django - en to it translation catalogue (468 entries)

en: 
    <p class="help">To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks
    toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can
    select the bookmarklet from any page in the site.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>
it: 
    <p class="help">Per installare i bookmarklet, trascinare il link sulla barra 
    dei bookmark, o cliccare il link con il tasto destro e aggiungerlo ai bookmark.
    Sarà quindi possibile selezionare un bookmarklet in qualsiasi pagina del sito.
    Si noti che alcuni di questi bookmarklet richiedono l'accesso al sito tramite un
    computer designato come "interno" (chiedere al proprio amministratore di 
    sistema se non si è sicuri che il proprio computer sia "interno").</p>

en:  By %(filter_title)s
it:  Per %(filter_title)s

en: "%(attr)s" on line %(line)s is an invalid attribute. (Line starts with "%(start)s".)
it: "%(attr)s" a linea %(line)s non è un attributo valido. (La linea comincia con "%(start)s".)

en: "<%(tag)s>" on line %(line)s is an invalid tag. (Line starts with "%(start)s".)
it: "<%(tag)s>" a linea %(line)s non è un tag valido. (La linea comincia con "%(start)s".)

en: %(full_result_count)s total
it: %(full_result_count)s totali

en: %(object)s with this %(type)s already exists for the given %(field)s.
it: %(object)s·con questo·%(type)s·esiste già per questo·%(field)s.

en: %(optname)s with this %(fieldname)s already exists.
it: %(optname)s·con questo·%(fieldname)s·esiste già.

en: %(score)d rating by %(user)s
it: valutazione: %(score)d da %(user)s

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
it[0]: %(value).1f miliardo
it[1]: %(value).1f miliardi

en: %(value).1f million | %(value).1f million
it[0]: %(value).1f milione
it[1]: %(value).1f milioni

en: %s does not appear to be a urlpattern object
it: %s non sembra essere un oggetto urlpattern

en: 1 result | %(counter)s results
it[0]: 1 risultato
it[1]: %(counter)s risultati

en: <h3>By %s:</h3>
    <ul>
it: <h3>Da %s:</h3>
    <ul>

en: A tag on line %(line)s is missing one or more required attributes. (Line starts with "%(start)s".)
it: Un tag a linea %(line)s manca di uno o più attributi richiesti. (La linea comincia con "%(start)s".)

en: A user with that username already exists.
it: Un utente con questo nome·è già presente.

en: A valid URL is required.
it: Inserire una URL valida.

en: Action
it: Azione

en: Add
it: Aggiungi

en: Add %(name)s
it: Aggiungi %(name)s

en: Add %s
it: Aggiungere %s

en: Add user
it: Aggiungi utente

en: Added %s.
it: Aggiunto %s

en: All
it: Tutti

en: All dates
it: Tutte le date

en: Anonymous users cannot vote
it: Gli utenti anonimi non possono votare

en: Any date
it: Qualsiasi data

en: App %r not found
it: Appl. %r non trovata

en: April
it: Aprile

en: Arabic
it: Arabo

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
it: Sei sicuro di voler rimuovere %(object_name)s "%(escaped_object)s"? Tutti i seguenti oggetti collegati saranno cancellati:

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Argentinean Spanish
it: Spagnolo argentino

en: As above, but opens the admin page in a new window.
it: Come sopra, ma apre la pagina di amministrazione in una nuova finestra.

en: Aug.
it: Ago.

en: August
it: Agosto

en: Badly formed XML: %s
it: XML malformato: %s

en: Bookmarklets
it: Bookmarklet

en: Boolean (Either True or False)
it: Booleano (True o False)

en: Boolean (Either True, False or None)
it: Booleano (True, False o None)

en: Brazilian
it: Brasiliano

en: Catalan
it: Catalano

en: Change
it: Modifica

en: Change %s
it: Modificare %s

en: Change history: %s
it: Tracciato delle modifiche: %s

en: Change my password
it: Modifica la mia password

en: Change password
it: Cambia la password

en: Change password: %s
it: Cambia la password: %s

en: Change:
it: Modifica:

en: Changed %s.
it: Modificato %s.

