файла содержит не более %(max)d символов (сейчас %(length)d).

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
ru: Убедитесь, что это значение содержит не менее %(limit_value)d символов (сейчас %(show_value)d).

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
ru: Убедитесь, что это значение содержит не более %(limit_value)d символов (сейчас %(show_value)d).

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
ru: Убедитесь, что это значение — %(limit_value)s (сейчас оно — %(show_value)s).

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
ru: Убедитесь, что это значение больше либо равно %(limit_value)s.

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
ru: Убедитесь, что это значение меньше либо равно %(limit_value)s.

en: Enter a 4 digit post code.
ru: Введите почтовый индекс из 4 цифр.

en: Enter a Swedish postal code in the format XXXXX.
ru: Введите шведский почтовый индекс в формате XXXXX.

en: Enter a U.S. state or territory.
ru: Введите штат или территорию США

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
ru: Введите номер свидетельства о рождении в формате XXXXXX/XXXX или XXXXXXXXXX.

en: Enter a list of values.
ru: Введите список значений.

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
ru: Введите новый пароль для пользователя <strong>%(username)s</strong>.

en: Enter a number.
ru: Введите число.

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
ru: Введите почтовый индекс в формате NNNN или ANNNNAAA.

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
ru: Введите почтовый индекс в формате XX-XXX.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
ru: Введите почтовый индекс в формате XXX XXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
ru: Введите почтовый индекс в формате XXXXX или XXX-XX.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
ru: Введите почтовый индекс в формате XXXXXXX или XXX-XXXX.

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.
ru: Введите налоговый номер (NIP) в формате XXX-XXX-XX-XX или XX-XX-XXX-XXX.

en: Enter a valid 'slug' consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
ru: Значение должно состоять только из букв, цифр, знаков подчеркивания или дефиса.

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
ru: Введите правильный номер социального страхования Австрии в формате XXXX XXXXXX.

en: Enter a valid CI number in X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X or XXXXXXXX format.
ru: Введите правильный CI-номер в формате X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X или XXXXXXXX.

en: Enter a valid CI number.
ru: Введите правильный CI-номер.

en: Enter a valid CIF.
ru: Введите правильный CIF.

en: Enter a valid CNP.
ru: Введите правильный CNP.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
ru: Введите правильный CUIT в формате XX-XXXXXXXX-X или XXXXXXXXXXXX.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
ru: Введите правильный номер социального страхования Канады в формате XXX-XXX-XXX.

en: Enter a valid Chilean RUT.
ru: Введите правильный RUT Чили.

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
ru: Введите правильный RUT Чили. Формат: XX.XXX.XXX-X.

en: Enter a valid Finnish social security number.
ru: Введите правильный номер социального страхования Финляндии.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
ru: Введите правильный номер паспорта личности в формате XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X.

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
ru: Введите правильный IBAN в формате ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX.

en: Enter a valid IC number.
ru: Введите правильный IC номер.

en: Enter a valid IPv4 address.
ru: Введите правильный IPv4 адрес.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
ru: Введите правильный исландский идентификационный номер. Формат: XXXXXX-XXXX.

en: Enter a valid Kuwaiti Civil ID number
ru: Введите правильный номер кувейтского удостоверения личности

en: Enter a valid NIK/KTP number
ru: Введите правильный NIK/KTP номер

en: Enter a valid Norwegian social security number.
ru: Введите правильный номер социального страхования Норвегии.

en: Enter a valid SoFi number
ru: Введите правильный SoFi номер

en: Enter a valid Social Security number.
ru: Введите правильный номер социального страхования.

en: Enter a valid South African ID number
ru: Введите правильный идентификационный номер Южной Африки.

en: Enter a valid South African postal code
ru: Введите правильный почтовый индекс Южной Африки

en: Enter a valid Swedish organisation number.
ru: Введите правильный шведский идентификационный номер организации.

en: Enter a valid Swedish personal identity number.
ru: Введите правильный шведский персональный идентификационный номер.

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
ru: Введите правильный номер швейцарского паспорта личности или номер карты в формате X1234567<0 или 1234567890.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
ru: Введите правильный номер социального страхования США в формате XXX-XX-XXXX.

en: Enter a valid URL.
ru: Введите правильный URL.

en: Enter a valid VAT number.
ru: Введите правильный VAT номер.

en: Enter a valid birth number.
ru: Введите правильный номер свидетельства о рождении.

en: Enter a valid date in YYYY-MM-DD format.
ru: Введите правильную дату в формате YYYY-MM-DD.

en: Enter a valid date.
ru: Введите правильную дату.

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
ru: Введите правильные дату и время в формате YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: Enter a valid date/time.
ru: Введите правильную дату и время.

en: Enter a valid e-mail address.
ru: Введите правильный адрес электронной почты.

en: Enter a valid phone number
ru: Введите правильный телефонный номер

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
ru: Введите правильный телефонный номер в одном из форматов 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX или 9XXXXXXXX.

en: Enter a valid post code
ru: Введите правильный почтовый индекс

en: Enter a valid postal code
ru: Введите правильный почтовый индекс

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
ru: Введите почтовый индекс в формате XXXXXX.

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
ru: Введите почтовый индекс в диапазоне и формате 01XXX - 52XXX.

en: Enter a valid postcode.
ru: Введите правильный почтовый индекс.

en: Enter a valid time in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
ru: Введите правильное время в формате HH:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: Enter a valid time.
ru: Введите правильное время.

en: Enter a valid value.
ru: Введите правильное значение.

en: Enter a valid vehicle license plate number
ru: Введите правильный регистрационный номер автомобиля

en: Enter a valid zip code.
ru: Введите правильный почтовый индекс.

en: Enter a whole number.
ru: Введите целое число.

en: Enter a zip code in the format XXXX-XXX.
ru: Введите почтовый индекс в формате XXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
ru: Введите правильный индекс в формате XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
ru: Введите почтовый индекс в формате XXXXX или XXXXX-XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
ru: Введите почтовый индекс в формате XXXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
ru: Введите почтовый индекс в формате XXXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXXXX.
ru: Введите почтовый индекс в формате XXXXXXX.

en: Enter new password
ru: Введите новый пароль:

en: Enter only digits separated by commas.
ru: Введите цифры, разделенные запятыми.

en: Enter the same password as above, for verification.
ru: Введите тот же пароль, что и выше, для подтверждения.

en: Essex
ru: Эссекс

en: Estado de México
ru: Мехико

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Example: '/about/contact/'. Make sure to have leading and trailing slashes.
ru: Пример: '/about/contact/'. Убедитесь, что ввели начальную и конечную косые черты.

