django - en to gl translation catalogue (559 entries)

en: 
    <p class="help">To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks
    toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can
    select the bookmarklet from any page in the site.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>
gl: 
    <p class="help">Para instalar bookmarklets, arrastre a ligazón á súa
    barra de favoritos ou marcadores, ou faga clic co botón dereito
    e engádao aos marcadores. Agora pode usar o bookmarklet dende
     calquera páxina do sitio web. Teña en conta que algúns destes
    bookmarklets precisan que estea a visitar o sitio dende un ordenador
    designado coma "interno" (fale co administrador do sistema se
    non está seguro de que o seu ordenador é "interno" .</p>

en:  By %(filter_title)s
gl:  Por %(filter_title)s

en: "%(attr)s" on line %(line)s is an invalid attribute. (Line starts with "%(start)s".)
gl: "%(attr)s" na liña %(line)s non é un atributo válido. (A liña comeza con "%(start)s").

en: "<%(tag)s>" on line %(line)s is an invalid tag. (Line starts with "%(start)s".)
gl: "<%(tag)s>" na liña %(line)s non é unha etiqueta válida. (A liña comeza con "%(start)s").

en: %(full_result_count)s total
gl: %(full_result_count)s en total

en: %(object)s with this %(type)s already exists for the given %(field)s.
gl: Xa existe un obxecto %(object)s con este %(type)s para o campo %(field)s.

en: %(optname)s with this %(fieldname)s already exists.
gl: Xa existe un/ha %(optname)s con este/a %(fieldname)s.

en: %(score)d rating by %(user)s
gl: puntuación de %(score)d por %(user)s

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
gl[0]: %(value).1f mil millóns
gl[1]: %(value).1f miles de millóns

en: %(value).1f million | %(value).1f million
gl[0]: %(value).1f millón
gl[1]: %(value).1f millóns

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
gl[0]: %(value).1f billón
gl[1]: %(value).1f billóns

en: %d milliseconds
gl: %d milisegundos

en: %s does not appear to be a urlpattern object
gl: %s non semella ser un obxecto urlpattern

en: 1 result | %(counter)s results
gl[0]: 1 resultado
gl[1]: %(counter)s resultados

en: <h3>By %s:</h3>
    <ul>
gl: <h3>Por %s:</h3>
    <ul>

en: A tag on line %(line)s is missing one or more required attributes. (Line starts with "%(start)s".)
gl: Falta un o máis dos atributos requiridos para unha etiqueta da liña %(line)s. (A liña comeza con "%(start)s").

en: A user with that username already exists.
gl: Xa existe un usuario con ese nome de usuario.

en: A valid URL is required.
gl: Precísase un URL válido.

en: Aargau
gl: Argovia

en: Action
gl: Acción

en: Add
gl: Engadir

en: Add %(name)s
gl: Engadir %(name)s

en: Add %s
gl: Engadir %s

en: Add user
gl: Engadir usuario

en: Added %s.
gl: Engadido/a %s.

en: All
gl: Todo

en: All dates
gl: Todas as datas

en: Anonymous users cannot vote
gl: Os usuarios anónimos non poden votar

en: AnonymousUser
gl: UsuarioAnónimo

en: Any date
gl: Calquera data

en: App %r not found
gl: Non se atopou a aplicación %r

en: Appenzell Ausserrhoden
gl: Appenzell Exterior

en: Appenzell Innerrhoden
gl: Appenzell Interior

en: April
gl: abril

en: Arabic
gl: árabe

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
gl: Seguro que quere borrar o %(object_name)s "%(escaped_object)s"? Eliminaranse os seguintes obxectos relacionados:

en: Are you sure?
gl: Está seguro?

en: Argentinean Spanish
gl: español de Arxentina

en: As above, but opens the admin page in a new window.
gl: Como enriba, pero abre a páxina de administración nunha nova fiestra.

en: Aug.
gl: ago.

en: August
gl: agosto

en: Baden-Wuerttemberg
gl: Baden-Württemberg

en: Badly formed XML: %s
gl: XML mal formado: %s

en: Basel-Land
gl: Basilea-Campo

en: Basel-Stadt
gl: Basilea-Cidade

en: Bavaria
gl: Baviera

en: Bengali
gl: bengalí

en: Berlin
gl: Berlín

en: Berne
gl: Berna

en: Boolean (Either True or False)
gl: Valor booleano (verdadeiro ou falso)

en: Boolean (Either True, False or None)
gl: Booleano (verdadeiro, falso ou ningún)

en: Brandenburg
gl: Brandemburgo

en: Brazilian
gl: brasileiro

en: Bulgarian
gl: búlgaro

en: Catalan
gl: catalán

en: Change
gl: Modificar

en: Change %s
gl: Modificar %s

en: Change history: %s
gl: Histórico de cambios: %s

en: Change my password
gl: Cambiar o contrasinal

en: Change password
gl: Cambiar contrasinal

en: Change password: %s
gl: Cambiar contrasinal: %s

en: Change:
gl: Modificar:

en: Changed %s.
gl: Modificado(s) %s.