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
it: Spuntare la casella se il commento è inappropriato. Verrà sostituito dal messaggio "Questo commento è stato rimosso".

en: Comma-separated integers
it: Interi separati da virgola

en: Comment:
it: Commento:

en: Confirm password:
it: Confermare la password:

en: Content object
it: Oggetto con contenuto

en: Could not retrieve anything from %s.
it: Impossibile recuperare alcunché da %s.

en: Currently:
it: Attualmente:

en: Czech
it: Ceco

en: DATETIME_FORMAT
it: j F Y, H:i

en: DATE_FORMAT
it: j F Y

en: DATE_WITH_TIME_FULL
it: j F Y, H:i

en: Danish
it: Danese

en: Database error
it: Errore nel database

en: Date (with time)
it: Data (con orario)

en: Date (without time)
it: Data (senza orario)

en: Date/time
it: Data/orario

en: Date:
it: Data:

en: Dec.
it: Dic.

en: December
it: Dicembre

en: Decimal number
it: Numero decimale

en: Delete
it: Cancella

en: Deleted %s.
it: Cancellato %s

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
it: La cancellazione di %(object_name)s '%(escaped_object)s' causerebbe la cancellazione di oggetti collegati, ma questo account non ha i permessi per cancellare gli oggetti dei seguenti tipi:

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
it: Indica che l'utente ha tutti i privilegi, senza che siano stati assegnati esplicitamente.

en: Designates whether the user can log into this admin site.
it: Indica se l'utente può accedere a questo sito di amministrazione.

en: Designates whether this user can log into the Django admin. Unselect this instead of deleting accounts.
it: Indica se l'utente può accedere all'amministrazione di Django. Deselezionare qui, piuttosto che cancellare gli account.

en: Django administration
it: Amministrazione Django

en: Django site admin
it: Amministrazione sito Django

en: Documentation
it: Documentazione

en: Documentation bookmarklets
it: Bookmarklet alla documentazione

en: Documentation for this page
it: Documentazione per questa pagina

en: Duplicate values are not allowed.
it: Non sono ammessi valori duplicati.

en: Dutch
it: Olandese

en: E-mail address
it: Indirizzo e-mail

en: E-mail address:
it: Indirizzo e-mail:

en: Edit this object (current window)
it: Modifica quest'oggetto (nella finestra corrente)

en: Edit this object (new window)
it: Modifica quest'oggetto (in una nuova finestra)

en: Empty values are not allowed here.
it: È necessario inserire un valore.

en: English
it: Inglese

en: Ensure this value has at least %d characters.
it: Assicurarsi che questo valore contenga almeno %d caratteri.

en: Ensure this value has at most %d characters.
it: Assicurarsi che questo valore non contenga più di %d caratteri.

en: Ensure this value is greater than or equal to %s.
it: Assicurarsi che questo valore sia maggiore o uguale a %s.

en: Ensure this value is less than or equal to %s.
it: Assicurarsi che questo valore sia minore o uguale a %s.

en: Ensure your text is less than %s character. | Ensure your text is less than %s characters.
it[0]: Assicurarsi che il testo sia più corto di %s carattere.
it[1]: Assicurarsi che il testo sia più corto di %s caratteri.

en: Enter a list of values.
it: Inserire una lista di valori.

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
it: Inserire una nuova password per l'utente <strong>%(username)s</strong>.

en: Enter a positive number.
it: Inserire un numero positivo.

en: Enter a postcode. A space is required between the two postcode parts.
it: Inserire un codice postale. È obbligatorio uno spazio tra le due parti del codice postale.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
it: Inserire un numero tedesco di carta d'identità valido nel formato XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
it: Inserire un numero di assistenza sociale statunitense valido, nel formato XXX-XX-XXXX.

en: Enter a valid U.S. state abbreviation.
it: Inserire un valido nome di stato USA abbreviato.

en: Enter a valid URL.
it: Inserire una URL valida.

en: Enter a valid date in YYYY-MM-DD format.
it: Inserire una data valida in formato AAAA-MM-GG.

en: Enter a valid date.
it: Inserire una data valida.