en: Example: 'flatpages/contact_page.html'. If this isn't provided, the system will use 'flatpages/default.html'.
ru: Пример: 'flatpages/contact_page.html'. Если не указано, система будет использовать 'flatpages/default.html'.

en: Extremadura
ru: Эстремадура

en: Feb.
ru: Фев.

en: February
ru: Февраль

en: Federal Government
ru: Федеральное правительство

en: Fermanagh
ru: Фермана

en: Field of type: %(field_type)s
ru: Поле типа %(field_type)s

en: Fields on %s objects
ru: Поля для %s объектов

en: Fife
ru: Файф

en: File path
ru: Путь к файлу

en: Filter
ru: Фильтр

en: Finnish
ru: Финский

en: First, enter a username and password. Then, you'll be able to edit more user options.
ru: Сначала введите имя пользователя и пароль. Затем вы сможете отредактировать больше информации о пользователе.

en: Flag
ru: Отметить

en: Flag selected comments
ru: Отметить выбранные комментарии

en: Flag this comment
ru: Отметить этот комментарий

en: Flevoland
ru: Флеволанд

en: Floating point number
ru: Число с плавающей запятой

en: Foral Community of Navarre
ru: Наварра

en: Foreign Key (type determined by related field)
ru: Внешний ключ (тип определен по связанному полю)

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
ru: Забыли пароль? Введите свой адрес электронной почты ниже, и мы вышлем вам инструкцию, как установить новый пароль.

en: Free State
ru: Свободный штат

en: French
ru: Французский

en: Fri
ru: Птн

en: Fribourg
ru: Фрибур

en: Friday
ru: Пятница

en: Friesland
ru: Фрисланд

en: Frisian
ru: Фризский

en: Fukui
ru: Фукуи

en: Fukuoka
ru: Фукуока

en: Fukushima
ru: Фукушима

en: Galanta
ru: Галанта

en: Galicia
ru: Галисия

en: Galician
ru: Галисийский

en: Galway
ru: Голуэй

en: Garut
ru: Гарут

en: Gauteng
ru: Гаутенг

en: Gelderland
ru: Гелдерланд

en: Gelnica
ru: Гелница

en: Geneva
ru: Женева

en: Geometry collection
ru: Набор геометрических объектов

en: Georgian
ru: Грузинский

en: German
ru: Немецкий

en: Gifu
ru: Гифу

en: Girona
ru: Херона

en: Glarus
ru: Гларус

en: Gloucestershire
ru: Глостершир

en: Go
ru: Выполнить

en: Gorontalo
ru: Горонтало

en: Gotland
ru: Готланд

en: Grampian
ru: Грампиан

en: Granada
ru: Гранада

en: Graubuenden
ru: Граубюнден

en: Greater London
ru: Большой Лондон

en: Greater Manchester
ru: Большой Манчестер

en: Greater Poland
ru: Великопольское

en: Greek
ru: Греческий

en: Groningen
ru: Гронинген

en: Groups
ru: Группы

en: Guadalajara
ru: Гвадалахара

en: Guanajuato
ru: Гуанахуато

en: Guerrero
ru: Герреро

en: Guipuzkoa
ru: Гипускоа

en: Gunma
ru: Гунма

en: Gwent
ru: Гуент

en: Gwynedd
ru: Гуинет

en: Gävleborg
ru: Евлеборг

en: Halland
ru: Халланд

en: Hamburg
ru: Гамбург

en: Hampshire
ru: Хэмпшир

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Hertfordshire
ru: Хартфордшир

en: Hessen
ru: Гессен

en: Hidalgo
ru: Идальго

en: Highland
ru: Хайленд

en: Hindi
ru: Хинди

en: Hiroshima
ru: Хиросима

en: History
ru: История

en: Hlohovec
ru: Глоговец

en: Hokkaido
ru: Хоккайдо

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
ru: Удерживайте "Control" (или "Command" на Mac) для выбора нескольких значений.

en: Home
ru: Начало

en: Hradec Region
ru: Краловеградецкий край

en: Huelva
ru: Уэльва

en: Huesca
ru: Уэска

en: Humenne
ru: Гуменне

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Hyogo
ru: Хёго

en: IP address
ru: IP-адрес

en: Ibaraki
ru: Ибакари

en: Icelandic
ru: Исландский

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
ru: Если отмечено, только вошедшие пользователи смогут видеть страницу.

en: If you enter anything in this field your comment will be treated as spam
ru: Если что-нибудь введете в это поле, то ваш комментарий будет признан спамом

en: Ilava
ru: Илава

en: Illes Balears
ru: Балеарские острова

en: Important dates
ru: Важные даты

en: In addition to the permissions manually assigned, this user will also get all permissions granted to each group he/she is in.
ru: В добавление к правам, присвоенным вручную, этот пользователь получит все права групп, к которым он принадлежит.

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Integer
ru: Целое

en: Invalid CNPJ number.
ru: Неправильный CNPJ номер.

en: Invalid CPF number.
ru: Неправильный CPF номер.

en: Invalid CUIT.
ru: Неверный CUIT.

en: Invalid checksum for CIF.
ru: Неверная проверочная сумма для CIF.

en: Invalid checksum for NIE.
ru: Неверная проверочная сумма для NIE.

en: Invalid checksum for NIF.
ru: Неверная проверочная сумма для NIF.

en: Invalid checksum for bank account number.
ru: Неверная проверочная сумма для банковского номера.

en: Invalid date: %s
ru: Неправильная дата: %s

en: Invalid geometry type.
ru: Неверный тип геометрии.

en: Invalid geometry value.
ru: Неверное значение геометрии.

en: Invalid optional parameter Gender, valid values are 'f' and 'm'
ru: Неверный аргумент для пола, допустимые значения: 'f' и 'm'

en: Irish
ru: Ирландский

en: Ishikawa
ru: Исикава

en: Italian
ru: Итальянский

en: Items must be selected in order to perform actions on them. No items have been changed.
ru: Чтобы произвести действия над объектами, необходимо их выбрать. Объекты не были изменены.

en: Iwate
ru: Иватэ

en: Jaen
ru: Хаэн

en: Jakarta
ru: Джакарта

en: Jalisco
ru: Халиско

en: Jambi
ru: Джамби

en: Jan.
ru: Янв.

en: January
ru: Январь

en: Japanese
ru: Японский

en: Jawa Barat
ru: Западная Ява

en: Jawa Tengah
ru: Центральная Ява

en: Jawa Timur
ru: Восточная Ява

en: Jember
ru: Джембер

en: July
ru: Июль

en: Jumps to the admin page for pages that represent a single object.
ru: Перейдет на административную страницу для страниц, представляющих один объект.

