Django - en to nl translation catalogue (645 entries)

en: 
    <p class="help">To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks
    toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can
    select the bookmarklet from any page in the site.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>
nl: 
    <p class="help">Om bookmarklets te installeren, sleep de link naar uw bladwijzers
    werkbalk, of rechtermuis klik op de link en voeg het toe aan de bladwijzer. Nu kan
    de bookmarklet vanuit elke pagina op de site worden gekozen. Let erop dat het soms
    noodzakelijk is dat de computer van waaruit de pagina wordt bekeken intern is.
    (Raadpleeg uw systeembeheerder of uw computer zich op het interne netwerk bevind).<p>

en:  By %(filter_title)s
nl:  Op %(filter_title)s

en: "%(attr)s" on line %(line)s is an invalid attribute. (Line starts with "%(start)s".)
nl: "%(attr)s" op regel %(line)s is een ongeldig attribuut. (Regel start met "%(start)s".)

en: "<%(tag)s>" on line %(line)s is an invalid tag. (Line starts with "%(start)s".)
nl: "<%(tag)s>" op regel %(line)s is een ongeldige tag. (Regel start met "%(start)s".)

en: %(full_result_count)s total
nl: %(full_result_count)s totaal

en: %(object)s with this %(type)s already exists for the given %(field)s.
nl: %(object)s van het type %(type)s bestaat al voor het gegeven %(field)s.

en: %(optname)s with this %(fieldname)s already exists.
nl: %(optname)s met deze %(fieldname)s bestaat al.

en: %(score)d rating by %(user)s
nl: %(score)d waardering door %(user)s

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
nl[0]: %(value).1f miljard
nl[1]: %(value).1f miljard

en: %(value).1f million | %(value).1f million
nl[0]: %(value).1f miljoen
nl[1]: %(value).1f miljoen

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
nl[0]: %(value).1f biljoen
nl[1]: %(value).1f biljoen

en: %s does not appear to be a urlpattern object
nl: %s lijkt geen urlpattern-object te zijn

en: 1 result | %(counter)s results
nl[0]: 1 resultaat
nl[1]: %(counter)s resultaten

en: <h3>By %s:</h3>
    <ul>
nl: <h3>Door %s:</h3>
    <ul>

en: A tag on line %(line)s is missing one or more required attributes. (Line starts with "%(start)s".)
nl: Een of meerdere attributen ontbreken bij een tag op regel %(line)s. (Regel start met "%(start)s".)

en: A user with that username already exists.
nl: Een gebruiker met deze gebruikersnaam bestaat al.

en: A valid URL is required.
nl: Een geldige URL is vereist.

en: Action
nl: Actie

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add %(name)s
nl: %(name)s toevoegen

en: Add %s
nl: Toevoegen %s

en: Add user
nl: Gebruiker toevoegen

en: Added %(name)s "%(object)s".
nl: %(name)s "%(object)s" toegevoegd.

en: Advanced options
nl: Geavanceerde opties

en: All
nl: Alle

en: All dates
nl: Alle data

en: Andalusia
nl: Andalusië

en: Anonymous users cannot vote
nl: Anonieme gebruikers kunnen niet stemmen

en: Any date
nl: Elke datum

en: App %r not found
nl: Toepassing %r niet gevonden

en: April
nl: april

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
nl: Weet u zeker dat u %(object_name)s "%(escaped_object)s" wilt verwijderen? Alle volgende objecten worden verwijderd:

en: Are you sure?
nl: Weet u het zeker?

en: Argentinean Spanish
nl: Argentijns Spaans

en: As above, but opens the admin page in a new window.
nl: Zoals hierboven, maar opent de beheerpagina in een nieuw venster.

en: Aug.
nl: aug.

en: August
nl: augustus

en: Badly formed XML: %s
nl: Foute XML: %s

en: Balearic Islands
nl: Balearen

en: Banska Bystrica region
nl: Regio Banská Bystrica

en: Basel-Stadt
nl: Basel-Stad

en: Basque
nl: Baskisch

en: Basque Country
nl: Baskenland

en: Bavaria
nl: Beieren

en: Bengali
nl: Bengaals

en: Berlin
nl: Berlijn

en: Berne
nl: Bern

en: Boolean (Either True or False)
nl: Boolean (True of False)

en: Boolean (Either True, False or None)
nl: Boolean (True, False of None)

en: Borders
nl: Schotse-Borders

en: Bratislava region
nl: Regio Bratislava

en: Brazilian Portuguese
nl: Braziliaans Portugees

en: Bulgarian
nl: Bulgaars

en: Canary Islands
nl: Canarische Eilanden

en: Castile and Leon
nl: Castilië en León

en: Castile-La Mancha
nl: Castilië-La Mancha

en: Catalan
nl: Catalaans

en: Catalonia
nl: Catalonië

en: Central Scotland
nl: Centraal-Schotland

en: Change
nl: Wijzigen

en: Change %s
nl: Wijzig %s

en: Change history: %s
nl: Wijzigingsgeschiedenis: %s

en: Change my password
nl: Wijzig mijn wachtwoord

en: Change password
nl: Wachtwoord wijzigen

en: Change password: %s
nl: Wijzig wachtwoord: %s

en: Change:
nl: Wijziging:

en: Changed %(list)s for %(name)s "%(object)s".
nl: %(list)s aangepast voor %(name)s "%(object)s".

en: Changed %s.
nl: %s gewijzigd.