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM format.
it: Inserire una data/ora valida in formato AAAA-MM-GG OO:MM.

en: Enter a valid date/time.
it: Inserire una coppia data/orario valida.

en: Enter a valid e-mail address.
it: Inserire un indirizzo e-mail valido.

en: Enter a valid filename.
it: Inserire un nome file valido.

en: Enter a valid time in HH:MM format.
it: Inserire un orario valido in formato OO:MM.

en: Enter a valid time.
it: Inserire un orario valido.

en: Enter a valid value.
it: Inserire un valore valido.

en: Enter a whole number between -32,768 and 32,767.
it: Inserire un numero intero compreso tra -32.768 e 32.767.

en: Enter a whole number between 0 and 32,767.
it: Inserire un numero intero compreso tra 0 e 32.767.

en: Enter a whole number.
it: Inserire un numero intero.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
it: Inserire un codice postale nel formato XXXXX o XXXXX-XXXX.

en: Enter only digits separated by commas.
it: Inserire solo cifre separate da virgole.

en: Enter the same password as above, for verification.
it: Inserire la stessa password inserita sopra, come verifica.

en: Enter valid e-mail addresses separated by commas.
it: Inserire indirizzi e-mail validi separati da virgole.

en: Example: '/about/contact/'. Make sure to have leading and trailing slashes.
it: Esempio: '/about/contact/'. Assicurarsi di inserire le barre diagonali iniziali e finali.

en: Example: 'flatpages/contact_page.html'. If this isn't provided, the system will use 'flatpages/default.html'.
it: Esempio: 'flatpages/contact_page.html'. Se non specificato, il sistema userà 'flatpages/default.html'.

en: February
it: Febbraio

en: Feel free to change this password by going to this page:
it: Puoi liberamente cambiare la tua password tramite questa pagina:

en: Fields on %s objects
it: Campi sugli oggetti %s

en: File path
it: Percorso di file

en: Filter
it: Filtro

en: Finnish
it: Finlandese

en: First, enter a username and password. Then, you'll be able to edit more user options.
it: Inserire innanzitutto nome utente e password. Si potrà quindi modificare le altre impostazioni dell'utente.

en: Flag by %r
it: Flag da %r

en: Forgotten your password?
it: Hai dimenticato la password?

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll reset your password and e-mail the new one to you.
it: Dimenticata la password? Inserire il proprio indirizzo e-mail qui sotto: la password sarà reimpostata, e la nuova ti verrà inviata per e-mail.

en: French
it: Francese

en: Friday
it: Venerdì

en: Galician
it: Galiziano

en: German
it: Tedesco

en: Go
it: Vai

en: Greek
it: Greco

en: Groups
it: Gruppi

en: Hamburg
it: Amburgo

en: Hebrew
it: Ebraico

en: History
it: Storia

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
it: Tenere premuto "Control", o "Command" su Mac, per selezionarne più di uno.

en: Home
it: Pagina iniziale

en: Hungarian
it: Ungherese

en: IP address
it: indirizzo IP

en: Icelandic
it: Islandese

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
it: Se selezionato, solo gli utenti che hanno effettuato l'accesso potranno vedere la pagina.

en: Important dates
it: Date importanti

en: In addition to the permissions manually assigned, this user will also get all permissions granted to each group he/she is in.
it: In aggiunta ai privilegi assegnati manualmente, l'utente riceverà anche tutti i privilegi assegnati ad ogni gruppo cui appartiene.

en: Integer
it: Intero

en: Invalid URL: %s
it: URL non valida: %s

en: Invalid comment ID
it: ID commento non valido

en: Italian
it: Italiano

en: Jan.
it: Gen.

en: January
it: Gennaio

en: Japanese
it: Giapponese

en: July
it: Luglio

en: Jumps to the admin page for pages that represent a single object.
it: Porta alla pagina amministrativa di pagine che rappresentano un oggetto singolo.