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
ru: Перенаправляет вас с любой страницы к документации для view, который генерирует эту страницу.

en: June
ru: Июнь

en: Jura
ru: Джура

en: Jämtland
ru: Емтланд

en: Jönköping
ru: Йёнчёпинг

en: Kagawa
ru: Кагава

en: Kagoshima
ru: Кагосима

en: Kalimantan Barat
ru: Западный Калимантан

en: Kalimantan Selatan
ru: Южный Калимантан

en: Kalimantan Tengah
ru: Центральный Калимантан

en: Kalimantan Timur
ru: Восточный Калимантан

en: Kalmar
ru: Кальмар

en: Kanagawa
ru: Канагава

en: Kannada
ru: Каннада

en: Kediri
ru: Кедири

en: Kent
ru: Кент

en: Kepulauan Bangka Belitung
ru: Бангка-Белитунг

en: Kepulauan Bangka-Belitung
ru: Острова Бангка-Белитунг

en: Kepulauan Riau
ru: Острова Риау

en: Kerry
ru: Керри

en: Kezmarok
ru: Кежмарок

en: Khmer
ru: Кхмерский

en: Kildare
ru: Килдэр

en: Kilkenny
ru: Килкенни

en: Kochi
ru: Коти

en: Komarno
ru: Комарно

en: Korean
ru: Корейский

en: Kosice - okolie
ru: Кошице-периферия

en: Kosice I
ru: Кошице I

en: Kosice II
ru: Кошице II

en: Kosice III
ru: Кошице III

en: Kosice IV
ru: Кошице IV

en: Kosice region
ru: Кошицкий край

en: Kronoberg
ru: Крунуберг

en: Krupina
ru: Крупина

en: Kumamoto
ru: Кумамото

en: Kuyavia-Pomerania
ru: Куявско-Поморское

en: KwaZulu-Natal
ru: Квазулу-Натал

en: Kyoto
ru: Киото

en: Kysucke Nove Mesto
ru: Кисуцке Нове Место

en: La Rioja
ru: Риоха

en: Lampung
ru: Лампунг

en: Lancashire
ru: Ланкашир

en: Laois
ru: Лиишь

en: Las Palmas
ru: Лас-Пальмас

en: Latest comments on %(site_name)s
ru: Последние комментарии на %(site_name)s

en: Latvian
ru: Латвийский

en: Leicestershire
ru: Лестершир

en: Leitrim
ru: Литрим

en: Leon
ru: Леон

en: Lesser Poland
ru: Малопольское

en: Levice
ru: Левице

en: Levoca
ru: Левоча

en: Liberec Region
ru: Либерецкий край

en: Limburg
ru: Лимбург

en: Limerick
ru: Лимерик

en: Limpopo
ru: Лимпопо

en: Lincolnshire
ru: Линкольншир

en: Line string
ru: Ломаная

en: Liptovsky Mikulas
ru: Липтовски Микулаш

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Lleida
ru: Лерида

en: Lodz
ru: Лодзинское

en: Log in
ru: Войти

en: Log in again
ru: Войти снова

en: Log out
ru: Выйти

en: Logged out
ru: Не авторизован

en: Longford
ru: Лонгфорд

en: Looks like your browser isn't configured to accept cookies. Please enable cookies, reload this page, and try again.
ru: Похоже, ваш браузер не настроен на прием cookies. Пожалуйста, включите cookies, перезагрузите страницу и попытайтесь снова.

en: Lookup
ru: Поиск

en: Lothian
ru: Лотиан

en: Louth
ru: Лаут

en: Lower Austria
ru: Нижняя Австрия

en: Lower Saxony
ru: Нижняя Саксония

en: Lower Silesia
ru: Нижнесилезское

en: Lublin
ru: Люблинское

en: Lubusz
ru: Любушское

en: Lucenec
ru: Лученец

en: Lucerne
ru: Люцерн

en: Lugo
ru: Луго

en: MONTH_DAY_FORMAT
ru: j F

en: Macedonian
ru: Македонский

en: Madiun
ru: Мадиун

en: Madrid
ru: Мадрид

en: Madura
ru: Мадура

en: Magelang
ru: Магеланг

en: Malacky
ru: Малацки

en: Malaga
ru: Малага

en: Malang
ru: Маланг

en: Maluku
ru: Молукку

en: Maluku Utara
ru: Северное Молукку

en: Many-to-many relationship
ru: Связь "многие ко многим"

en: March
ru: Март

en: Martin
ru: Мартин

en: Masovia
ru: Мазовецкое

en: May
ru: Май

en: Mayo
ru: Мейо

en: Meath
ru: Мит

en: Mecklenburg-Western Pomerania
ru: Мекленбург-Западная Померания

en: Medzilaborce
ru: Медзилаборце

en: Melilla
ru: Мелилья

en: Merseyside
ru: Мерсисайд

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Michalovce
ru: Михаловце

en: Michoacán
ru: Мичоакан

en: Mid Glamorgan
ru: Мид-Гламорган

en: Mie
ru: Миэ

en: Miyagi
ru: Мияги

en: Miyazaki
ru: Миядзаки

en: Model %(model)s with pk %(pk)r does not exist.
ru: Объект модели %(model)s с первичным ключом %(pk)r не существует.

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
ru: Модель %(model_name)r не найдена в приложении %(app_label)r

en: Models available in the %(name)s application.
ru: Модели доступны в приложении %(name)s.

en: Mon
ru: Пнд

en: Monaghan
ru: Монахан

en: Monday
ru: Понедельник

en: Mongolian
ru: Монгольский

en: Moravian-Silesian Region
ru: Моравскосилезский край

en: Morelos
ru: Морелос

en: Mpumalanga
ru: Мпумаланга

en: Multi polygon
ru: Набор многоугольников

en: Multi-line string
ru: Набор ломаных

en: Multi-point
ru: Набор точек

en: Murcia
ru: Мурсия

en: My Actions
ru: Мои действия

en: Myjava
ru: Миява

en: NTB - Lombok
ru: NTB - Ломбок

en: NTB - Sumbawa
ru: NTB - Сумбава

en: NTT - Flores
ru: NTT - Флорес

en: NTT - Sumba
ru: NTT - Сумба

en: NTT - Timor
ru: NTT - Тимор

en: Nagano
ru: Нагано

en: Nagasaki
ru: Нагасаки

en: Name
ru: Имя

en: Namestovo
ru: Наместово

en: Nanggroe Aceh Darussalam
ru: Ачех

en: Nara
ru: Нара

en: National Business Register Number (REGON) consists of 9 or 14 digits.
ru: Национальный деловой регистрационный номер (REGON) состоит из 9 или 14 цифр.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
ru: Национальный идентификационный номер состоит из 11 цифр.

