Django - en to pt translation catalogue (557 entries)

en: 
    <p class="help">To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks
    toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can
    select the bookmarklet from any page in the site.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>
pt: 
    <p class="help">Para instalar itens no bookmark, arraste o link para sua barra 
    de bookmarks, ou clique com o lado direito do rato no link e adicione ao seus bookmarks. Agora pode 
    seleccionar o link do bookmark de qualquer página no site. Note que alguns destes 
    itens do bookmark requerem que visualize o site de um computador designado 
    por "internal" (entre em contacto com o seu administrador de sistema se 
    não tiver a certeza se o seu computador é "internal".</p>

en:  By %(filter_title)s
pt:  Por %(filter_title)s

en: "%s" is not a valid value for a primary key.
pt: "%s" não é um valor válido para uma chave primária.

en: %(count)s %(name)s was changed successfully. | %(count)s %(name)s were changed successfully.
pt[0]: %(count)s %(name)s foi modificado com sucesso.
pt[1]: %(count)s %(name)s foram modificados com sucesso.

en: %(field_name)s must be unique for %(date_field)s %(lookup)s.
pt: %(field_name)s deverá ser único para %(date_field)s %(lookup)s.

en: %(full_result_count)s total
pt: %(full_result_count)s no total

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
pt: %(model_name)s com este %(field_label)s já existe.

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
pt: O object %(name)s com a chave primária %(key)r não existe.

en: %(site_name)s comments
pt: comentários em %(site_name)s

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
pt[0]: %(value).1f bilião
pt[1]: %(value).1f biliões

en: %(value).1f million | %(value).1f million
pt[0]: %(value).1f milhão
pt[1]: %(value).1f milhões

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
pt[0]: %(value).1f trilião
pt[1]: %(value).1f triliões

en: %s administration
pt: Administração de %s

en: %s does not appear to be a urlpattern object
pt: %s não parece ser um objecto urlpattern

en: 1 result | %(counter)s results
pt[0]: 1 resultado
pt[1]: %(counter)s resultados

en: <h3>By %s:</h3>
    <ul>
pt: <h3>Por %s:</h3>
    <ul>

en: A user with that username already exists.
pt: Já existe um utilizador com esse nome.

en: Action
pt: Acção

en: Action:
pt: Acção:

en: Add
pt: Adicionar

en: Add %(name)s
pt: Adicionar %(name)s

en: Add %s
pt: Adicionar %s

en: Add Another
pt: Adicionar Outro

en: Add user
pt: Adicionar utilizador

en: Added %(name)s "%(object)s".
pt: Foram adicionados %(name)s "%(object)s".

en: Advanced options
pt: Opções avançadas

en: All
pt: Todos

en: All dates
pt: Todas as datas

en: An error occurred when transforming the geometry to the SRID of the geometry form field.
pt: Ocorreu um erro na transformação da geometria para o SRID da geometria do campo do formulário.

en: Any date
pt: Qualquer data

en: App %r not found
pt: A aplicação %r não encontrada

en: Approve
pt: Aprovar

en: Approve a comment
pt: Aprovar um comentário

en: April
pt: Abril

en: Arabic
pt: Árabe

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
pt: Tem a certeza que deseja remover %(object_name)s "%(escaped_object)s"? Todos os items relacionados seguintes irão ser removidos:

en: Are you sure you want to delete the selected %(object_name)s objects? All of the following objects and it's related items will be deleted:
pt: Tem a certeza que deseja remover os objectos %(object_name)s? Todos os seguintes objectos e seus itens relacionados serão removidos:

en: Are you sure?
pt: Tem a certeza?

en: Argentinean Spanish
pt: Espanhol Argentino

en: As above, but opens the admin page in a new window.
pt: Tal como acima, mas abre a página de admin numa nova janela.

en: Aug.
pt: Ago.

en: August
pt: Agosto

en: Authenticated?
pt: Autenticado?

en: Basque
pt: Basco

en: Bengali
pt: Bengalês

en: Bookmarklets
pt: Itens do bookmark

en: Boolean (Either True or False)
pt: Boolean (Pode ser True ou False)

en: Boolean (Either True, False or None)
pt: Boolean (Pode ser True, False ou None)

en: Brazilian Portuguese
pt: Português Brasileiro

en: Bulgarian
pt: Búlgaro

en: Catalan
pt: Catalão

en: Change
pt: Modificar

en: Change %s
pt: Modificar %s

en: Change history: %s
pt: Histórico de modificações: %s

en: Change my password
pt: Modificar a minha palavra-passe

en: Change password
pt: Modificar palavra-passe

en: Change password: %s
pt: Modificar a palavra-passe: %s

en: Change:
pt: Modificar:

en: Changed %(list)s for %(name)s "%(object)s".
pt: Foram modificados %(list)s para %(name)s "%(object)s".

en: Changed %s.
pt: Foi modificado %s.