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
nl: Kruis dit vak aan indien de opmerking niet gepast is. Een "Dit commentaar is verwijderd" bericht wordt dan getoond

en: Chiba
nl: Saitama

en: Comma-separated integers
nl: Komma-gescheiden gehele getallen

en: Comment:
nl: Opmerking:

en: Confirm password:
nl: Bevestig wachtwoord:

en: Content object
nl: Inhoud-object

en: Cornwall and Isles of Scilly
nl: Cornwall en de Scilly-Eilanden

en: Could not retrieve anything from %s.
nl: Kan niks ophalen van %s.

en: County Antrim
nl: Graafschap Antrim

en: County Armagh
nl: Graafschap Armagh

en: County Down
nl: Graafschap Down

en: County Fermanagh
nl: Graafschap Fermanagh

en: County Londonderry
nl: Graafschap Londonderry

en: County Tyrone
nl: Graafschap Tyrone

en: Croatian
nl: Kroatisch

en: Currently:
nl: Huidige:

en: Czech
nl: Tjechisch

en: DATETIME_FORMAT
nl: j-n-Y H:i

en: DATE_FORMAT
nl: j-n-Y

en: DATE_WITH_TIME_FULL
nl: d-n-Y H:i:s

en: Danish
nl: Deens

en: Database error
nl: Databasefout

en: Date (with time)
nl: Datum (met tijd)

en: Date (without time)
nl: Datum (zonder tijd)

en: Date/time
nl: Datum/tijd

en: Date:
nl: Datum:

en: Dec.
nl: dec.

en: December
nl: december

en: Decimal number
nl: Decimaal getal

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Deleted %(name)s "%(object)s".
nl: %(name)s "%(object)s" verwijderd.

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
nl: Het verwijderen van %(object_name)s '%(escaped_object)s' zal ook gerelateerde objecten verwijderen. Echter u heeft geen rechten om de volgende typen objecten te verwijderen:

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
nl: Bepaalt dat deze gebruiker alle rechten heeft, zonder deze expliciet toe te wijzen.

en: Designates whether the user can log into this admin site.
nl: Bepaalt of de gebruiker kan inloggen op deze beheersite.

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
nl: Bepaalt of deze gebruiker als actief dient te worden behandeld. U kunt dit uitvinken in plaats van een gebruiker te verwijderen.

en: Django administration
nl: Djangobeheer

en: Django site admin
nl: Django sitebeheer

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Documentation bookmarklets
nl: Documentatie bookmarklets

en: Documentation for this page
nl: Documentatie voor deze pagina

en: Dumfries and Galloway
nl: Dumfries en Galloway

en: Duplicate values are not allowed.
nl: Dubbele waarden zijn niet toegestaan.

en: Dutch
nl: Nederlands

en: E-mail address
nl: E-mailadres

en: E-mail address:
nl: E-mailadres:

en: East Sussex
nl: Oost-Sussex

en: Eastern Cape
nl: Oost-Kaap

en: Edit this object (current window)
nl: Bewerk dit object (huidig venster)

en: Edit this object (new window)
nl: Bewerk dit object (nieuwe pagina)

en: Empty values are not allowed here.
nl: Lege waarden zijn hier niet toegestaan.

en: England
nl: Engeland

en: English
nl: Engels

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
nl: Zorg dat er minder dan %s cijfers na de komma zijn.

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
nl: Zorg dat er minder dan %s cijfers voor de komma zijn.

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
nl: Zorg dat er minder dan %s cijfers zijn.

en: Ensure this value has at least %(min)d characters (it has %(length)d).
nl: Zorg ervoor dat uw tekst langer is dan %(min)d tekens (huidige lengte %(length)d).

en: Ensure this value has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
nl: Zorg ervoor dat waarde korter is dan %(max)d tekens (huidige lengte %(length)d).

en: Ensure this value is greater than or equal to %s.
nl: Zorg ervoor de waarde groter of gelijk is aan %s.

en: Ensure this value is less than or equal to %s.
nl: Zorg ervoor dat de waarde kleiner of gelijk is aan %s.

en: Ensure your text is less than %s character. | Ensure your text is less than %s characters.
nl[0]: Zorg ervoor dat uw tekst korter is dan %s karakter.
nl[1]: Zorg ervoor dat uw tekst korter is dan %s karakters.

en: Enter a 4 digit post code.
nl: Geef een vier cijferige postcode op.

en: Enter a list of values.
nl: Geef een lijst op met waardes.

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
nl: Geef een nieuw passwoord voor gebruiker <strong>%(username)s</strong>.

en: Enter a number.
nl: Geef een getal op.

en: Enter a positive number.
nl: Geef een geheel getal op.

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
nl: Geef een postcode op volgens het NNNN of ANNNNAAA formaat.

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
nl: Geef een postcode op in het formaat XX-XXX.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
nl: Geef een postcode op in het formaat XXX XXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
nl: Geef een postcode op in het formaat XXXXX of XXX XX.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
nl: Geef een geldige postcode op in het formaat XXXXXXX of XXX-XXXX.

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.
nl: Geef een fiscaal nummer (NIP) op volgens het formaat XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
nl: Geef een geldig Oostenrijks Sociaalnummer op in het XXX-XX-XXXX formaat.

en: Enter a valid CIF.
nl: Geef een geldige CIF op.

en: Enter a valid CNP.
nl: Geef een geldige CNP op.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
nl: Geef een geldige CUIT op in het XX-XXXXXXXX-X of XXXXXXXXXXXX formaat.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
nl: Geef een geldig Canadees Sociaal Verzekeringsnummer op volgens het XXX-XXX-XXX formaat.

en: Enter a valid Chilean RUT.
nl: Geen een geldige Chileense RUT op.

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
nl: Geef een geldige Chileense RUT op. Het formaat is XX.XXX.XXX-X.

en: Enter a valid Dutch bank account number
nl: Geef een geldig Nederlands bankrekeningnummer op

en: Enter a valid Finnish social security number.
nl: Geef een geldig Fins sociaal nummer op.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
nl: Geef een geldig Duits identiteitsnummer op volgens het XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X formaat.