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
gl: Marque esta caixa se o comentario non é apropiado. Verase a mensaxe "Este comentario foi borrado" no canto do seu contido.

en: Comma-separated integers
gl: Números enteiros separados por comas

en: Comment:
gl: Comentario:

en: Confirm password:
gl: Confirmar contrasinal:

en: Content object
gl: Obxecto de contido

en: Could not retrieve anything from %s.
gl: Non se puido recibir ningún dato de %s.

en: Currently:
gl: Agora:

en: Czech
gl: checo

en: DATETIME_FORMAT
gl: d-m-Y H:i

en: DATE_FORMAT
gl: d-m-Y

en: DATE_WITH_TIME_FULL
gl: j de N de Y, H:i

en: Danish
gl: dinamarqués

en: Database error
gl: Erro da base de datos

en: Date (with time)
gl: Data (coa hora)

en: Date (without time)
gl: Data (sen a hora)

en: Date/time
gl: Data/hora

en: Date:
gl: Data:

en: Dec.
gl: dec.

en: December
gl: decembro

en: Decimal number
gl: Número decimal

en: Delete
gl: Eliminar

en: Deleted %s.
gl: Eliminado(s) %s.

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
gl: Borrar o %(object_name)s '%(escaped_object)s' resultaría na eliminación de elementos relacionados, pero a súa conta non ten permiso para borrar os seguintes tipos de elementos:

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
gl: Indica que este usuario ten todos os permisos sen asignarllos explicitamente.

en: Designates whether the user can log into this admin site.
gl: Indica se o usuario pode entrar neste sitio de administración.

en: Designates whether this user can log into the Django admin. Unselect this instead of deleting accounts.
gl: Indica se o usuario pode entrar na sección de administración. Desactíveo no canto de borrar contas de usuario.

en: Django administration
gl: Administración de Django

en: Django site admin
gl: Administración de sitio Django

en: Documentation
gl: Documentación

en: Documentation bookmarklets
gl: Bookmarklets de documentación

en: Documentation for this page
gl: Documentación para esta páxina

en: Duplicate values are not allowed.
gl: Non se permiten valores duplicados.

en: Dutch
gl: holandés

en: E-mail address
gl: Enderezo de correo electrónico

en: E-mail address:
gl: Enderezo de correo electrónico:

en: Edit this object (current window)
gl: Editar este obxecto (nesta fiestra)

en: Edit this object (new window)
gl: Editar este obxecto (nunha nova fiestra)

en: Empty values are not allowed here.
gl: Non se permiten valores en branco.

en: English
gl: inglés

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
gl: Asegúrese de que non hai máis de %s lugares decimais.

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
gl: Asegúrese de que no hai máis de %s díxitos antes do punto ou coma decimal.

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
gl: Asegñurese de que non hai máis de %s díxitos en total.

en: Ensure this value has at least %d characters.
gl: Asegúrese de que este valor ten polo menos %d caracteres.

en: Ensure this value has at most %d characters.
gl: Asegúrese de que este valor ten como máximo %d caracteres.

en: Ensure this value is greater than or equal to %s.
gl: Asegúrese de que este valor é maior ou igual a %s

en: Ensure this value is less than or equal to %s.
gl: Asegúrese de que este valor é menor ou igual a %s.

en: Ensure your text is less than %s character. | Ensure your text is less than %s characters.
gl[0]: Asegúrese de que o seu texto contén menos de %s carácter.
gl[1]: Asegúrese de que o seu texto contén menos de %s caracteres.

en: Enter a 4 digit post code.
gl: Insira un código postal de 4 díxitos.

en: Enter a list of values.
gl: Insira unha lista de valores.

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
gl: Insira un novo contrasinal para o usuario <strong>%(username)s</strong>.

en: Enter a number.
gl: Insira un número.

en: Enter a positive number.
gl: Insira un número positivo.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
gl: Insira un código postal no formato XXXXXXX ou XXX-XXXX.

en: Enter a postcode. A space is required between the two postcode parts.
gl: Insira un código postal. Requírese un espazo entre as dúas partes do código postal.

en: Enter a valid Finnish social security number.
gl: Insira un número válido de tarxeta da seguridade social finlandesa.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
gl: Insira un número válido de tarxeta de identidade alemá no formato XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
gl: Insira un número de identificación islandés válido. O formato é XXXXXX-XXXX.

en: Enter a valid Norwegian social security number.
gl: Insira un número válida da seguridade social norueguesa.

en: Enter a valid Social Security number.
gl: Insira un número da seguridade social válido.