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
pt: Seleccione esta opção se o comentário não é apropriado. Uma mensagem "Este comentário foi removido" será mostrada no seu lugar.

en: Comma-separated integers
pt: Inteiros separados por virgula

en: Comment
pt: Comentário

en: Comment moderation queue
pt: Fila de moderação de comentário

en: Confirm password:
pt: Confirmação da palavra-passe:

en: Content
pt: Conteúdo

en: Croatian
pt: Croata

en: Currently:
pt: Actualmente:

en: Czech
pt: Checo

en: DATETIME_FORMAT
pt: N j, Y, P

en: DATE_FORMAT
pt: N j, Y

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: Database error
pt: Erro de base de dados

en: Date (with time)
pt: Data (com hora)

en: Date (without time)
pt: Data (sem hora)

en: Date posted
pt: Data de publicação

en: Date/time
pt: Data/hora

en: Date:
pt: Data:

en: Dec.
pt: Dez.

en: December
pt: Dezembro

en: Decimal number
pt: Número décimal

en: Delete
pt: Remover

en: Delete multiple objects
pt: Remover múltiplos objectos.

en: Delete selected %(verbose_name_plural)s
pt: Remover %(verbose_name_plural)s seleccionados

en: Delete?
pt: Remover?

en: Deleted %(name)s "%(object)s".
pt: Foram removidos %(name)s "%(object)s".

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
pt: A remoção de %(object_name)s '%(escaped_object)s' resultará na remoção dos objectos relacionados, mas a sua conta não tem permissão de remoção dos seguintes tipos de objectos:

en: Deleting the %(object_name)s would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
pt: A remoção de %(object_name)s resultará na remoção de todos os objectos relacionados, mas a sua conta não tem permissões para remover os seguintes tipos de objectos:

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
pt: Define se este utilizador tem todas as permissões sem explicitamente as atribuir.

en: Designates whether the user can log into this admin site.
pt: Define se o utilizador pode usar a administração do site.

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
pt: Defina se este utilizador deva ser tratado como activo. Não seleccione em vez de remover as contas.

en: Django administration
pt: Administração do Django

en: Django site admin
pt: Site de administração do Django

en: Documentation
pt: Documentação

en: Documentation bookmarklets
pt: Documentação dos itens do bookmark

en: Documentation for this page
pt: Documentação desta página

en: Dutch
pt: Holandês

en: E-mail address
pt: Endereço de e-mail

en: E-mail address:
pt: Endereço de e-mail:

en: Edit this object (current window)
pt: Editar este objecto (janela actual)

en: Edit this object (new window)
pt: Editar este objecto (nova janela)

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: English
pt: Inglês

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
pt: Garanta que não possua mais do que %s casas décimais.

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
pt: Garanta que não possua mais do que %s digitos antes do ponto decimal.

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
pt: Garanta que não possua no total mais do que %s dígitos.

en: Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
pt: Garanta que este nome do ficheiro tem no máximo %(max)d caracteres (tem %(length)d).

en: Ensure this value has at least %(min)d characters (it has %(length)d).
pt: Garanta que este valor tem no mínimo %(min)d caracteres (tem %(length)d).

en: Ensure this value has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
pt: Garanta que este valor tem no máximo %(max)d caracteres (tem %(length)d).

en: Ensure this value is greater than or equal to %s.
pt: Garanta que este valor seja maior ou igual a %s.

en: Ensure this value is less than or equal to %s.
pt: Garanta que este valor seja menor ou igual a %s.

en: Enter a 4 digit post code.
pt: Introduza um código postal de 4 dígitos.

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
pt: Introduza um número de nascimento no formato XXXXXX/XXXX ou XXXXXXXXXX.

en: Enter a list of values.
pt: Introduza uma lista de valores.

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
pt: Introduza uma nova password para o utilizador <strong>%(username)s</strong>.

en: Enter a number.
pt: Introduza um número.

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
pt: Introduza um código postal no formato NNNN ou ANNNNAAA.