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
it: Porta da qualsiasi pagina alla documentazione della view che genera quella pagina.

en: June
it: Giugno

en: Latvian
it: Lettone

en: Line breaks are not allowed here.
it: Non sono ammessi a capo manuali.

en: Log in
it: Accedi

en: Log in again
it: Accedi di nuovo

en: Log out
it: Esci

en: Logged out
it: Accesso annullato

en: Looks like your browser isn't configured to accept cookies. Please enable cookies, reload this page, and try again.
it: Il browser non sembra configurato per accettare i cookie. Una volta abilitati, ricaricare la pagina e riprovare.

en: Lowercase letters are not allowed here.
it: Non sono ammesse lettere minuscole.

en: MONTH_DAY_FORMAT
it: F j

en: Macedonian
it: Macedone

en: Make sure your uploaded file is at least %s bytes big.
it: Verificare che il file caricato sia grande almeno %s byte.

en: Make sure your uploaded file is at most %s bytes big.
it: Verificare che il file caricato non sia più grande di %s byte.

en: March
it: Marzo

en: May
it: Maggio

en: Models available in the %(name)s application.
it: Modelli disponibili nell'applicazione %(name)s.

en: Moderator deletion by %r
it: Cancellazione da moderatore %r

en: Monday
it: Lunedì

en: My Actions
it: Azioni Proprie

en: New password:
it: Nuova password:

en: No fields changed.
it: Nessun campo modificato.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
it: Non è stato inviato alcun file. Verificare il tipo di codifica della form.

en: No voting for yourself
it: Impossibile votare per se stessi

en: Non-numeric characters aren't allowed here.
it: Sono ammessi soltanto caratteri numerici.

en: None available
it: Nessuno disponibile

en: Norwegian
it: Norvegese

en: November
it: Novembre

en: Oct.
it: Ott.

en: October
it: Ottobre

en: Old password:
it: Password attuale:

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s:
it: Uno o più %(fieldname)s in %(name)s:

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s: %(obj)s
it: Uno o più %(fieldname)s in %(name)s: %(obj)s

en: One or more of the required fields wasn't submitted
it: Uno o più campi richiesti non sono stati inseriti

en: Only POSTs are allowed
it: Sono ammessi solo POST

en: Only alphabetical characters are allowed here.
it: Sono ammessi solo caratteri alfabetici.

en: Optional
it: Facoltativo

en: Order:
it: Ordine:

en: Ordering
it: Ordinamento

en: Page not found
it: Pagina non trovata

en: Password (again)
it: Password (di nuovo)

en: Password change
it: Cambio password

en: Password change successful
it: Cambio di password avvenuto correttamente

en: Password changed successfully.
it: La password è stata cambiata correttamente.

en: Password reset
it: Reimposta la password

en: Password reset successful
it: Password reimpostata correttamente

en: Past 7 days
it: Ultimi 7 giorni

en: Permissions
it: Privilegi

en: Personal info
it: Informazioni personali

en: Phone number
it: Numero di telefono

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format. "%s" is invalid.
it: I numeri di telefono devono essere in formato XXX-XXX-XXXX. "%s" non è valido.

en: Please close the unclosed %(tag)s tag from line %(line)s. (Line starts with "%(start)s".)
it: Chiudere il tag %(tag)s a linea %(line)s. (La linea inizia con "%(start)s".)

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
it[0]: Correggere l'errore qui sotto.
it[1]: Correggere gli errori qui sotto.

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
it: Inserire nome utente e password corretti. Entrambi i campi sono case sensitive.

en: Please enter a valid %s.
it: Inserire un %s valido.

en: Please enter a valid IP address.
it: Inserire un indirizzo IP valido.

en: Please enter a valid decimal number with a whole part of at most %s digit. | Please enter a valid decimal number with a whole part of at most %s digits.
it[0]: Inserire un numero decimale la cui parte intera sia composta da non più di %s cifra.
it[1]: Inserire un numero decimale la cui parte intera sia composta da non più di %s cifre.

en: Please enter a valid decimal number with at most %s decimal place. | Please enter a valid decimal number with at most %s decimal places.
it[0]: Inserire un decimale con non più di %s cifra decimale.
it[1]: Inserire un decimale con non più di %s cifre decimali.