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
gl: Insira un número válido de tarxeta de identidade ou pasaporte no formato X1234567<0 ou 1234567890.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
gl: Insira un número válido da seguridade social dos Estados Unidos no formato XXX-XX-XXXX.

en: Enter a valid U.S. state abbreviation.
gl: Insira unha abreviatura estatal válida para os Estados Unidos.

en: Enter a valid URL.
gl: Insira un URL válido.

en: Enter a valid VAT number.
gl: Insira un número de IVE válido.

en: Enter a valid date in YYYY-MM-DD format.
gl: Insira unha data válida en formato AAAA-MM-DD.

en: Enter a valid date.
gl: Insira unha data válida.

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM format.
gl: Insira unha data/hora válida en formato AAAA-MM-DD HH:MM.

en: Enter a valid date/time.
gl: Insira unha data/hora válida.

en: Enter a valid e-mail address.
gl: Insira un enderezo de correo electrónico válido.

en: Enter a valid filename.
gl: Introduza un nome de ficheiro válido.

en: Enter a valid time in HH:MM format.
gl: Insira unha hora válida en formato HH:MM.

en: Enter a valid time.
gl: Insira unha hora válida.

en: Enter a valid value.
gl: Insira un valor válido.

en: Enter a valid zip code.
gl: Insira un código postal válido.

en: Enter a whole number between -32,768 and 32,767.
gl: Insira un número enteiro entre -32.768 e 32.767.

en: Enter a whole number between 0 and 32,767.
gl: Insira un número enteiro entre 0 e 32.767.

en: Enter a whole number.
gl: Insira un número enteiro.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
gl: Insira un código posttal no formato XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
gl: Insira un código postal no formato XXXXX ou XXXXX-XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
gl: Insira un código postal no formato XXXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
gl: Insira un código postal no formato XXXXX

en: Enter only digits separated by commas.
gl: Insira só díxitos separados por comas.

en: Enter the same password as above, for verification.
gl: Insira o mesmo contrasinal ca enriba para verificalo.

en: Enter valid a Chilean RUT
gl: Insira un RUT chileno válido.

en: Enter valid a Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
gl: Insira un RUT chileno válido. O formato é XX.XXX.XXX-X.

en: Enter valid e-mail addresses separated by commas.
gl: Insira enderezos de correo elecrónico válidos separados por comas.

en: Example: '/about/contact/'. Make sure to have leading and trailing slashes.
gl: Exemplo: '/about/contact/'. Lembre incluír as barras ao principio e ao final.

en: Example: 'flatpages/contact_page.html'. If this isn't provided, the system will use 'flatpages/default.html'.
gl: Exemplo: 'flatpages/contact_page.html'. Se non se especifica, o sistema usará 'flatpages/default.html'.

en: Feb.
gl: feb.

en: February
gl: febreiro

en: Feel free to change this password by going to this page:
gl: Pode cambiar este contrasinal visitando esta páxina:

en: Fields on %s objects
gl: Campos dos obxectos %s

en: File path
gl: Ruta do ficheiro

en: Filter
gl: Filtro

en: Finnish
gl: finés

en: First, enter a username and password. Then, you'll be able to edit more user options.
gl: Primeiro insira un nome de usuario e un contrasinal. Despois poderá editar máis opcións de usuario.

en: Flag by %r
gl: Marca por %r

en: Floating point number
gl: Número de coma flotante

en: Forgotten your password?
gl: Esqueceu o contrasinal?

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll reset your password and e-mail the new one to you.
gl: Esqueceu o contrasinal? Introduza o seu enderezo de correo electrónico embaixo e enviarémoslle un novo contrasinal.

en: French
gl: francés

en: Fribourg
gl: Friburgo

en: Friday
gl: venres

en: Galician
gl: galego

en: Geneva
gl: Xenebra

en: German
gl: alemán

en: Go
gl: Ir

en: Graubuenden
gl: Grisóns

en: Greek
gl: grego

en: Groups
gl: Grupos

en: Hamburg
gl: Hamburgo

en: Hebrew
gl: hebreo

en: Hessen
gl: Hesse

en: History
gl: Histórico

en: Hokkaido
gl: Hokkaidō

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
gl:  Para seleccionar máis dunha entrada, manteña premida a tecla "Control", ou "Comando" nun Mac.

en: Home
gl: Inicio

en: Hungarian
gl: húngaro

en: Hyogo
gl: Hyōgo

en: IP address
gl: Enderezo IP

en: Icelandic
gl: islandés

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
gl: Se se marca, só poderán ver a páxina os usuarios identificados.

en: Important dates
gl: Datas importantes

en: In addition to the permissions manually assigned, this user will also get all permissions granted to each group he/she is in.
gl: Ademais dos permisos asignados manualmente, este usuario gozará de todos os permisos concedidos a cada un dos grupos aos que pertence.

en: Integer
gl: Número enteiro

en: Invalid CNPJ number.
gl: Número de CNPJ non válido

en: Invalid CPF number.
gl: Número de CPF non válido.

en: Invalid URL: %s
gl: URL non válido: %s

en: Invalid comment ID
gl: ID de comentario non válida

en: Invalid date: %s
gl: Data non válida: %s

en: Italian
gl: italiano

en: Jan.
gl: xan.

en: January
gl: xaneiro

en: Japanese
gl: xaponés

en: July
gl: xullo

en: Jumps to the admin page for pages that represent a single object.
gl: Salta á páxina de administración para páxina que representan un obxecto determinado.