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
nl: Geef een geldige IBAN volgens het ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX formaat

en: Enter a valid IPv4 address.
nl: Geef een geldig IPv4-adres op.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
nl: Geef een geldig IJslands identificatienummer op. Het formaat is XXXXXX-XXXX.

en: Enter a valid Norwegian social security number.
nl: Geef een geldig Noors Sociaal Nummer op.

en: Enter a valid SoFi number
nl: Geef een geldig SoFi nummer

en: Enter a valid Social Security number.
nl: Geef een geldig Sociaal Nummer op.

en: Enter a valid South African ID number
nl: Geef een geldig Zuid-Afrikaans identificatienummer op

en: Enter a valid South African postal code
nl: Geef een geldige Zuid-Afrikaanse postcode op

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
nl: Geef een geldig Zwitsers identiteits- of paspoortnummer op volgens het X1234567<0 of 1234567890 formaat

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
nl: Geef een geldig V.S. Sociaalnummer op in het XXX-XX-XXXX formaat.

en: Enter a valid U.S. state abbreviation.
nl: Geef een geldige afkorting van een staat in de VS.

en: Enter a valid URL.
nl: Geef een geldige URL op.

en: Enter a valid VAT number.
nl: Geef een geldig BTW nummer op.

en: Enter a valid date in YYYY-MM-DD format.
nl: Geef een geldige datum in JJJJ-MM-DD formaat.

en: Enter a valid date.
nl: Geef een geldige datum op.

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM format.
nl: Geef geldige datum/tijd in JJJJ-MM-DD UU:MM formaat.

en: Enter a valid date/time.
nl: Geef een geldige datum/tijd op.

en: Enter a valid e-mail address.
nl: Geef een geldig e-mailadres op.

en: Enter a valid filename.
nl: Geef een geldige bestandsnaam.

en: Enter a valid phone number
nl: Geef een geldig telefoonnummer op

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
nl: Geef een geldig telefoonnummer op in één van de volgende formaten: 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX of 9XXXXXXXX.

en: Enter a valid postal code
nl: Geef een geldige postcode op

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
nl: Geef een geldige postcode in het formaat XXXXXX

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
nl: Vul een postcode in volgens het 01XXX - 52XXX formaat.

en: Enter a valid postcode.
nl: Geef een geldige postcode op.

en: Enter a valid time in HH:MM format.
nl: Geef een geldige tijd in UU:MM formaat.

en: Enter a valid time.
nl: Geef een geldige tijd op.

en: Enter a valid value.
nl: Geef een geldige waarde.

en: Enter a valid zip code.
nl: Geef een geldige postcode op.

en: Enter a whole number between -32,768 and 32,767.
nl: Geef een geheel getal op tussen -32.768 en 32.767.

en: Enter a whole number between 0 and 32,767.
nl: Geef een geheel getal op tussen 0 en 32.767.

en: Enter a whole number.
nl: Geef een geheel getal op.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
nl: Geef een postcode op in het formaat XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
nl: Geef een geldige postcode op volgens het XXXXX of XXXXX-XXXX formaat.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
nl: Geef een postcode op in het formaat XXXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
nl: Geef een postcode op in het formaat XXXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXXXX.
nl: Geef een geldige postcode op in het formaat XXXXXXX.

en: Enter only digits separated by commas.
nl: Geef alleen cijfers op, gescheiden door komma's.

en: Enter the same password as above, for verification.
nl: Vul hetzelfde wachtwoord als hierboven in, ter bevestiging.

en: Enter valid e-mail addresses separated by commas.
nl: Geef geldige e-mailadressen op, gescheiden door komma's.

en: Estado de México
nl: de Staat Mexico

en: Estonian
nl: Ests

en: Example: '/about/contact/'. Make sure to have leading and trailing slashes.
nl: Voorbeeld: '/about/contact/'. Zorg voor slashes aan het begin en eind.

en: Example: 'flatpages/contact_page.html'. If this isn't provided, the system will use 'flatpages/default.html'.
nl: Voorbeeld: 'flatpages/contact_page.html'. Als deze niet is opgegeven, dan wordt 'flatpages/default.html' gebruikt.

en: Feb.
nl: feb.

en: February
nl: februari

en: Feel free to change this password by going to this page:
nl: Aarzel niet om op deze pagina uw wachtwoord te wijzigen:

en: Fields on %s objects
nl: Velden van %s objecten

en: File path
nl: Bestandspad

en: Finnish
nl: Fins

en: First, enter a username and password. Then, you'll be able to edit more user options.
nl: Vul allereerst een gebruikersnaam en wachtwoord in. Vervolgens kunt u de andere opties instellen.

en: Flag by %r
nl: Gemarkeerd door %r

en: Floating point number
nl: Decimaal getal

en: Foral Community of Navarre
nl: Navarra

en: Forgotten your password?
nl: Uw wachtwoord vergeten?

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll reset your password and e-mail the new one to you.
nl: Uw wachtwoord vergeten? Geef uw e-mailadres op en er zal een nieuw wachtwoord worden toegekend en aan u worden toegezonden.

en: Free State
nl: Vrijstaat

en: French
nl: Frans

en: Fri
nl: vrij

en: Friday
nl: vrijdag

en: Galicia
nl: Galicië

en: Galician
nl: Galicisch

en: Geneva
nl: Genève

en: Georgian
nl: Georgisch

en: German
nl: Duits

en: Go
nl: Zoek

en: Greater London
nl: Groot-Londen

en: Greater Manchester
nl: Groot-Manchester

en: Greater Poland
nl: Groot-Polen

en: Greek
nl: Grieks

en: Groups
nl: Groepen

en: Hebrew
nl: Hebreews

en: History
nl: Geschiedenis

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
nl: Houd "Control", of "Command" op een Mac, ingedrukt om meerdere te selecteren.

en: Home
nl: Voorpagina

en: Hungarian
nl: Hongaars

en: IP address
nl: IP-adres

en: Icelandic
nl: IJslands

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
nl: Indien dit is aangekruist kunnen alleen ingelogde gebruikers deze pagina bekijken.