en: Navarre
ru: Наварра

en: Nayarit
ru: Наярит

en: Neuchatel
ru: Нёвшатель

en: New password
ru: Новый пароль

en: New password confirmation
ru: Подтверждение нового пароля

en: New password:
ru: Новый пароль:

en: Nidwalden
ru: Нидвальден

en: Niigata
ru: Ниигата

en: Nitra
ru: Нитра

en: Nitra region
ru: Нитранский край

en: No
ru: Нет

en: No action selected.
ru: Действие не выбрано.

en: No fields changed.
ru: Ни одно поле не изменено.

en: No file was submitted.
ru: Ни одного файла не было отправлено.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
ru: Ни одного файла не было отправлено. Проверьте тип кодировки формы.

en: No geometry value provided.
ru: Не указано значение геометрии.

en: None
ru: Нет

en: None available
ru: Недоступно

en: Noord-Brabant
ru: Северный Брабант

en: Noord-Holland
ru: Северная Голландия

en: Norfolk
ru: Норфолк

en: Norrbotten
ru: Норрботтен

en: North Rhine-Westphalia
ru: Северный Рейн-Вестфалия

en: North West
ru: Северо-запад

en: North Yorkshire
ru: Северный Йоркшир

en: Northamptonshire
ru: Нортгемптоншир

en: Northern Cape
ru: Северная Капская провинция

en: Northern Ireland
ru: Северная Ирландия

en: Northumberland
ru: Нортумберленд

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Norwegian Bokmal
ru: Норвежский (Букмол)

en: Norwegian Nynorsk
ru: Норвежский (Нюнорск)

en: Nottinghamshire
ru: Ноттингемшир

en: Nov.
ru: Нояб.

en: Nove Mesto nad Vahom
ru: Новое Место-над-Вагом

en: Nove Zamky
ru: Нове Замки

en: November
ru: Ноябрь

en: Nuevo León
ru: Нуэво-Леон

en: Nusa Tenggara Barat
ru: Западные Малые Зондские острова

en: Nusa Tenggara Timur
ru: Восточные Малые Зондские острова

en: Oaxaca
ru: Оахака

en: Obwalden
ru: Обвальден

en: Oct.
ru: Окт.

en: October
ru: Октябрь

en: Offaly
ru: Оффали

en: Oita
ru: Оита

en: Okayama
ru: Окаяма

en: Okinawa
ru: Окинава

en: Old password
ru: Старый пароль

en: Olomouc Region
ru: Оломоуцкий край

en: One-to-one relationship
ru: Связь "один к одному"

en: Opole
ru: Опольское

en: Order
ru: Порядок

en: Orkney Islands
ru: Оркнейские острова

en: Osaka
ru: Осака

en: Ourense
ru: Оренсе

en: Overijssel
ru: Оверэйсел

en: Oxfordshire
ru: Оксфордшир

en: PM
ru: ПП

en: Page not found
ru: Страница не найдена

en: Palencia
ru: Паленсия

en: Papua
ru: Папуа

en: Papua Barat
ru: Западное Папуа

en: Papua dan Papua Barat
ru: Папуа и Западное Папуа

en: Pardubice Region
ru: Пардубицкий край

en: Partizanske
ru: Партизанске

en: Password
ru: Пароль

en: Password (again)
ru: Пароль (еще раз)

en: Password change
ru: Изменение пароля

en: Password change successful
ru: Пароль успешно изменен

en: Password changed successfully.
ru: Пароль успешно изменен.

en: Password confirmation
ru: Подтверждение пароля

en: Password reset
ru: Восстановление пароля

en: Password reset complete
ru: Восстановление пароля завершено

en: Password reset confirmation
ru: Подтверждение восстановления пароля

en: Password reset on %s
ru: Восстановление пароля на %s

en: Password reset successful
ru: Пароль успешно восстановлен

en: Password reset unsuccessful
ru: Ошибка восстановления пароля

en: Password:
ru: Пароль:

en: Past 7 days
ru: Последние 7 дней

en: Pati
ru: Пати

en: Pekalongan
ru: Пекалонган

en: Permissions
ru: Права

en: Persian
ru: Персидский

en: Personal info
ru: Персональная информация

en: Pezinok
ru: Пезинок

en: Phone number
ru: Номер телефона

en: Phone numbers must be in 0X XX XX XX XX format.
ru: Телефонные номера должны быть в формате 0X XX XX XX XX.

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
ru: Телефонные номера должны быть в формате XX-XXXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format.
ru: Телефонные номера должны быть в формате XXX-XXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
ru: Телефонные номера должны быть в формате XXXX-XXXXXX.

en: Phone numbers must have 9 digits, or start by + or 00.
ru: Телефонные номера должны состоять из 9 цифр или начинаться с + или 00.

en: Piestany
ru: Пьештяны

en: Pilsen Region
ru: Пльзенский край

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
ru: Пожалуйста, измените значение в поле %(field)s, оно должно быть уникальным.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
ru: Пожалуйста, измените повторяющееся значение в поле %(field)s.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
ru: Пожалуйста, измените значение в поле %(field_name)s, оно должно быть уникальным для %(lookup)s в поле %(date_field)s.

en: Please correct the duplicate values below.
ru: Пожалуйста, измените повторяющиеся значения ниже.

en: Please correct the error below | Please correct the errors below
ru[0]: Пожалуйста, исправьте ошибку ниже.
ru[1]: Пожалуйста, исправьте ошибки ниже.
ru[2]: Пожалуйста, исправьте ошибки ниже.

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
ru[0]: Пожалуйста, исправьте ошибку ниже.
ru[1]: Пожалуйста, исправьте ошибки ниже.
ru[2]: Пожалуйста, исправьте ошибки ниже.