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
gl: Salta á documentación para a vista que xera a páxina.

en: June
gl: xuño

en: Jura
gl: Xura

en: Kannada
gl: canará

en: Kochi
gl: Kōchi

en: Korean
gl: coreano

en: Kyoto
gl: Kioto

en: Latvian
gl: letón

en: Line breaks are not allowed here.
gl: Aquí non se permiten saltos de liña.

en: Log in
gl: Iniciar sesión

en: Log in again
gl: Entrar de novo

en: Log out
gl: Rematar sesión

en: Logged out
gl: Rematou a sesión

en: Looks like your browser isn't configured to accept cookies. Please enable cookies, reload this page, and try again.
gl: Semella que o seu navegador non está configurado para aceptar  'cookies'. Por favor, habilite as 'cookies', recargue a páxina e ténteo de novo.

en: Lower Saxony
gl: Baixa Saxonia

en: Lowercase letters are not allowed here.
gl: Non se permiten letras minúsculas.

en: Lucerne
gl: Lucerna

en: MONTH_DAY_FORMAT
gl: d m

en: Macedonian
gl: macedonio

en: Make sure your uploaded file is at least %s bytes big.
gl: Verifique que o ficheiro subido ten un tamaño mínimo de %s bytes.

en: Make sure your uploaded file is at most %s bytes big.
gl: Verifique que o ficheiro subido ten un tamaño máximo de %s bytes.

en: March
gl: marzo

en: May
gl: maio

en: Mecklenburg-Western Pomerania
gl: Mecklemburgo-Pomerania Occidental

en: Model %(name)r not found in app %(label)r
gl: Non se atopou o modelo %(name)r na aplicación %(label)r

en: Models available in the %(name)s application.
gl: Modelos dispoñíbeis na aplicación %(name)s.

en: Moderator deletion by %r
gl: Borrado polo moderador %r

en: Monday
gl: luns

en: My Actions
gl: As miñas accións

en: New password:
gl: Contrasinal novo:

en: Nidwalden
gl: Nidwald

en: No
gl: Non

en: No fields changed.
gl: Non se modificou ningún campo.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
gl: Non se enviou ficheiro ningún. Comprobe o tipo de codificación do formulario.

en: No voting for yourself
gl: Vostede non se pode votar a si mesmo

en: Non-numeric characters aren't allowed here.
gl: Non se permiten caracteres non númericos.

en: None available
gl: Ningunha dispoñíbel

en: North Rhine-Westphalia
gl: Renania do Norte-Westfalia

en: Norwegian
gl: noruegués

en: Nov.
gl: nov.

en: November
gl: novembro

en: Obwalden
gl: Obwald

en: Oct.
gl: out.

en: October
gl: outubro

en: Oita
gl: Ōita

en: Old password:
gl: Contrasinal actual:

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s:
gl: Un ou máis %(fieldname)s no/a %(name)s:

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s: %(obj)s
gl: Un ou máis %(fieldname)s no/a %(name)s: %(obj)s

en: One or more of the required fields wasn't submitted
gl: Non se enviaron un ou máis dos campos requiridos

en: Only POSTs are allowed
gl: Soamente se permiten envíos polo método POST

en: Only alphabetical characters are allowed here.
gl: Soamente se permiten caracteres do alfabeto.

en: Optional
gl: Opcional

en: Order:
gl: Orde:

en: Ordering
gl: Orde

en: Page not found
gl: Páxina non atopada

en: Password
gl: Contrasinal

en: Password (again)
gl: Contrasinal (outra vez)

en: Password change
gl: Cambiar o contrasinal

en: Password change successful
gl: O seu contrasinal cambiouse correctamente.

en: Password changed successfully.
gl: O contrasinal cambiouse correctamente.

en: Password reset
gl: Recuperar o contrasinal

en: Password reset successful
gl: O contrasinal foi recuperado correctamente

en: Password:
gl: Contrasinal:

en: Past 7 days
gl: Últimos 7 días

en: Permissions
gl: Permisos

en: Personal info
gl: Información persoal

en: Phone number
gl: Número de teléfono

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
gl: Os números de teléfono deben estar no formato XX-XXXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format. "%s" is invalid.
gl: Os números de teléfono deben estar no formato XXX-XXX-XXXX. "%s" non é válido.

en: Please close the unclosed %(tag)s tag from line %(line)s. (Line starts with "%(start)s".)
gl: Por favor, peche a etiqueta %(tag)s da liña %(line)s. (A liña comeza con "%(start)s").

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
gl[0]: Por favor, corrixa o erro de embaixo.
gl[1]: Por favor, corrixa os erros de embaixo.