en: Illes Balears
nl: Balearen

en: Important dates
nl: Belangrijke datums

en: In addition to the permissions manually assigned, this user will also get all permissions granted to each group he/she is in.
nl: Bovenop de rechten welke handmatig zijn toegekend, krijgt deze gebruiker ook alle rechten van de groepen waar hij of zij deel van uitmaakt.

en: Integer
nl: Geheel getal

en: Invalid CNPJ number.
nl: Ongeldig CNPJ nummer.

en: Invalid CPF number.
nl: Ongeldig CPF nummer.

en: Invalid CUIT.
nl: Ongeldige CUIT.

en: Invalid URL: %s
nl: Ongeldige URL: %s

en: Invalid checksum for CIF.
nl: Ongeldig controlegetal voor CIF.

en: Invalid checksum for NIE.
nl: Ongeldig controlegetal voor NIE.

en: Invalid checksum for NIF.
nl: Ongeldig controlegetal voor NIF.

en: Invalid checksum for bank account number.
nl: Ongeldig controlegetal voor het bankrekeningnummer.

en: Invalid comment ID
nl: Ongeldige opmerkingen-ID

en: Invalid date: %s
nl: Ongeldige datum: %s

en: Irish
nl: Iers

en: Italian
nl: Italiaans

en: Jan.
nl: jan.

en: January
nl: januari

en: Japanese
nl: Japans

en: July
nl: juli

en: Jumps to the admin page for pages that represent a single object.
nl: Gaat naar de beheerpagina voor pagina's die een enkel object weergeven.

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
nl: Springt vanuit elke pagina naar de documentatie voor de view die gegenereerd wordt door die pagina

en: June
nl: juni

en: Korean
nl: Koreaans

en: Kosice region
nl: Regio Košice

en: Latvian
nl: Lets

en: Lesser Poland
nl: Klein-Polen

en: Line breaks are not allowed here.
nl: Regeleindes zijn niet toegestaan.

en: Lithuanian
nl: Litouws

en: Log in
nl: Inloggen

en: Log in again
nl: Log opnieuw in

en: Log out
nl: Afmelden

en: Logged out
nl: Afmelden

en: Looks like your browser isn't configured to accept cookies. Please enable cookies, reload this page, and try again.
nl: Het lijkt erop dat uw browser geen cookies accepteert. Zet het gebruik van cookies aan in uw browser, laad deze pagina nogmaals en probeer het opnieuw.

en: Lower Austria
nl: Lager Australië

en: Lower Saxony
nl: Nedersaksen

en: Lower Silesia
nl: Neder-Silezië

en: Lowercase letters are not allowed here.
nl: Kleine letters zijn hier niet toegestaan.

en: MONTH_DAY_FORMAT
nl: j F

en: Macedonian
nl: Macedonisch

en: Make sure your uploaded file is at least %s bytes big.
nl: Zorg ervoor dat het bestand minstens %s bytes groot is.

en: Make sure your uploaded file is at most %s bytes big.
nl: Zorg ervoor dat het bestand hoogstens %s bytes groot is.

en: March
nl: maart

en: May
nl: mei

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
nl: Model %(model_name)r niet gevonden in toepassing %(app_label)r

en: Models available in the %(name)s application.
nl: Beschikbare modellen in de %(name)s toepassing.

en: Moderator deletion by %r
nl: Verwijderd door moderator %r

en: Mon
nl: ma

en: Monday
nl: maandag

en: My Actions
nl: Mijn acties

en: National Business Register Number (REGON) consists of 7 or 9 digits.
nl: Het Nationaal Zakelijk Registratie Nummer (REGON) bestaat uit 7 of 9 cijfers.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
nl: Het Nationaal Identificatie Nummer bestaat uit 11 cijfers.

en: New password
nl: Nieuw wachtwoord

en: New password confirmation
nl: Nieuw wachtwoord bevestigen

en: New password:
nl: Nieuw wachtwoord:

en: Nitra region
nl: Regio Nitra

en: No
nl: Nee

en: No fields changed.
nl: Geen velden gewijzigd.

en: No file was submitted.
nl: Geen bestand werd aangeboden.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
nl: Er was geen bestand verstuurd. Controleer het coderingstype van het formulier.

en: No voting for yourself
nl: Niet op uzelf stemmen

en: Non-numeric characters aren't allowed here.
nl: Niet-numerieke karakters zijn hier niet toegestaan.

en: None
nl: Geen

en: None available
nl: Geen beschikbaar

en: North Rhine-Westphalia
nl: Noord Rijn-Westfalen

en: North West
nl: Noordwest

en: North Yorkshire
nl: Noord-Yorkshire

en: Northern Cape
nl: Noord-Kaap

en: Northern Ireland
nl: Noord-Ierland

en: Norwegian
nl: Noors

en: Nov.
nl: nov.

en: November
nl: november

en: Oct.
nl: okt.

en: October
nl: oktober

en: Old password
nl: Oud wachtwoord

en: Old password:
nl: Oud wachtwoord:

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s:
nl: Een of meer %(fieldname)s in %(name)s:

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s: %(obj)s
nl: Een of meer %(fieldname)s in %(name)s: %(obj)s

en: One or more of the required fields wasn't submitted
nl: Eén of meerdere verplichte velden zijn niet ingevuld

en: Only POSTs are allowed
nl: Alleen POSTs zijn toegestaan

en: Only alphabetical characters are allowed here.
nl: Alleen alfabetische karakters zijn toegestaan

en: Optional
nl: Optioneel

en: Orkney Islands
nl: Orkneyeilanden

en: Page not found
nl: Pagina niet gevonden

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Password (again)
nl: Wachtwoord (nogmaals)

en: Password change
nl: Wachtwoordwijziging

en: Password change successful
nl: Wachtwoord wijzigen is geslaagd

en: Password changed successfully.
nl: Wachtwoord wijzigen is geslaagd

en: Password confirmation
nl: Bevestiging wachtwoord

en: Password reset
nl: Wachtwoord hersteld

en: Password reset on %s
nl: Wachtwoord hersteld op %s

en: Password reset successful
nl: Wachtwoord herstel geslaagd

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Past 7 days
nl: Laatste 7 dagen

en: Permissions
nl: Rechten

en: Persian
nl: Perzisch

en: Personal info
nl: Persoonlijke informatie

en: Phone number
nl: Telefoonnummer

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
nl: Telefoonnummers dienen volgens het XX-XXXX-XXXX formaat te zijn.