en: Please enter a valid decimal number with at most %s total digit. | Please enter a valid decimal number with at most %s total digits.
it[0]: Inserire un numero decimale con non più di %s cifra in totale.
it[1]: Inserire un numero decimale con non più di %s cifre in totale.

en: Please enter a valid decimal number.
it: Inserire un numero decimale valido.

en: Please enter both fields or leave them both empty.
it: Inserire entrambi i campi o lasciarli entrambi vuoti.

en: Please enter something for at least one field.
it: Inserire qualcosa in almeno un campo.

en: Please enter valid %(self)s IDs. The value %(value)r is invalid. | Please enter valid %(self)s IDs. The values %(value)r are invalid.
it[0]: Inserire un ID validi per %(self)s. Il valore %(value)r non è valido.
it[1]: Inserire un ID validi per %(self)s. I valori %(value)r non sono validi.

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
it: Inserire l'attuale password, per ragioni di sicurezza, e poi la nuova password due volte, per verificare di averla scritta correttamente.

en: Please log in again, because your session has expired. Don't worry: Your submission has been saved.
it: La sessione è scaduta: occorre accedere nuovamente. I dati inseriti sono stati comunquesalvati.

en: Polish
it: Polacco

en: Portugese
it: Portoghese

en: Post a photo
it: Invia una foto

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
it: Inserito da %(user)s il %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: Preview comment
it: Anteprima commento

en: Ratings
it: Valutazioni

en: Recent Actions
it: Azioni Recenti

en: Relation to parent model
it: Collegamento a modello padre

en: Required
it: Obbligatorio

en: Required. 30 characters or fewer. Alphanumeric characters only (letters, digits and underscores).
it: Obbligatorio. 30 caratteri o meno. Solo caratteri alfanumerici (lettere, cifre e sottolineature).

en: Reset my password
it: Reimposta la mia password

en: Romanian
it: Rumeno

en: Russian
it: Russo

en: Saturday
it: Sabato

en: Save
it: Salva

en: Save and add another
it: Salva e aggiungi un altro

en: Save and continue editing
it: Salva e continua le modifiche

en: Save as new
it: Salva come nuovo

en: Saxony
it: Sassonia

en: Select %s
it: Seleziona %s

en: Select %s to change
it: Seleziona %s per modificare

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
it: Selezionare un'opzione valida;'%s non compare tra quelle disponibili.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
it: Selezionare un'opzione valida. La scelta effettuata non compare tra quelle disponibili.

en: Select a valid choice; '%(data)s' is not in %(choices)s.
it: Selezionare un'opzione valida; '%(data)s' non presente in %(choices)s.

en: Separate multiple IDs with commas.
it: Separare ID multipli con virgole.

en: Sept.
it: Set.

en: September
it: Settembre

en: Serbian
it: Serbo

en: Server Error <em>(500)</em>
it: Errore del server <em>(500)</em>

en: Server error
it: Errore del server

en: Server error (500)
it: Errore del server (500)

en: Show all
it: Mostra tutto

en: Show object ID
it: Mostra l'ID dell'oggetto

en: Shows the content-type and unique ID for pages that represent a single object.
it: Mostra il content-type e l'ID univoco di pagine che rappresentano un singolo oggetto.

en: Simplified Chinese
it: Cinese semplificato

en: Site administration
it: Amministrazione sito

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Some text starting on line %(line)s is not allowed in that context. (Line starts with "%(start)s".)
it: Il testo che comincia a linea %(line)s non e' ammesso in questo contesto. (La linea comincia con "%(start)s".)

en: Somebody tampered with the comment form (security violation)
it: Qualcuno ha alterato il modulo di commento (violazione di sicurezza)

en: Something's wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
it: Ci sono problemi nell'installazione del database. Assicurarsi che le tabelle appropriate del database siano state create, e che il database sia leggibile dall'utente appropriato.

en: Spanish
it: Spagnolo

en: String (up to %(maxlength)s)
it: Stringa (fino a %(maxlength)s caratteri)

en: Sunday
it: Domenica

en: Swedish
it: Svedese

en: TIME_FORMAT
it: H:i

en: Text
it: Testo

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
it: Grazie per aver speso il tuo tempo prezioso su questo sito oggi.

en: Thanks for using our site!
it: Grazie per aver usato il nostro sito!