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
gl: Insira un nome de usuario e un contrasinal correctos. Teña en conta que nos dous campos se distingue entre maiúsculas e minúsculas.

en: Please enter a valid %s.
gl: Insira un %s válido/a.

en: Please enter a valid IP address.
gl: Insira un enderezo IP válido.

en: Please enter a valid decimal number with a whole part of at most %s digit. | Please enter a valid decimal number with a whole part of at most %s digits.
gl[0]: Insira un número decimal válido cunha parte enteira de como máximo %s díxito.
gl[1]: Insira un número decimal válido cunha parte enteira de como máximo %s díxitos.

en: Please enter a valid decimal number with at most %s decimal place. | Please enter a valid decimal number with at most %s decimal places.
gl[0]: Insira un número decimal válido cun máximo de %s lugar decimal.
gl[1]: Insira un número decimal válido cun máximo de %s lugares decimais.

en: Please enter a valid decimal number with at most %s total digit. | Please enter a valid decimal number with at most %s total digits.
gl[0]: Insira un número decimal válido cun máximo de %s díxito en total.
gl[1]: Insira un número decimal válido cun máximo de %s díxitos en total.

en: Please enter a valid decimal number.
gl: Insira un número decimal válido.

en: Please enter a valid floating point number.
gl: Insira un número de coma flotante válido.

en: Please enter both fields or leave them both empty.
gl: Por favor, encha os dous campos ou deixe ambos en branco.

en: Please enter something for at least one field.
gl: Por favor, encha polo menos un campo.

en: Please enter valid %(self)s IDs. The value %(value)r is invalid. | Please enter valid %(self)s IDs. The values %(value)r are invalid.
gl[0]: Insira IDs de %(self)s válidas. O valor %(value)r non é válido.
gl[1]: Insira IDs de %(self)s válidas. Os valores %(value)r non son válidos.

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
gl: Por razóns de seguridade, introduza o contrasinal actual. Despois introduza dúas veces o contrasinal para verificarmos que o escribiu correctamente.

en: Please log in again, because your session has expired. Don't worry: Your submission has been saved.
gl: Ten que identicarse outra vez porque a súa sesión expirou. Non se preocupe, o que enviou quedou gardado.

en: Polish
gl: polaco

en: Portugese
gl: portugués

en: Post a photo
gl: Publicar unha foto

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
gl: Publicado por %(user)s o %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: Preview comment
gl: Previsualizar comentario

en: Ratings
gl: Valoracións

en: Recent Actions
gl: Accións recentes

en: Relation to parent model
gl: Relación cun modelo pai

en: Required
gl: Requirido

en: Required. 30 characters or fewer. Alphanumeric characters only (letters, digits and underscores).
gl: Requirido. 30 caracteres ou menos. Soamente caracteres alfanuméricos (letras, díxitos ou guións baixos).

en: Reset my password
gl: Recuperar o meu contrasinal

en: Rhineland-Palatinate
gl: Renania-Palatinado

en: Romanian
gl: romanés

en: Russian
gl: ruso

en: Saarland
gl: Sarre

en: Saturday
gl: sábado

en: Save
gl: Gardar

en: Save and add another
gl: Gardar e engadir outro

en: Save and continue editing
gl: Gardar e seguir editando

en: Save as new
gl: Gardar coma novo

en: Saxony
gl: Saxonia

en: Saxony-Anhalt
gl: Saxonia-Anhalt

en: Select %s
gl: Seleccione un/ha %s

en: Select %s to change
gl: Seleccione %s que modificar

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
gl: Escolla unha opción válida. %s non se atopa entre as opcións dispoñíbeis.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
gl: Escolla unha opción válida. Esta opción non se atopa entre as opcións dispoñíbeis

en: Select a valid choice; '%(data)s' is not in %(choices)s.
gl: Elixa unha opción válida; '%(data)s' non está en %(choices)s.

en: Separate multiple IDs with commas.
gl: Separe varias IDs con comas.

en: Sept.
gl: set.

en: September
gl: setembro

en: Serbian
gl: serbio

en: Server Error <em>(500)</em>
gl: Erro do servidor <em>(500)</em>

en: Server error
gl: Erro no servidor

en: Server error (500)
gl: Erro no servidor (500)

en: Show all
gl: Amosar todo

en: Show object ID
gl: Amosar ID do obxecto

en: Shows the content-type and unique ID for pages that represent a single object.
gl: Amosa o tipo de contido e a ID única para páxinas que representan un obxecto determinado.

en: Simplified Chinese
gl: chinés simplificado

en: Site administration
gl: Administración do sitio web

en: Slovak
gl: eslovaco

en: Slovenian
gl: esloveno

en: Solothurn
gl: Soleura

en: Some text starting on line %(line)s is not allowed in that context. (Line starts with "%(start)s".)
gl: Algún texto a partir da liña %(line)s non é válido nese contexto. (A liña comeza con "%(start)s").