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
ru: Пожалуйста, введите верные имя пользователя и пароль. Помните, оба поля чувствительны к регистру.

en: Please enter a valid NIF or NIE.
ru: Пожалуйста, введите правильный NIF или NIE.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
ru: Пожалуйста, введите правильный NIF, NIE или CIF.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
ru: Пожалуйста, введите правильный банковский номер в формате XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.

en: Please enter valid %(self)s IDs. The value %(value)r is invalid. | Please enter valid %(self)s IDs. The values %(value)r are invalid.
ru[0]: Пожалуйста, введите корректный идентификатор для %(self)s. Значение %(value)r неверно.
ru[1]: Пожалуйста, введите корректные идентификаторы для %(self)s. Значения %(value)r неверны.
ru[2]: Пожалуйста, введите корректные идентификаторы для %(self)s. Значения %(value)r неверны.

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
ru: Пожалуйста, введите новый пароль дважды, чтобы мы могли убедиться в правильности написания.

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
ru: В целях безопасности, пожалуйста, введите свой старый пароль, затем введите новый пароль дважды, чтобы мы могли убедиться в правильности написания.

en: Please go to the following page and choose a new password:
ru: Пожалуйста, проследуйте на эту страницу и введите новый пароль:

en: Please log in again, because your session has expired.
ru: Пожалуйста, войдите снова, поскольку ваша сессия устарела.

en: Podlasie
ru: Подляское

en: Point
ru: Точка

en: Polish
ru: Польский

en: Poltar
ru: Полтар

en: Polygon
ru: Многоугольник

en: Pomerania
ru: Поморское

en: Pontevedra
ru: Понтеведра

en: Poprad
ru: Попрад

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Post
ru: Опубликовать

en: Post your comment
ru: Опубликуйте ваш комментарий

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
ru: Добавил %(user)s %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: Povazska Bystrica
ru: Поважска Бистрица

en: Powys
ru: Поуис

en: Prague
ru: Прага

en: Presov
ru: Прешов

en: Presov region
ru: Прешовский край

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Preview your comment
ru: Предпросмотр вашего комментария

en: Prievidza
ru: Прьевидза

en: Principality of Asturias
ru: Астурийское княжество

en: Puchov
ru: Пухов

en: Puebla
ru: Пуэбла

en: Purwakarta
ru: Пурвакарта

en: Querétaro
ru: Керетаро

en: Quintana Roo
ru: Кинтана-Роо

en: Really flag this comment?
ru: Вы уверены, что хотите отметить этот комментарий?

en: Really make this comment public?
ru: Вы уверены, что хотите опубликовать этот комментарий?

en: Really remove this comment?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

en: Recent Actions
ru: Последние действия

en: Region of Murcia
ru: Мурсия

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove a comment
ru: Удалить комментарий

en: Remove selected comments
ru: Удалить выбранные комментарии

en: Required. 30 characters or fewer. Letters, digits and @/./+/-/_ only.
ru: Обязательное поле. Введите 30 символов или менее. Используйте только буквы, цифры и знаки из набора @/./+/-/_.

en: Required. 30 characters or fewer. Letters, numbers and @/./+/-/_ characters
ru: Обязательное поле. Введите 30 символов или менее. Используйте только буквы, цифры и знаки из набора @/./+/-/_

en: Reset my password
ru: Восстановить мой пароль

en: Revuca
ru: Ревуца

en: Rhineland-Palatinate
ru: Рейнланд-Пфальц

en: Riau
ru: Риау

en: Rimavska Sobota
ru: Римавска Собота

en: Romanian
ru: Румынский

en: Roscommon
ru: Роскоммон

en: Roznava
ru: Рожнява

en: Run the selected action
ru: Выполнить выбранное действие

en: Russian
ru: Русский

en: Ruzomberok
ru: Ружомберок

en: Saarland
ru: Саар

en: Sabinov
ru: Сабинов

en: Saga
ru: Сага

en: Saitama
ru: Сайтама

en: Sala
ru: Сала

en: Salamanca
ru: Саламанка

en: Salzburg
ru: Зальцбург

en: San Luis Potosí
ru: Сан-Луис-Потоси

en: Santa Cruz de Tenerife
ru: Санта-Крус-де-Тенерифе

en: Sat
ru: Сбт

en: Saturday
ru: Суббота

en: Save
ru: Сохранить

en: Save and add another
ru: Сохранить и добавить другой объект

en: Save and continue editing
ru: Сохранить и продолжить редактирование

en: Save as new
ru: Сохранить как новый объект

en: Saxony
ru: Саксония

en: Saxony-Anhalt
ru: Саксония-Анхальт

en: Schaffhausen
ru: Шаффхаузен

en: Schleswig-Holstein
ru: Шлезвиг-Гольштейн

en: Schwyz
ru: Швиц

en: Scotland
ru: Шотландия

en: Search
ru: Найти

en: Segovia
ru: Сеговия

en: Select %s
ru: Выберите %s

en: Select %s to change
ru: Выберите %s для изменения

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
ru: Выберите корректный бразильский штат. Указанного варианта нет среди допустимых значений.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
ru: Выберите корректный вариант. %(value)s нет среди допустимых значений.

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
ru: Выберите корректный вариант. %s нет среди допустимых значений.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
ru: Выберите корректный вариант. Вашего варианта нет среди допустимых значений.

en: Select all %(total_count)s %(module_name)s
ru: Выбрать все %(module_name)s (%(total_count)s)

en: Semarang
ru: Семаранг

en: Senec
ru: Сенец

en: Senica
ru: Сеница

en: Sept.
ru: Сен.

en: September
ru: Сентябрь

en: Serbian
ru: Сербский

en: Serbian Latin
ru: Сербский (латиница)

en: Server Error <em>(500)</em>
ru: Ошибка сервера <em>(500)</em>

en: Server error
ru: Ошибка сервера

en: Server error (500)
ru: Ошибка сервера (500)

en: Seville
ru: Севилья

en: Shetland Islands
ru: Шетлендские острова

en: Shiga
ru: Сига

en: Shimane
ru: Симанэ

en: Shizuoka
ru: Сидзуока

en: Show all
ru: Показать все

en: Show object ID
ru: Показать идентификатор объекта

en: Shows the content-type and unique ID for pages that represent a single object.
ru: Показывает content-type и уникальный ID для страниц, представляющих один объект.

en: Shropshire
ru: Шропшир

en: Sidoarjo
ru: Сидоарджо

en: Silesia
ru: Силезское

en: Simplified Chinese
ru: Упрощенный китайский

en: Sinaloa
ru: Синалоа

en: Site administration
ru: Администрирование сайта

en: Skalica
ru: Скалица

en: Skåne
ru: Сконе

en: Sligo
ru: Слайго

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Snina
ru: Снина

en: Sobrance
ru: Собранце

en: Solothurn
ru: Золотурн

en: Somerset
ru: Сомерсет

en: Something's wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
ru: Ваша база данных неправильно настроена. Убедитесь, что соответствующие таблицы были созданы, и что соответствующему пользователю разрешен к ним доступ.