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format. "%s" is invalid.
nl: Telefoonnummers moeten volgens het XXX-XXX-XXXX formaat zijn. "%s" is ongeldig.

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
nl: Telefoonnummers moeten volgens het XXXX-XXXXXX formaat te zijn.

en: Please close the unclosed %(tag)s tag from line %(line)s. (Line starts with "%(start)s".)
nl: Sluit de niet gesloten %(tag)s tag op regel %(line)s. (Regel start met "%(start)s".)

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
nl[0]: Herstel de fout hieronder.
nl[1]: Herstel de fouten hieronder.

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
nl: Voer een correcte gebruikersnaam en wachtwoord in. Let op, de velden zijn hoofdletter-gevoelig.

en: Please enter a valid %s.
nl: Geef een geldig %s veld.

en: Please enter a valid IP address.
nl: Geef een geldig IP-adres op.

en: Please enter a valid NIF or NIE.
nl: Geef een geldige NIF of NIE op.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
nl: Geef een geldige NIF, NIE of CIF op.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
nl: Geef een geldig bankrekeningnummer op in het formaat XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.

en: Please enter a valid decimal number with a whole part of at most %s digit. | Please enter a valid decimal number with a whole part of at most %s digits.
nl[0]: Geef een geldig decimaal getal waarbij het gehele getal minimaal %s cijfer heeft.
nl[1]: Geef een geldig decimaal getal waarbij het gehele getal minimaal %s cijfers heeft.

en: Please enter a valid decimal number with at most %s decimal place. | Please enter a valid decimal number with at most %s decimal places.
nl[0]: Geef een decimaal getal met hooguit %s cijfer achter de komma.
nl[1]: Geef een decimaal getal met hooguit %s cijfers achter de komma.

en: Please enter a valid decimal number with at most %s total digit. | Please enter a valid decimal number with at most %s total digits.
nl[0]: Geef een geldig decimaal getal met hooguit %s cijfer.
nl[1]: Geef een geldig decimaal getal met hooguit %s cijfers.

en: Please enter a valid decimal number.
nl: Geef een geldig decimaal getal.

en: Please enter a valid floating point number.
nl: Geef een geldig decimaal getal.

en: Please enter both fields or leave them both empty.
nl: Voer waarden in beide velden in of laat beide leeg.

en: Please enter something for at least one field.
nl: Voer tenminste één veld in.

en: Please enter valid %(self)s IDs. The value %(value)r is invalid. | Please enter valid %(self)s IDs. The values %(value)r are invalid.
nl[0]: Geef een geldig %(self)s IDs. De waarde %(value)r is ongeldig.
nl[1]: Geef een geldig %(self)s IDs. De waarden %(value)r zijn ongeldig.

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
nl: Vanwege de beveiliging moet u uw oude en twee keer een nieuw wachtwoord invoeren, zodat we kunnen controleren of er geen typefouten zijn gemaakt.

en: Please log in again, because your session has expired. Don't worry: Your submission has been saved.
nl: Uw sessie is verlopen, meld u opnieuw aan. Maakt u zich geen zorgen: Uw bijdrage is opgeslagen.

en: Polish
nl: Pools

en: Portugese
nl: Portugees

en: Post a photo
nl: Plaats een foto

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
nl: Geplaatst door %(user)s op %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: Presov region
nl: Regio Prešov

en: Preview comment
nl: Conceptopmerking

en: Principality of Asturias
nl: Prinsdom Asturië

en: Ratings
nl: Waarderingen

en: Recent Actions
nl: Recente acties

en: Region of Murcia
nl: Murcia

en: Relation to parent model
nl: Relatie tot oudermodel

en: Required
nl: Verplicht

en: Required. 30 characters or fewer. Alphanumeric characters only (letters, digits and underscores).
nl: Verplicht. 30 tekens of minder. Alleen alfanumerieke tekens (letters, cijfers en liggende strepen).

en: Reset my password
nl: Herstel mijn wachtwoord

en: Rhineland-Palatinate
nl: Rijnland-Palts

en: Romanian
nl: Roemeens

en: Russian
nl: Russisch

en: Sat
nl: zat

en: Saturday
nl: zaterdag

en: Save
nl: Opslaan

en: Save and add another
nl: Opslaan en nieuw item

en: Save and continue editing
nl: Opslaan en opnieuw bewerken

en: Save as new
nl: Opslaan als nieuw item

en: Saxony
nl: Saksen

en: Saxony-Anhalt
nl: Saksen-Anhalt

en: Schleswig-Holstein
nl: Sleeswijk-Holstein

en: Scotland
nl: Schotland

en: Select %s
nl: Selecteer %s

en: Select %s to change
nl: Selecteer %s om te wijzigen

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
nl: Selecteer een geldige braziliaanse staat. Uw keuze is niet geldig.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
nl: Selecteer een geldige keuze. %(value)s is geen beschikbare keuze.