en: Somebody tampered with the comment form (security violation)
gl: Alguén manipulou o formulario do comentario (violación de seguridade)

en: Something's wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
gl: Hai un problema coa súa instalación de base de datos. Asegúrese de que se creasen as táboas axeitadas na base de datos, e de que o usuario apropiado teña permisos para lela.

en: Spanish
gl: español

en: St. Gallen
gl: San Galo

en: String (up to %(maxlength)s)
gl: Cadea (ata %(maxlength)s caracteres)

en: Sunday
gl: domingo

en: Swedish
gl: sueco

en: TIME_FORMAT
gl: H:i

en: Tamil
gl: támil

en: Telugu
gl: telugu

en: Text
gl: Texto

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
gl: Grazas polo tempo que dedicou ao sitio web.

en: Thanks for using our site!
gl: Grazas por usar o noso sitio web!

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
gl: Este enderezo de correo electrónico non ten unha conta de usuario asociada. Está seguro de que está rexistrado?

en: The "%(attr)s" attribute on line %(line)s has an invalid value. (Line starts with "%(start)s".)
gl: O atributo "%(attr)s" na liña %(line)s contén un valor non válido. (A liña comeza con "%(start)s").

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully.
gl: Engadiuse correctamente o/a %(name)s  "%(obj)s".

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully. You may edit it again below.
gl: Engadiuse correctamente o/a %(name)s "%(obj)s" Pode editalo embaixo.

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
gl: Modificouse correctamente o/a %(name)s "%(obj)s".

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
gl: Eliminouse correctamente o/a %(name)s "%(obj)s".

en: The %(site_name)s team
gl: O equipo de %(site_name)s

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
gl: Creouse correctamente o/a %(verbose_name)s .

en: The %(verbose_name)s was deleted.
gl: Eliminouse o/a %(verbose_name)s

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
gl: Actualizouse correctamente o/a %(verbose_name)s.

en: The Icelandic identification number is not valid.
gl: O número de identificación islandés non é válido.

en: The URL %(url)s returned the invalid Content-Type header '%(contenttype)s'.
gl: O URL %(url)s devolveu a cabeceira Content-Type non válida '%(contenttype)s'.

en: The URL %s does not point to a valid QuickTime video.
gl: O URL %s non apunta a unha vídeo QuickTime válido.

en: The URL %s does not point to a valid image.
gl: O URL %s non apunta a unha imaxe válida.

en: The URL %s is a broken link.
gl: O URL %s é unha ligazón rota.

en: The comment form didn't provide either 'preview' or 'post'
gl: O formulario de comentario non proporciona 'preview' ou 'post'

en: The comment form had an invalid 'target' parameter -- the object ID was invalid
gl: O formulario do comentario tiña un parámetro 'target' non válido: a ID do obxecto non é válida

en: The format for this field is wrong.
gl: O formato deste campo é incorrecto.

en: The submitted file is empty.
gl: O ficheiro enviado está baleiro.

en: The two 'new password' fields didn't match.
gl: Os dous campos 'contrasinal novo' non coinciden.

en: The two password fields didn't match.
gl: Os dous campos de contrasinal non coinciden.

en: There's been an error. It's been reported to the site administrators via e-mail and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
gl: Houbo un erro. Xa se informou aos administradores do sitio por correo electrónico e debería quedar arranxado pronto. Grazas pola súa paciencia.

en: This URL appears to be a broken link.
gl: Semella que este URL é unha ligazón rota.

en: This account is inactive.
gl: Esta conta está inactiva.

en: This can be either an absolute path (as above) or a full URL starting with 'http://'.
gl: Pode ser unha ruta absoluta (coma a de enriba) ou un URL completo que empece por 'http://'

en: This comment was flagged by %(user)s:
    
    %(text)s
gl: Este comentario foi marcado por %(user)s:
    
    %(text)s

en: This comment was posted by a sketchy user:
    
    %(text)s
gl: Este comentario foi enviado por un usuario conflitivo:
    
    %(text)s

en: This comment was posted by a user who has posted fewer than %(count)s comment:
    
    %(text)s | This comment was posted by a user who has posted fewer than %(count)s comments:
    
    %(text)s
gl[0]: Este comentario foi publicado por un usuario que ten publicados menos de %(count)s comentario:
    
    %(text)s
gl[1]: Este comentario foi publicado por un usuario que ten publicados menos de %(count)s comentarios:
    
    %(text)s

en: This field cannot be null.
gl: Este campo non pode ser nulo.

en: This field is invalid.
gl: Este campo non é válido.

en: This field is required.
gl: Requírese este campo.

en: This field must be given if %(field)s is %(value)s
gl: Débese encher este campo se %(field)s é %(value)s

en: This field must be given if %(field)s is not %(value)s
gl: Este campo débese encher se %(field)s non é %(value)s

en: This field must match the '%s' field.
gl: Este campo ten que coincidir co campo '%s'.

en: This field requires at least 14 digits
gl: Este campo require polo menos 14 díxitos.