en: Sonora
ru: Сонора

en: Soria
ru: Сория

en: South Bohemian Region
ru: Южночешский край

en: South Glamorgan
ru: Южный Гламорган

en: South Moravian Region
ru: Южноморавский край

en: South Yorkshire
ru: Южный Йоркшир

en: Spanish
ru: Испанский

en: Spisska Nova Ves
ru: Спишска Нова Вес

en: St. Gallen
ru: Санкт-Галлен

en: Staffordshire
ru: Стаффордшир

en: Stara Lubovna
ru: Стара Любовня

en: Stockholm
ru: Стокгольм

en: Strathclyde
ru: Стратклайд

en: String (up to %(max_length)s)
ru: Строка (до %(max_length)s)

en: Stropkov
ru: Стропков

en: Styria
ru: Штирия

en: Subcarpatia
ru: Подкарпатское

en: Successfully deleted %(count)d %(items)s.
ru: Успешно удалены %(count)d %(items)s.

en: Suffolk
ru: Саффолк

en: Sulawesi Barat
ru: Западное Сулавеси

en: Sulawesi Selatan
ru: Южное Сулавеси

en: Sulawesi Tengah
ru: Центральное Сулавеси

en: Sulawesi Tenggara
ru: Юго-Восточное Сулавеси

en: Sulawesi Utara
ru: Северное Сулавеси

en: Sulawesi Utara Daratan
ru: Северное Сулавеси

en: Sulawesi Utara Kepulauan
ru: Северное Сулавеси

en: Sumatera Barat
ru: Западная Суматра

en: Sumatera Selatan
ru: Южная Суматра

en: Sumatera Utara
ru: Северная Суматра

en: Sun
ru: Вск

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Surabaya
ru: Сурабая

en: Surakarta - Solo
ru: Суракарта - Соло

en: Surrey
ru: Сюррей

en: Svidnik
ru: Свидник

en: Swedish
ru: Шведский

en: Swietokrzyskie
ru: Свентокшиское

en: Södermanland
ru: Сёдерманланд

en: TIME_FORMAT
ru: H:i

en: Tabasco
ru: Табаско

en: Tamaulipas
ru: Тамаулипас

en: Tamil
ru: Тамильский

en: Tapanuli
ru: Тапанули

en: Tarragona
ru: Таррагона

en: Tayside
ru: Тэйсайд

en: Telugu
ru: Телугу

en: Teruel
ru: Теруэль

en: Text
ru: Текст

en: Thai
ru: Тайский

en: Thank you for your comment
ru: Спасибо за ваш комментарий

en: Thanks for approving
ru: Спасибо за подтверждение

en: Thanks for commenting
ru: Спасибо за комментарий

en: Thanks for flagging
ru: Спасибо

en: Thanks for removing
ru: Спасибо за удаление

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
ru: Благодарим вас за время, проведенное на этом сайте.

en: Thanks for taking the time to improve the quality of discussion on our site
ru: Спасибо, что заботитесь о качестве общения на нашем сайте

en: Thanks for using our site!
ru: Спасибо, что используете наш сайт.

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
ru: Этот адрес электронной почты не связан ни с одной учетной записью. Вы уверены, что зарегистрированы?

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully.
ru: %(name)s "%(obj)s" был успешно добавлен.

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully. You may edit it again below.
ru: %(name)s "%(obj)s" был успешно добавлен. Ниже вы можете снова его отредактировать.

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
ru: %(name)s "%(obj)s" был успешно изменен.

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
ru: %(name)s "%(obj)s" был успешно удален.

en: The %(site_name)s team
ru: Команда сайта %(site_name)s

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
ru: %(verbose_name)s был успешно создан.

en: The %(verbose_name)s was deleted.
ru: %(verbose_name)s был успешно удален.

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
ru: %(verbose_name)s был успешно изменен.

en: The Chilean RUT is not valid.
ru: Чилийский RUT недействителен.

en: The Icelandic identification number is not valid.
ru: Неправильный исландский идентификационный номер.

en: The base GIS field -- maps to the OpenGIS Specification Geometry type.
ru: Базовое ГИС-поле. Его потомки отражают конкретные геометрические типы по спецификации OpenGIS.

en: The inline foreign key did not match the parent instance primary key.
ru: Внешний ключ не совпадает с первичным ключом родителя.

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
ru: Неверная ссылка для восстановления пароля. Возможно, ей уже воспользовались. Пожалуйста, попробуйте восстановить пароль еще раз.

en: The submitted file is empty.
ru: Отправленный файл пуст.

en: The two password fields didn't match.
ru: Два поля с паролями не совпадают.

en: There's been an error. It's been reported to the site administrators via e-mail and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
ru: Произошла ошибка. О ней сообщено администраторам сайта по электронной почте, ошибка должна быть вскоре исправлена. Благодарим вас за терпение.

en: This URL appears to be a broken link.
ru: Эта ссылка не работает.

en: This account is inactive.
ru: Эта учетная запись отключена.

en: This can be either an absolute path (as above) or a full URL starting with 'http://'.
ru: Это должен быть либо абсолютный путь (как выше), либо полный URL, начинающийся с 'http://'.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the email is read-only.
ru: Комментарий был добавлен зарегистрированным пользователем, поэтому адрес электронной почты доступен только для чтения.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the name is read-only.
ru: Комментарий был добавлен зарегистрированным пользователем, поэтому имя пользователя доступно только для чтения.

en: This field cannot be blank.
ru: Это поле не может быть пустым.

en: This field cannot be null.
ru: Это поле не может иметь значение NULL.

en: This field is required.
ru: Обязательное поле.

en: This field requires 11 digits.
ru: Это поле требует 11 цифр.

en: This field requires 7 or 8 digits.
ru: Это поле требует 7 или 8 цифр.

en: This field requires 8 digits.
ru: Это поле требует 8 цифр.

en: This field requires at least 14 digits
ru: Это поле требует как минимум 14 цифр

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
ru: Это поле требует 11 цифр или 14 символов.

en: This field requires only numbers.
ru: Это поле принимает только числа.

en: This month
ru: Этот месяц

en: This object doesn't have a change history. It probably wasn't added via this admin site.
ru: Данный объект не имеет истории изменений. Возможно, он был добавлен не через данный административный сайт.