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
nl: Selecteer een geldige keuze. %s is geen beschikbare keuze.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
nl: Selecteer een geldige keuze. Deze keuze is niet beschikbaar.

en: Select a valid choice; '%(data)s' is not in %(choices)s.
nl: Selecteer een geldige keuze; '%(data)s is niet in %(choices)s.

en: Sept.
nl: sept.

en: September
nl: september

en: Serbian
nl: Servisch

en: Server Error <em>(500)</em>
nl: Serverfout <em>(500)</em>

en: Server error
nl: Serverfout

en: Server error (500)
nl: Serverfout (500)

en: Seville
nl: Sevilla

en: Shetland Islands
nl: Shetlandeilanden

en: Show all
nl: Alles tonen

en: Show object ID
nl: Toon object-ID

en: Shows the content-type and unique ID for pages that represent a single object.
nl: Toont het content-type en unieke ID voor pagina's die een enkel object voorstellen.

en: Simplified Chinese
nl: Vereenvoudigd Chinees

en: Site administration
nl: Sitebeheer

en: Slovak
nl: Slovaaks

en: Slovenian
nl: Sloveens

en: Some text starting on line %(line)s is not allowed in that context. (Line starts with "%(start)s".)
nl: Tekst beginnend op regel %(line)s is in deze context niet toegestaan. (Regel start met "%(start)s".)

en: Somebody tampered with the comment form (security violation)
nl: Iemand heeft het opmerkingenformulier gewijzigd (beveilingsinbreuk)

en: Something's wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
nl: Er is iets mis met de database. Verzeker u ervan dat de benodigde tabellen zijn aangemaakt en dat de database toegankelijk is voor de juiste gebruiker.

en: South Glamorgan
nl: Zuid-Glamorgan

en: South Yorkshire
nl: Zuid-Yorkshire

en: Spanish
nl: Spaans

en: String (up to %(max_length)s)
nl: Karakterreeks (hooguit %(max_length)s)

en: Sun
nl: zon

en: Sunday
nl: zondag

en: Swedish
nl: Zweeds

en: TIME_FORMAT
nl: H:i

en: Telugu
nl: Telegu

en: Text
nl: Tekst

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
nl: Bedankt voor de aanwezigheid op de site vandaag.

en: Thanks for using our site!
nl: Bedankt voor het gebruik van onze site!

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
nl: Dat e-mailadres heeft geen gerelateerd gebruikersaccount. Weet u zeker dat u zich heeft geregistreerd?

en: The "%(attr)s" attribute on line %(line)s has an invalid value. (Line starts with "%(start)s".)
nl: De "%(attr)s" attribuut op regel %(line)s heeft een ongeldige waarde. (Regel start met "%(start)s".)

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully.
nl: De %(name)s "%(obj)s" is toegevoegd.

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully. You may edit it again below.
nl: De %(name)s "%(obj)s" was toegevoegd. U kunt het hieronder wijzigen.

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
nl: Het wijzigen van %(name)s "%(obj)s" is geslaagd.

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
nl: De verwijdering van %(name)s "%(obj)s" is geslaagd.

en: The %(site_name)s team
nl: Het %(site_name)s team

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
nl: De %(verbose_name)s is succesvol aangemaakt.

en: The %(verbose_name)s was deleted.
nl: De %(verbose_name)s is verwijderd.

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
nl: De %(verbose_name)s is succesvol aangepast.

en: The Chilean RUT is not valid.
nl: De Chileense RUT is ongeldig.

en: The Icelandic identification number is not valid.
nl: Het IJslandse identificatienummer is niet geldig.

en: The URL %(url)s returned the invalid Content-Type header '%(contenttype)s'.
nl: De geretourneerde URL %(url)s bevat een ongeldige Content-Type '%(contenttype)s.

en: The URL %s does not point to a valid QuickTime video.
nl: De URL %s wijst niet naar een geldige QuickTime video.

en: The URL %s does not point to a valid image.
nl: De URL %s wijst niet naar een geldige afbeelding.

en: The URL %s is a broken link.
nl: De URL %s is niet een werkende link.

en: The comment form didn't provide either 'preview' or 'post'
nl: Het opmerkingenformulier verschaft geen 'voorbeeld' of 'post'

en: The comment form had an invalid 'target' parameter -- the object ID was invalid
nl: Het opmerkingenformulier heeft een ongeldige 'target' parameter -- het object-ID was ongeldig

en: The format for this field is wrong.
nl: Het formaat van dit veld is foutief.

en: The submitted file is empty.
nl: Het gegeven bestand is leeg.

en: The two password fields didn't match.
nl: De twee ingevulde wachtwoorden zijn niet gelijk.

en: There's been an error. It's been reported to the site administrators via e-mail and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
nl: Er is een fout opgetreden. Dit is inmiddels doorgegeven aan de sitebeheerder via e-mail en zal spoedig worden gerepareerd. Bedankt voor uw geduld.

en: This URL appears to be a broken link.
nl: Deze URL lijkt niet te werken.

en: This account is inactive.
nl: Dit account is inactief.

en: This can be either an absolute path (as above) or a full URL starting with 'http://'.
nl: Dit kan een absoluut pad (zoals hierboven) zijn of een volledige URL beginnend met 'http://'.

en: This comment was flagged by %(user)s:
    
    %(text)s
nl: Deze opmerking is gemarkeerd door %(user)s:
    
    %(text)s

en: This comment was posted by a sketchy user:
    
    %(text)s
nl: Deze opmerking is gepost door een twijfelachtige gebruiker:
    
    %(text)s

en: This comment was posted by a user who has posted fewer than %(count)s comment:
    
    %(text)s | This comment was posted by a user who has posted fewer than %(count)s comments:
    
    %(text)s
nl[0]: Deze opmerking is gepost door een gebruiker die minder dan %(count)s opmerking heeft gepost:
    
    %(text)s
nl[1]: Deze opmerking is gepost door een gebruiker die minder dan %(count)s opmerkingen heeft gepost:
    
    %(text)s

en: This field cannot be null.
nl: Dit veld mag niet leeg zijn.