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
gl: Este campo acepta como máximo 11 díxitos ou 14 caracteres.

en: This field requires only numbers.
gl: Este campo soamente admite números.

en: This month
gl: Este mes

en: This object doesn't have a change history. It probably wasn't added via this admin site.
gl: Este obxecto non ten histórico de cambios. Posibelmente non se creou usando este sitio de administración.

en: This rating is required because you've entered at least one other rating.
gl: Requírese esta valoración porque vostede inseriu polo menos outra valoración.

en: This should be an absolute path, excluding the domain name. Example: '/events/search/'.
gl: Debe ser unha ruta absoluta, sen o nome de dominio. Exemplo: '/events/search/'

en: This value can't be comprised solely of digits.
gl: Este valor non pode estar composto por díxitos soamente.

en: This value must be a decimal number.
gl: Este valor ten que ser un número decimal.

en: This value must be a power of %s.
gl: Este valor ten que ser unha potencia de %s.

en: This value must be an integer.
gl: Este valor ten que ser un número enteiro.

en: This value must be at least %s.
gl: Este valor ten que ser polo menos %s.

en: This value must be between %(lower)s and %(upper)s.
gl: Este valor ten que estar comprendido entre %(lower)s e %(upper)s.

en: This value must be either None, True or False.
gl: Este valor ten que verdadeiro, falso ou nulo.

en: This value must be either True or False.
gl: Este valor ten que verdadeiro ou falso.

en: This value must be no more than %s.
gl: Este valor non pode ser superior a %s.

en: This value must contain only letters, numbers and underscores.
gl: Este valor soamente pode conter letras, números e guións baixos (_).

en: This value must contain only letters, numbers, underscores or hyphens.
gl: Este valor soamente pode conter letras, números, guións baixos (_) e guións.

en: This value must contain only letters, numbers, underscores, dashes or slashes.
gl: Este valor soamente pode conter letras, números, guións baixos (_), guións (-) e barras inclinadas (/).

en: This year
gl: Este ano

en: Thurgau
gl: Turgovia

en: Thuringia
gl: Turinxia

en: Thursday
gl: xoves

en: Ticino
gl: Tesino

en: Time
gl: Hora

en: Time:
gl: Hora

en: Today
gl: Hoxe

en: Tokyo
gl: Toquio

en: Traditional Chinese
gl: chinés tradicional

en: Tuesday
gl: martes

en: Turkish
gl: turco

en: U.S. state (two uppercase letters)
gl: Estado dos Estados Unidos (dúas letras maiúsculas)

en: Ukrainian
gl: ucraíno

en: Unknown
gl: Descoñecido

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
gl: Suba unha imaxe válida. O ficheiro subido non era unha imaxe ou esta estaba corrupta.

en: Uppercase letters are not allowed here.
gl: Non se permiten letras maiúsculas.

en: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' or use the <a href="password/">change password form</a>.
gl: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' ou utilice o <a href="password/">formulario de cambio de contrasinal</a>.

en: User
gl: Usuario

en: Username
gl: Usuario

en: Username:
gl: Usuario:

en: Usernames cannot contain the '@' character.
gl: Os nomes de usuario non poden conter o carácter '@'.

en: Valid HTML is required. Specific errors are:
    %s
gl: Precísase HTML válido. Os erros específicos son estes:
    %s

en: View on site
gl: Ver na web

en: Watch your mouth! The word %s is not allowed here. | Watch your mouth! The words %s are not allowed here.
gl[0]: Sen palabrotas, por favor! Aquí non se pode usar a palabra %s.
gl[1]: Sen palabrotas, por favor! Aquí non se poden usar as palabras %s.

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
gl: Sentímolo, pero non se atopou a páxina solicitada.

en: We've e-mailed a new password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
gl: Acabamos de enviarlle un novo contrasinal ao enderezo de correo indicado. Debería recibilo en breve.

en: Wednesday
gl: mércores

en: Welcome,
gl: Benvido,

en: Welsh
gl: galés

en: XML text
gl: Texto XML

en: YEAR_MONTH_FORMAT
gl: m Y

en: Year must be 1900 or later.
gl: O ano debe ser 1900 ou posterior.

en: Yes
gl: Si

en: Yes, I'm sure
gl: Si, estou seguro

en: You don't have permission to edit anything.
gl: Non ten permiso para editar nada.

en: You may add another %s below.
gl: Pode engadir outro/a %s embaixo.

en: You may edit it again below.
gl: Pode editalo embaixo.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset
gl: Recibe esta mensaxe porque solicitou recuperar o contrasinal

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
gl: Semella que o seu navegador non acepta 'cookies'. Requírense 'cookies' para iniciar sesión.

en: Your e-mail address is not your username. Try '%s' instead.
gl: O seu enderezo de correo electrónico non é o seu nome de usuario. Probe con '%s'.

en: Your name:
gl: O seu nome:

en: Your new password is: %(new_password)s
gl: O seu novo contrasinal é: %(new_password)s