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
it: Questo indirizzo email non è associato ad alcun account utente. Sei sicuro di esserti registrato?

en: The "%(attr)s" attribute on line %(line)s has an invalid value. (Line starts with "%(start)s".)
it: L'attributo "%(attr)s" a linea %(line)s ha un valore non valido. (La linea comincia con "%(start)s".)

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully.
it: %(name)s "%(obj)s" è stato aggiunto correttamente.

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully. You may edit it again below.
it: %(name)s "%(obj)s" è stato aggiunto correttamente. È possibile modificarlo nuovamente qui sotto.

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
it: %(name)s "%(obj)s" è stato modificato correttamente.

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
it: %(name)s "%(obj)s" è stato cancellato correttamente.

en: The %(site_name)s team
it: Il team di %(site_name)s

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
it: %(verbose_name)s è stato creato correttamente.

en: The %(verbose_name)s was deleted.
it: %(verbose_name)s è stato cancellato.

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
it: %(verbose_name)s è stato aggiornato correttamente.

en: The URL %(url)s returned the invalid Content-Type header '%(contenttype)s'.
it: La URL %(url)s ha restituito un header Content-Type non valido: '%(contenttype)s'.

en: The URL %s does not point to a valid QuickTime video.
it: La URL %s non punta ad un video QuickTime valido.

en: The URL %s does not point to a valid image.
it: La URL %s non punta ad un'immagine valida.

en: The URL %s is a broken link.
it: La URL %s è un link non funzionante.

en: The comment form didn't provide either 'preview' or 'post'
it: Il modulo di commento non fornisce né 'anteprima' né 'invia'

en: The comment form had an invalid 'target' parameter -- the object ID was invalid
it: Il modulo di commento ha un parametro 'target' non valido -- l'ID dell'oggetto non è valido

en: The format for this field is wrong.
it: Il formato di questo campo non è valido.

en: The submitted file is empty.
it: Il file inviato è vuoto.

en: The two 'new password' fields didn't match.
it: I due campi 'nuova password' non corrispondono.

en: The two password fields didn't match.
it: I due campi password non corrispondono.

en: There's been an error. It's been reported to the site administrators via e-mail and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
it: Si è verificato un errore. È stato riportato agli amministratori del sito via e-mail e verrà corretto a breve. Grazie per la tua pazienza.

en: This URL appears to be a broken link.
it: Questa URL non sembra funzionare.

en: This account is inactive.
it: Questo account non è attivo.

en: This can be either an absolute path (as above) or a full URL starting with 'http://'.
it: Può essere un percorso assoluto (come sopra) o una URL completa che inizia con 'http://'.

en: This comment was flagged by %(user)s:
    
    %(text)s
it: A questo commento è stato apposto un flag da %(user)s:
    
    %(text)s

en: This comment was posted by a sketchy user:
    
    %(text)s
it: Questo commento è stato inserito da un utente non confermato:
    
    %(text)s

en: This comment was posted by a user who has posted fewer than %(count)s comment:
    
    %(text)s | This comment was posted by a user who has posted fewer than %(count)s comments:
    
    %(text)s
it[0]: Questo commento è stato inserito da un utente autore di meno di %(count)s commento:
    
    %(text)s
it[1]: Questo commento è stato inserito da un utente autore di meno di %(count)s commenti:
    
    %(text)s

en: This field cannot be null.
it: Questo campo non può essere nullo.

en: This field is invalid.
it: Questo campo non è valido.

en: This field is required.
it: Questo campo è obbligatorio.

en: This field must be given if %(field)s is %(value)s
it: Questo campo è obbligatorio se %(field)s è %(value)s

en: This field must be given if %(field)s is not %(value)s
it: Questo campo è obbligatorio se %(field)s non è %(value)s

en: This field must match the '%s' field.
it: Questo campo deve corrispondere al campo '%s'.