en: This field is invalid.
nl: Dit veld is ongeldig.

en: This field is required.
nl: Dit veld is verplicht.

en: This field must be given if %(field)s is %(value)s
nl: Dit veld moet opgegeven worden indien %(field)s %(value)s is

en: This field must be given if %(field)s is not %(value)s
nl: Dit veld moet worden opgegeven indien %(field)s niet %(value)s is

en: This field must match the '%s' field.
nl: Dit veld moet overeenkomen met het '%s'-veld.

en: This field requires 11 digits.
nl: Dit veld vereist 11 cijfers.

en: This field requires 7 or 8 digits.
nl: Dit veld dient 7 of 8 cijfers te zijn.

en: This field requires 8 digits.
nl: Dit veld vereist 8 cijfers.

en: This field requires at least 14 digits
nl: Dit vereist minimaal 14 cijfers.

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
nl: Dit veld dient maximaal 11 cijfers of 14 letters te bevatten.

en: This field requires only numbers.
nl: Dit veld dient alleen cijfers te bevatten.

en: This month
nl: Deze maand

en: This object doesn't have a change history. It probably wasn't added via this admin site.
nl: Dit object heeft geen wijzigingsgeschiedenis. Het is mogelijk niet via de admin site toegevoegd.

en: This rating is required because you've entered at least one other rating.
nl: Deze waardering is verplicht omdat u tenminste één andere waardering hebt ingevoerd.

en: This should be an absolute path, excluding the domain name. Example: '/events/search/'.
nl: Dit moet een absoluut pad zijn, zonder de domeinnaam. Bijvoorbeeld: '/events/search/'.

en: This value can't be comprised solely of digits.
nl: Deze waarde kan niet alleen uit cijfers bestaan.

en: This value must be a decimal number.
nl: De waarde moet een getal zijn.

en: This value must be a power of %s.
nl: De waarde moet een macht van %s zijn.

en: This value must be an integer.
nl: De waarde moet een geheel getal zijn.

en: This value must be at least %s.
nl: De waarde moet minimaal %s zijn.

en: This value must be between %(lower)s and %(upper)s.
nl: De waarde moet tussen %(lower)s en %(upper)s zijn.

en: This value must be either None, True or False.
nl: De waarde moet of None (leeg), True (Waar) of False (Onwaar) zijn.

en: This value must be either True or False.
nl: De waarde moet of True (Waar) of False (Onwaar) zijn.

en: This value must be no more than %s.
nl: De waarde mag niet meer zijn dan %s.

en: This value must contain only letters, numbers and underscores.
nl: Deze waarde mag alleen letters, getallen en liggende strepen bevatten.

en: This value must contain only letters, numbers, underscores or hyphens.
nl: Deze waarde mag alleen letters, cijfers, liggende strepen en verbindingsstrepen bevatten.

en: This value must contain only letters, numbers, underscores, dashes or slashes.
nl: Deze waarde mag alleen letters, cijfers, liggende strepen en schuine strepen bevatten.

en: This year
nl: Dit jaar

en: Thu
nl: don

en: Thuringia
nl: Thüringen

en: Thursday
nl: donderdag

en: Time
nl: Tijd

en: Time:
nl: Tijd:

en: Today
nl: Vandaag

en: Traditional Chinese
nl: Traditioneel Chinees

en: Trencin region
nl: Regio Trenčín

en: Trnava region
nl: Regio Trnava

en: Tue
nl: di

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Turkish
nl: Turks

en: Tyrol
nl: Tirol

en: U.S. state (two uppercase letters)
nl: Staat van de VS (twee hoofdletters)

en: Ukrainian
nl: OekraÃ¯ens

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
nl: Bestand ongeldig. Het bestand dat is gegeven is geen afbeelding of is beschadigd.

en: Upper Austria
nl: Hoger Australië

en: Uppercase letters are not allowed here.
nl: Hoofdletters zijn hier niet toegestaan.

en: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' or use the <a href="password/">change password form</a>.
nl: Gebruik '[algo]$[salt]$[hexdigest]' of gebruik het<a href="password/">wijzig passwoord</a> formulier .

en: User
nl: Gebruiker

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Username:
nl: Gebruikersnaam:

en: Usernames cannot contain the '@' character.
nl: Gebruikersnamen mogen geen '@' bevatten.

en: Valencia
nl: Valencië

en: Valencian Community
nl: Valencia

en: Valid HTML is required. Specific errors are:
    %s
nl: Geldige HTML is vereist. De specifieke fouten zijn:
    %s

en: Vienna
nl: Wenen

en: View on site
nl: Toon op site

en: Watch your mouth! The word %s is not allowed here. | Watch your mouth! The words %s are not allowed here.
nl[0]: Pas op uw taalgebruik! Gebruik van %s niet toegestaan.
nl[1]: Pas op uw taalgebruik! Gebruik van de woorden %s is niet toegestaan.

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
nl: Onze excuses, maar de gevraagde pagina bestaat niet.

en: We've e-mailed a new password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
nl: Een nieuw wachtwoord is per e-mail verstuurd. U zult het spoedig ontvangen.

en: Wed
nl: woe

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Welcome,
nl: Welkom,

en: Welsh
nl: Wels

en: West Glamorgan
nl: West-Glamorgan

en: West Midlands
nl: West-Midlands

en: West Sussex
nl: West-Sussex

en: West Yorkshire
nl: West-Yorkshire

en: Western Cape
nl: West-Kaap

en: Western Isles
nl: Buiten-Hebriden

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
nl: Verkeerd controlecijfer op het Nationaal Zakelijk Registratie Nummer (REGON).

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
nl: Verkeerd controlecijfer voor het Nationaal Identificatie Nummer.