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
gl: Inseriu incorrectamente o seu contrasinal actual. Por favor, insírao de novo.

en: Your password was changed.
gl: Cambiouse o seu contrasinal.

en: Your username, in case you've forgotten:
gl: No caso de que o esquecese, o seu nome de usuario é:

en: action flag
gl: código do tipo de acción

en: action time
gl: hora da acción

en: active
gl: activo

en: all %s
gl: todos os %s

en: and
gl: e

en: approved by staff
gl: aprobado polos moderadores

en: apr
gl: abr

en: aug
gl: ago

en: change message
gl: cambiar mensaxe

en: codename
gl: código

en: comment
gl: comentario

en: comments
gl: comentarios

en: content
gl: contido

en: content type
gl: tipo de contido

en: content types
gl: tipos de contido

en: date joined
gl: data de rexistro

en: date/time submitted
gl: data/hora do envío

en: day | days
gl[0]: día
gl[1]: días

en: deletion date
gl: data de borrado

en: display name
gl: nome

en: domain name
gl: dominio

en: e-mail address
gl: enderezo de correo electrónico

en: eight
gl: oito

en: enable comments
gl: activar comentarios

en: expire date
gl: data de caducidade

en: filter:
gl: filtro:

en: first name
gl: nome

en: five
gl: cinco

en: flag date
gl: data da marca

en: flat page
gl: páxina simple

en: flat pages
gl: páxinas simples

en: for your user account at %(site_name)s
gl: para a súa conta de usuario en %(site_name)s

en: four
gl: catro

en: free comment
gl: comentario libre

en: free comments
gl: comentarios libres

en: group
gl: grupo

en: groups
gl: grupos

en: headline
gl: título

en: hour | hours
gl[0]: hora
gl[1]: horas

en: ip address
gl: enderezo IP

en: is public
gl: é público

en: is removed
gl: está borrado

en: is valid rating
gl: é unha valoración válida

en: jan
gl: xan

en: jul
gl: xul

en: jun
gl: xuñ

en: karma score
gl: puntos de karma

en: karma scores
gl: puntos de karma

en: last login
gl: última sesión

en: last name
gl: apelidos

en: log entries
gl: entradas de rexistro

en: log entry
gl: entrada de rexistro

en: may
gl: mai

en: message
gl: mensaxe

en: midnight
gl: medianoite

en: minute | minutes
gl[0]: minuto
gl[1]: minutos

en: model:
gl: modelo:

en: moderator deletion
gl: borrado de moderador

en: moderator deletions
gl: borrados de moderador

en: month | months
gl[0]: mes
gl[1]: meses

en: name
gl: nome

en: nd
gl: º

en: nine
gl: nove

en: noon
gl: mediodía

en: number of %s
gl: número de %s

en: object ID
gl: ID do obxecto

en: object id
gl: id do obxecto

en: object repr
gl: repr do obxecto

en: oct
gl: out

en: one
gl: un

en: password
gl: contrasinal

en: permission
gl: permiso

en: permissions
gl: permisos

en: person's name
gl: nome da persoa

en: python model class name
gl: nome do módulo Python

en: rating #1
gl: valoración 1

en: rating #2
gl: valoración 2

en: rating #3
gl: valoración 3

en: rating #4
gl: valoración 4

en: rating #5
gl: valoración 5

en: rating #6
gl: valoración 6

en: rating #7
gl: valoración 7

en: rating #8
gl: valoración 8

en: rd
gl: º

en: redirect
gl: redirección

en: redirect from
gl: orixe da redirección

en: redirect to
gl: destino da redirección

en: redirects
gl: redireccións

en: registration required
gl: require rexistro

en: related `%(label)s.%(name)s` objects
gl: obxectos `%(label)s.%(name)s` relacionados

en: score
gl: puntuación

en: score date
gl: data da puntuación

en: sep
gl: set

en: session
gl: sesión

en: session data
gl: datos da sesión

en: session key
gl: clave da sesión

en: sessions
gl: sesións

en: seven
gl: sete

en: site
gl: sitio

en: sites
gl: sitios

en: six
gl: seis

en: st
gl: º

en: staff status
gl: membro do persoal

en: superuser status
gl: estatus de superusuario

en: tag:
gl: etiqueta:

en: template name
gl: nome da plantilla

en: th
gl: º

en: the related `%(label)s.%(type)s` object
gl: o obxecto `%(label)s.%(type)s` relacionado

en: three
gl: tres

en: title
gl: título

en: two
gl: dous

en: user
gl: usuario

en: user flag
gl: marca de usuario

en: user flags
gl: marcas de usuario

en: user permissions
gl: permisos de usuario

en: username
gl: nome de usuario

en: users
gl: usuarios

en: view:
gl: vista:

en: week | weeks
gl[0]: semana
gl[1]: semanas

en: year | years
gl[0]: ano
gl[1]: anos

en: yes,no,maybe
gl: si,non,quizais