en: This month
it: Questo mese

en: This object doesn't have a change history. It probably wasn't added via this admin site.
it: Questo oggetto non ha cambiamenti registrati. Probabilmente non è stato creato con questo sito di amministrazione.

en: This rating is required because you've entered at least one other rating.
it: Questa valutazione è obbligatoria perché hai inserito almeno un'altra valutazione.

en: This should be an absolute path, excluding the domain name. Example: '/events/search/'.
it: Deve essere un percorso assoluto, senza nome di dominio. Esempio: '/events/search/'.

en: This value can't be comprised solely of digits.
it: Questo valore non può essere composto solo da cifre.

en: This value must be a power of %s.
it: Questo valore deve essere una potenza di %s.

en: This value must be an integer.
it: Questo valore deve essere un intero.

en: This value must be at least %s.
it: Questo valore deve essere almeno pari a %s.

en: This value must be either True or False.
it: Questo valore deve essere True o False.

en: This value must be no more than %s.
it: Questo valore non deve essere maggiore di %s.

en: This value must contain only letters, numbers and underscores.
it: Questo valore può contenere solo lettere, cifre e sottolineature.

en: This value must contain only letters, numbers, underscores or hyphens.
it: Questo valore può contenere solo lettere, cifre, sottolineature e trattini.

en: This value must contain only letters, numbers, underscores, dashes or slashes.
it: Questo valore può contenere solo lettere, cifre, sottolineature, trattini e barre diagonali.

en: This year
it: Quest'anno

en: Thursday
it: Giovedì

en: Time
it: Orario

en: Time:
it: Orario:

en: Today
it: Oggi

en: Traditional Chinese
it: Cinese tradizionale

en: Tuesday
it: Martedì

en: Turkish
it: Turco

en: U.S. state (two uppercase letters)
it: Stato USA (due lettere maiuscole)

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
it: Caricare un'immagine valida. Il file caricato non è un'immagine o è corrotto.

en: Uppercase letters are not allowed here.
it: Non sono ammesse lettere maiuscole.

en: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' or use the <a href="password/">change password form</a>.
it: Usare '[algo]$[salt]$[hexdigest]' oppure la maschera di <a href="password/">cambio password</a>.

en: User
it: Utente

en: Username
it: Nome utente

en: Username:
it: Nome utente:

en: Usernames cannot contain the '@' character.
it: I nomi utente non possono contenere il carattere '@'.

en: Valid HTML is required. Specific errors are:
    %s
it: È richiesto HTML valido. Gli errori sono i seguenti:
    %s

en: View on site
it: Vedi sul sito

en: Watch your mouth! The word %s is not allowed here. | Watch your mouth! The words %s are not allowed here.
it[0]: Moderare i termini: la parola %s non è ammessa.
it[1]: Moderare i termini: le parole %s non sono ammesse.

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
it: Spiacenti, ma la pagina richiesta non è stata trovata.

en: We've e-mailed a new password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
it: La nuova password è stata inviata all'indirizzo e-mail inserito. Arriverà a breve.

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Welcome,
it: Benvenuto,

en: Welsh
it: Gallese

en: XML text
it: Testo XML

en: YEAR_MONTH_FORMAT
it: Y F

en: Year must be 1900 or later.
it: L'anno deve essere 1900 o successivo.

en: Yes
it: Sì

en: Yes, I'm sure
it: Sì, sono sicuro

en: You don't have permission to edit anything.
it: Non hai i privilegi per modificare alcunché.

en: You may add another %s below.
it: È possibile aggiungere un altro %s qui sotto.

en: You may edit it again below.
it: È possibile modificarlo nuovamente qui sotto.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset
it: Hai ricevuto questa e-mail perché hai chiesto di reimpostare la password

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
it: Il browser web sembra non avere i cookie abilitati. I cookie sono necessari per poter accedere.

en: Your e-mail address is not your username. Try '%s' instead.
it: Il nome utente non è costituito dall'indirizzo e-mail. Provare con '%s'.

en: Your name:
it: Il suo nome:

en: Your new password is: %(new_password)s
it: La tua nuova password è: %(new_password)s

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
it: La vecchia password non è stata inserita correttamente: va inserita di nuovo.