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
nl: Verkeerd controlecijfer voor het fiscaal nummer (NIP).

en: XML text
nl: XML-tekst

en: YEAR_MONTH_FORMAT
nl: F Y

en: Yes
nl: Ja

en: Yes, I'm sure
nl: Ja, ik weet het zeker

en: You don't have permission to edit anything.
nl: U heeft geen rechten om iets te wijzigen.

en: You may add another %s below.
nl: U kunt hieronder de volgende %s toevoegen.

en: You may edit it again below.
nl: U kunt dit hieronder weer bewerken.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset
nl: U krijgt deze e-mail omdat u om een nieuw wachtwoord heeft gevraagd

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
nl: Het lijkt erop dat uw browser geen cookies accepteert. Om aan te melden moeten cookies worden geaccepteerd.

en: Your e-mail address is not your username. Try '%s' instead.
nl: Uw e-mailadres is niet uw gebruikersnaam. Probeer '%s' eens.

en: Your name:
nl: Uw gebruikersnaam:

en: Your new password is: %(new_password)s
nl: Uw nieuwe wachtwoord is: %(new_password)s

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
nl: Uw oude wachtwoord was niet correct ingevoerd. Voert u het alstublieft opnieuw in.

en: Your password was changed.
nl: Uw wachtwoord is gewijzigd.

en: Your username, in case you've forgotten:
nl: Uw gebruikersnaam, mocht u deze vergeten zijn:

en: Zilina region
nl: Regio Žilina

en: action flag
nl: actievlag

en: action time
nl: actietijd

en: active
nl: actief

en: all %s
nl: alle %s

en: and
nl: en

en: approved by staff
nl: goedgekeurd door de staf

en: change message
nl: wijzig bericht

en: codename
nl: codenaam

en: comment
nl: opmerking

en: comments
nl: opmerkingen

en: content
nl: inhoud

en: content type
nl: inhoudstype

en: content types
nl: inhoudstypen

en: date joined
nl: datum toegetreden

en: date/time submitted
nl: datum/tijd toegevoegd

en: day | days
nl[0]: dag
nl[1]: dagen

en: deletion date
nl: verwijderingsdatum

en: display name
nl: weergavenaam

en: domain name
nl: domeinnaam

en: e-mail address
nl: e-mailadres

en: eight
nl: acht

en: enable comments
nl: opmerkingen toestaan

en: expire date
nl: verloopdatum

en: first name
nl: voornaam

en: five
nl: vijf

en: flag date
nl: markeerdatum

en: flat page
nl: platte pagina

en: flat pages
nl: platte pagina's

en: for your user account at %(site_name)s
nl: voor uw gebruikersaccount op %(site_name)s

en: four
nl: vier

en: free comment
nl: vrije opmerking

en: free comments
nl: vrije opmerkingen

en: group
nl: groep

en: groups
nl: groepen

en: headline
nl: kop

en: hour | hours
nl[0]: uur
nl[1]: uur

en: ip address
nl: ip-adres

en: is public
nl: is openbaar

en: is removed
nl: is verwijderd

en: is valid rating
nl: is een geldige waardering

en: karma score
nl: karmascore

en: karma scores
nl: karmascores

en: last login
nl: laatste inlog

en: last name
nl: achternaam

en: log entries
nl: logingaves

en: log entry
nl: logingave

en: mar
nl: mrt

en: may
nl: mei

en: message
nl: bericht

en: midnight
nl: middernacht

en: minute | minutes
nl[0]: minuut
nl[1]: minuten

en: minutes
nl: minuut

en: moderator deletion
nl: verwijderd door moderator

en: moderator deletions
nl: verwijderd door moderator

en: month | months
nl[0]: maand
nl[1]: maanden

en: name
nl: naam

en: nd
nl: º

en: nine
nl: negen

en: noon
nl: middag

en: number of %s
nl: aantal %s

en: object ID
nl: object-ID

en: object id
nl: object-id

en: object repr
nl: object-repr

en: oct
nl: okt

en: one
nl: één

en: or
nl: of

en: password
nl: wachtwoord

en: permission
nl: recht

en: permissions
nl: rechten

en: person's name
nl: naam van persoon

en: python model class name
nl: klassenaam van pythonmodel

en: rating #1
nl: waardering #1

en: rating #2
nl: waardering #2

en: rating #3
nl: waardering #3

en: rating #4
nl: waardering #4

en: rating #5
nl: waardering #5

en: rating #6
nl: waardering #6

en: rating #7
nl: waardering #7

en: rating #8
nl: waardering #8

en: rd
nl: º

en: redirect
nl: omleiding

en: redirect from
nl: omgeleid via

en: redirect to
nl: omleiden naar

en: redirects
nl: omleidingen

en: registration required
nl: registratie verplicht

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
nl: gerelateerde `%(app_label)s.%(object_name)s` objecten

en: score date
nl: scoredatum

en: session
nl: sessie

en: session data
nl: sessiegegevens

en: session key
nl: sessiesleutel

en: sessions
nl: sessies

en: seven
nl: zeven

en: six
nl: zes

en: st
nl: º

en: staff status
nl: stafstatus

en: superuser status
nl: supergebruikerstatus

en: template name
nl: sjabloonnaam

en: th
nl: º

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
nl: het gerelateerde `%(app_label)s.%(data_type)s` object

en: three
nl: drie

en: title
nl: titel

en: today
nl: vandaag

en: tomorrow
nl: morgen

en: two
nl: twee

en: user
nl: gebruiker

en: user flag
nl: gebruikersmarkering

en: user flags
nl: gebruikersmarkeringen

en: user permissions
nl: gebruikersrechten

en: username
nl: gebruikersnaam

en: users
nl: gebruikers

en: week | weeks
nl[0]: week
nl[1]: weken

en: year | years
nl[0]: jaar
nl[1]: jaren

en: yes,no,maybe
nl: ja,nee,misschien

en: yesterday
nl: gisteren