en: This should be an absolute path, excluding the domain name. Example: '/events/search/'.
ru: Это должен быть абсолютный путь без доменного имени. Пример: '/events/search/'.

en: This value may contain only letters, numbers and @/./+/-/_ characters.
ru: Значение должно состоять только из букв, цифр и знаков @/./+/-/_.

en: This value must be a decimal number.
ru: Это значение должно быть целым числом.

en: This value must be a float.
ru: Это значение должно быть числом с плавающей запятой.

en: This value must be an integer.
ru: Это значение должно быть целым числом.

en: This value must be either None, True or False.
ru: Значение должно быть None, True или False.

en: This value must be either True or False.
ru: Значение должно быть либо True, либо False.

en: This value must contain only letters, numbers, underscores, dashes or slashes.
ru: Значение должно состоять только из букв, цифр, знаков подчеркивания, дефиса или наклонной черты вправо.

en: This year
ru: Этот год

en: Thu
ru: Чтв

en: Thurgau
ru: Тургау

en: Thuringia
ru: Тюрингия

en: Thursday
ru: Четверг

en: Ticino
ru: Тичино

en: Time
ru: Время

en: Time:
ru: Время:

en: Tipperary
ru: Типперэри

en: Tlaxcala
ru: Тласкала

en: Tochigi
ru: Тотиги

en: Today
ru: Сегодня

en: Tokushima
ru: Токусима

en: Tokyo
ru: Токио

en: Toledo
ru: Толедо

en: Topolcany
ru: Топольчаны

en: Tottori
ru: Тоттори

en: Toyama
ru: Тояма

en: Traditional Chinese
ru: Традиционный китайский

en: Trebisov
ru: Требишов

en: Trencin
ru: Тренчин

en: Trencin region
ru: Тренчинский край

en: Trnava
ru: Трнава

en: Trnava region
ru: Трнавский край

en: Tue
ru: Втр

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Turcianske Teplice
ru: Турчьянске Теплице

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Tvrdosin
ru: Тврдошин

en: Tyne and Wear
ru: Тайн и Уир

en: Tyrol
ru: Тироль

en: Tyrone
ru: Тирон

en: U.S. state (two uppercase letters)
ru: Штат США (две заглавные буквы)

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Uncheck this box to make the comment effectively disappear from the site.
ru: Снимите выделение, чтобы убрать комментарий с сайта.

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unknown content
ru: Неизвестный тип

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
ru: Загрузите правильное изображение. Файл, который вы загрузили, поврежден или не является изображением.

en: Upper Austria
ru: Верхняя Австрия

en: Uppsala
ru: Уппсала

en: Uri
ru: Ури

en: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' or use the <a href="password/">change password form</a>.
ru: Используйте '[algo]$[salt]$[hexdigest]' или <a href="password/">форму для изменения пароля</a>.

en: User
ru: Пользователь

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Username:
ru: Имя:

en: Usernames cannot contain the '@' character.
ru: Имя пользователя не может содержать символ '@'.

en: Usti Region
ru: Устецкий край

en: Utrecht
ru: Утрехт

en: Valais
ru: Вале

en: Valencia
ru: Валенсия

en: Valencian Community
ru: Валенсия

en: Valladolid
ru: Вальядолид

en: Value %r is not a valid choice.
ru: Значения %r нет среди допустимых вариантов.

en: Vaud
ru: Во

en: Velky Krtis
ru: Вельки Кртиш

en: Veracruz
ru: Веракрус

en: Vienna
ru: Вена

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: View on site
ru: Смотреть на сайте

en: Vorarlberg
ru: Ворарлберг

en: Vranov nad Toplou
ru: Вранов-над-Топлёу

en: Vysocina Region
ru: Край Высочина

en: Värmland
ru: Вермланд

en: Västerbotten
ru: Вестерботтен

en: Västernorrland
ru: Вестерноррланд

en: Västmanland
ru: Вестманланд

en: Västra Götaland
ru: Вестра-Гёталанд

en: Wakayama
ru: Вакаяма

en: Wales
ru: Уэльс

en: Warmia-Masuria
ru: Варминско-Мазурское

en: Warwickshire
ru: Уорикшир

en: Watch your mouth! The word %s is not allowed here. | Watch your mouth! The words %s are not allowed here.
ru[0]: Следите за своими словами! Слово %s здесь запрещено.
ru[1]: Следите за своими словами! Слова %s здесь запрещены.
ru[2]: Следите за своими словами! Слова %s здесь запрещены.

en: Waterford
ru: Уотерфорд

en: We apologize, but your form has expired. Please continue filling out the form from this page.
ru: Мы сожалеем, но ваша форма устарела. Пожалуйста, продолжите заполнять форму на этой странице.

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
ru: К сожалению, запрашиваемая вами страница не найдена.

en: We've e-mailed you instructions for setting your password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
ru: Мы отправили инструкцию по восстановлению пароля на адрес электронной почты, который вы указали. Вы должны ее вскоре получить.

en: Wed
ru: Срд

en: Wednesday
ru: Среда

en: Welcome,
ru: Добро пожаловать,

en: Welsh
ru: Уэльский

en: West Glamorgan
ru: Западный Гламорган

en: West Midlands
ru: Уэст-Мидлендс

en: West Pomerania
ru: Западнопоморское

en: West Sussex
ru: Западный Сассекс

en: West Yorkshire
ru: Западный Йоркшир

en: Western Cape
ru: Западная Капская провинция

en: Western Isles
ru: Западные острова

en: Westmeath
ru: Уэстмит

en: Wexford
ru: Уэксфорд

en: Wicklow
ru: Уиклоу

en: Wiltshire
ru: Уилтшир

en: Worcestershire
ru: Вустершир

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
ru: Неверная проверочная сумма для национального делового регистрационного номера (REGON).

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
ru: Неверная проверочная сумма для NIF.

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
ru: Неверная проверочная сумма для NIP.

en: XML text
ru: XML текст

en: YEAR_MONTH_FORMAT
ru: F Y

en: Yamagata
ru: Ямагата

en: Yamaguchi
ru: Ямагути

en: Yamanashi
ru: Яманаси

en: Yes
ru: Да

en: Yes, I'm sure
ru: Да, я уверен

en: Yogyakarta
ru: Джокьякарта

en: You don't have permission to edit anything.
ru: У вас недостаточно прав для редактирования.

en: You may add another %s below.
ru: Ниже вы можете добавить еще один %s.

en: You may edit it again below.
ru: Ниже вы можете снова его отредактировать.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset
ru: Вы получили это письмо, потому что было запрошено восстановление пароля

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
ru: У вашего браузера не включены cookies. Cookies необходимы для входа.

en: Your e-mail address is not your username. Try '%s' instead.
ru: Ваш адрес электронной почты не является вашим именем пользователя. Попробуйте '%s' взамен.