en: Your password was changed.
it: La password è stata cambiata.

en: Your username, in case you've forgotten:
it: Il tuo nome utente, in caso l'abbia dimenticato:

en: action flag
it: flag azione

en: action time
it: data azione

en: active
it: attivo

en: all %s
it: tutti %s

en: and
it: e

en: approved by staff
it: approvato dallo staff

en: aug
it: ago

en: change message
it: messaggio di modifica

en: codename
it: nome in codice

en: comment
it: commento

en: comments
it: commenti

en: content
it: contenuto

en: content types
it: content type

en: date joined
it: iscritto in data

en: date/time submitted
it: data/orario di inserimento

en: day | days
it[0]: giorno
it[1]: giorni

en: dec
it: dic

en: deletion date
it: data cancellazione

en: display name
it: nome visualizzato

en: domain name
it: nome di dominio

en: e-mail address
it: indirizzo e-mail

en: eight
it: otto

en: enable comments
it: abilita commenti

en: expire date
it: data di scadenza

en: filter:
it: filtro:

en: first name
it: nome

en: five
it: cinque

en: flag date
it: data flag

en: flat page
it: pagina statica

en: flat pages
it: pagine statiche

en: for your user account at %(site_name)s
it: per il tuo account utente su %(site_name)s

en: free comment
it: commento libero

en: free comments
it: commenti liberi

en: group
it: gruppo

en: groups
it: gruppi

en: headline
it: intestazione

en: hour | hours
it[0]: ora
it[1]: ore

en: ip address
it: indirizzo IP

en: is public
it: è pubblico

en: is removed
it: è rimosso

en: is valid rating
it: è una valutazione valida

en: jan
it: gen

en: jul
it: lug

en: jun
it: giu

en: karma score
it: livello karma

en: karma scores
it: livelli karma

en: last login
it: ultimo accesso

en: last name
it: cognome

en: log entries
it: voci di log

en: log entry
it: voce di log

en: may
it: mag

en: message
it: messaggio

en: midnight
it: mezzanotte

en: minute | minutes
it[0]: minuto
it[1]: minuti

en: model:
it: modello:

en: moderator deletion
it: cancellazione da moderatore

en: moderator deletions
it: cancellazioni da moderatore

en: month | months
it[0]: mese
it[1]: mesi

en: name
it: nome

en: nine
it: nove

en: noon
it: mezzogiorno

en: number of %s
it: numero di %s

en: object ID
it: ID dell'oggetto

en: object id
it: ID oggetto

en: object repr
it: rappresentazione oggetto

en: oct
it: ott

en: permission
it: permesso

en: permissions
it: permessi

en: person's name
it: nome della persona

en: python model class name
it: nome della classe modello in Python

en: rating #1
it: valutazione #1

en: rating #2
it: valutazione #2

en: rating #3
it: valutazione #3

en: rating #4
it: valutazione #4

en: rating #5
it: valutazione #5

en: rating #6
it: valutazione #6

en: rating #7
it: valutazione #7

en: rating #8
it: valutazione #8

en: rd
it: º

en: redirect
it: redirezione

en: redirect from
it: redirigi da

en: redirect to
it: redirigi verso

en: redirects
it: redirezioni

en: registration required
it: registrazione obbligatoria

en: score
it: punteggio

en: score date
it: data punteggio

en: sep
it: set

en: session
it: sessione

en: session data
it: dati di sessione

en: session key
it: chiave di sessione

en: sessions
it: sessioni

en: seven
it: sette

en: site
it: sito

en: sites
it: siti

en: six
it: sei

en: staff status
it: privilegi di staff

en: superuser status
it: privilegi di superutente

en: template name
it: nome modello

en: three
it: tre

en: title
it: titolo

en: two
it: due

en: user
it: utente

en: user flag
it: flag utente

en: user flags
it: flag utente

en: user permissions
it: privilegi utente

en: username
it: nome utente

en: users
it: utenti

en: week | weeks
it[0]: settimana
it[1]: settimane

en: year | years
it[0]: anno
it[1]: anni

en: yes,no,maybe
it: sì,no,forse