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
ru: Ваш старый пароль введен неправильно. Пожалуйста, введите его снова.

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
ru: Ваш пароль был сохранен. Теперь вы можете войти.

en: Your password was changed.
ru: Ваш пароль был изменен.

en: Your username, in case you've forgotten:
ru: Ваше имя пользователя (на случай, если вы его забыли):

en: Yucatán
ru: Юкатан

en: Zacatecas
ru: Сакатекас

en: Zamora
ru: Замора

en: Zaragoza
ru: Сарагоса

en: Zarnovica
ru: Жарновица

en: Zeeland
ru: Зеландия

en: Ziar nad Hronom
ru: Жьяр-над-Гроном

en: Zilina
ru: Жилина

en: Zilina region
ru: Жилинский край

en: Zlate Moravce
ru: Злате Моравце

en: Zlin Region
ru: Злинский край

en: Zug
ru: Цуг

en: Zuid-Holland
ru: Южная Голландия

en: Zurich
ru: Цюрих

en: Zvolen
ru: Зволен

en: a.m.
ru: д.п.

en: action flag
ru: тип действия

en: action time
ru: время действия

en: active
ru: активный

en: all %s
ru: все %s

[ctx: alt. month]
en: April
ru: апреля

[ctx: alt. month]
en: August
ru: августа

[ctx: alt. month]
en: December
ru: декабря

[ctx: alt. month]
en: February
ru: февраля

[ctx: alt. month]
en: January
ru: января

[ctx: alt. month]
en: July
ru: июля

[ctx: alt. month]
en: June
ru: июня

[ctx: alt. month]
en: March
ru: марта

[ctx: alt. month]
en: May
ru: мая

[ctx: alt. month]
en: November
ru: ноября

[ctx: alt. month]
en: October
ru: октября

[ctx: alt. month]
en: September
ru: сентября

en: and
ru: и

en: approved | approved
ru[0]: подтвержден
ru[1]: подтверждены
ru[2]: подтверждены

en: apr
ru: апр

en: aug
ru: авг

en: change message
ru: сообщение об изменении

en: codename
ru: кодовое название

en: comment
ru: комментарий

en: comment flag
ru: отметка комментария

en: comment flags
ru: отметки комментариев

en: comments
ru: Комментарии

en: content
ru: содержимое

en: content type
ru: тип содержимого

en: content types
ru: типы содержимого

en: date
ru: дата

en: date joined
ru: дата регистрации

en: date/time submitted
ru: дата и время добавления

en: day | days
ru[0]: день
ru[1]: дня
ru[2]: дней

en: dec
ru: дек

en: display name
ru: выводимое имя

en: domain name
ru: доменное имя

en: e-mail address
ru: адрес электронной почты

en: eight
ru: восемь

en: enable comments
ru: включить комментарии

en: expire date
ru: дата окончания

en: feb
ru: фев

en: filter:
ru: фильтр:

en: first name
ru: имя

en: five
ru: пять

en: flag
ru: отметка

en: flagged | flagged
ru[0]: отмечен
ru[1]: отмечены
ru[2]: отмечены

en: flat page
ru: простая страница

en: flat pages
ru: простые страницы

en: for your user account at %(site_name)s
ru: для вашей учетной записи на %(site_name)s

en: four
ru: четыре

en: group
ru: группа

en: groups
ru: группы

en: hour | hours
ru[0]: час
ru[1]: часа
ru[2]: часов

en: is public
ru: публичный

en: is removed
ru: удален

en: jan
ru: янв

en: jul
ru: июл

en: jun
ru: июн

en: last login
ru: последний вход

en: last name
ru: фамилия

en: lazy message
ru: сообщение с отложенным переводом

en: log entries
ru: записи в журнале

en: log entry
ru: запись в журнале

en: mar
ru: мар

en: may
ru: май

en: message
ru: сообщение

en: midnight
ru: полночь

en: minute | minutes
ru[0]: минута
ru[1]: минуты
ru[2]: минут

en: minutes
ru: минут

en: model:
ru: модель:

en: month | months
ru[0]: месяц
ru[1]: месяца
ru[2]: месяцев

en: name
ru: имя

en: nine
ru: девять

en: noon
ru: полдень

en: nov
ru: ноя

en: number of %s
ru: количество %s

en: object ID
ru: идентификатор объекта

en: object id
ru: идентификатор объекта

en: object repr
ru: представление объекта

en: oct
ru: окт

en: one
ru: один

en: or
ru: или

en: or make changes
ru: или внесите изменения

en: p.m.
ru: п.п.

en: password
ru: пароль

en: permission
ru: право

en: permissions
ru: права

en: python model class name
ru: имя класса модели

en: redirect
ru: перенаправление

en: redirect from
ru: перенаправить с

en: redirect to
ru: перенаправить на

en: redirects
ru: перенаправления

en: registration required
ru: требуется регистрация

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
ru: зависимые `%(app_label)s.%(object_name)s` объекты

en: removed | removed
ru[0]: удален
ru[1]: удалены
ru[2]: удалены

en: sep
ru: сен

en: session
ru: сессия

en: session data
ru: данные сессии

en: session key
ru: ключ сессии

en: sessions
ru: сессии

en: seven
ru: семь

en: site
ru: сайт

en: sites
ru: сайты

en: six
ru: шесть

en: staff status
ru: статус персонала

en: superuser status
ru: статус суперпользователя

en: tag:
ru: метка:

en: template
ru: шаблон

en: template name
ru: имя шаблона

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
ru: зависимый `%(app_label)s.%(data_type)s` объект

en: three
ru: три

en: title
ru: заголовок

en: today
ru: сегодня

en: tomorrow
ru: завтра

en: two
ru: два

en: user
ru: пользователь

en: user permissions
ru: права пользователя

en: user's URL
ru: URL пользователя

en: user's email address
ru: адрес электронной почты пользователя

en: user's name
ru: имя пользователя

en: username
ru: имя пользователя

en: users
ru: пользователи

en: week | weeks
ru[0]: неделя
ru[1]: недели
ru[2]: недель

en: year | years
ru[0]: год
ru[1]: года
ru[2]: лет

en: yes,no,maybe
ru: да,нет,может быть

en: yesterday
ru: вчера

en: Örebro
ru: Эребру

en: Östergötland
ru: Эстергётланд