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
pt: Introduza um código postal no formato XX-XXX.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
pt: Introduza um código postal no formato XXX XXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
pt: Introduza um código postal no formato XXXXX ou XXX XX

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
pt: Introduza um código postal no formato XXXXXXX or XXX-XXXX.

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.
pt: Introduza um número de imposto NIP no formato XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.

en: Enter a valid 'slug' consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
pt: Este valor apenas poderá conter letras, números, undercores ou hífenes.

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
pt: Introduza um código de segurança social austríaco válido no formato XXXX XXXXXX.

en: Enter a valid CIF.
pt: Introduza um CIF válido.

en: Enter a valid CNP.
pt: Introduza um CNP válido.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
pt: Introduza o CUIT no formato XX-XXXXXXXX-X ou XXXXXXXXXXXX.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
pt: Introduza um código de segurança social Canadiano válido no formato XXX-XXX-XXX.

en: Enter a valid Chilean RUT.
pt: Introduza um RUT Chileno válido.

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
pt: Introduza um RUT Chileno válido. O formato é XX.XXX.XXX-X.

en: Enter a valid Finnish social security number.
pt: Introduza um número de segurança social Finlandês válido.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
pt: Introduza uma identificação Alemã válida no formato XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
pt: Introduza um IBAN válido no formato ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX

en: Enter a valid IC number.
pt: Introduza um número de IC válido.

en: Enter a valid IPv4 address.
pt: Introduza um endereço IPv4 válido.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
pt: Introduza um número de identificação Islândica válida. O formato é XXXXXX-XXXX

en: Enter a valid Norwegian social security number.
pt: Introduza um número de segurança social Norueguês válido.

en: Enter a valid SoFi number
pt: Introduza um número SoFi válido.

en: Enter a valid Social Security number.
pt: Introduza um número de Segurança Social válido.

en: Enter a valid South African ID number
pt: Introduza um número ID da Africa do Sul válido.

en: Enter a valid South African postal code
pt: Introduza um código postal da Africa do Sul válido.

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
pt: Introduza uma identificação Suíça ou número de passaporte no formato X1234567<0 ou 1234567890.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
pt: Introduza o número de Segurança Social dos E.U. no formato XXX-XX-XXXX.

en: Enter a valid URL.
pt: Introduza um URL válido.

en: Enter a valid VAT number.
pt: Introduza um de IVA válido.

en: Enter a valid birth number.
pt: Introduza um de número de nascimento válido.

en: Enter a valid date in YYYY-MM-DD format.
pt: Introduza uma data válida no formato AAAA-MM-DD.

en: Enter a valid date.
pt: Introduza uma data válida.

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
pt: Introduza uma data/hora válida no formato YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: Enter a valid date/time.
pt: Introduza uma data/hora válida.

en: Enter a valid e-mail address.
pt: Introduza um endereço de e-mail válido.

en: Enter a valid phone number
pt: Introduza um número de telefone válido.

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
pt: Introduza um número de telefone válido num dos formatos 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.

en: Enter a valid postal code
pt: Introduza um código postal válido.

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
pt: Introduza um código postal válido no formato XXXXXX

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
pt: Instruduza um código postal válido no formato 01XXX - 52XXX.

en: Enter a valid postcode.
pt: Introduza um código postal válido.

en: Enter a valid time in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
pt: Introduza uma hora válida no formato HH:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: Enter a valid time.
pt: Introduza uma hora válida.

en: Enter a valid value.
pt: Introduza um valor válido.

en: Enter a valid zip code.
pt: Introduza um código postal válido.

en: Enter a whole number.
pt: Introduza um número inteiro.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
pt: Introduza um código postal no formato XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
pt: Introduza o código postal no formato XXXXX or XXXXX-XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
pt: Introduza um código postal no formato XXXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
pt: Introduza um código postal no formato XXXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXXXX.
pt: Introduza um código postal válido no formato XXXXXXX.

en: Enter new password
pt: Introduza a nova palavra-passe

en: Enter only digits separated by commas.
pt: Introduza apenas números separados por vírgulas.

en: Enter the same password as above, for verification.
pt: Introduza a palavra-passe como acima, para verificação.

en: Estonian
pt: Estónio

en: Example: '/about/contact/'. Make sure to have leading and trailing slashes.
pt: Exemplo: '/about/contact/'. Verifique se possui as barras no inicio e no fim.

en: Example: 'flatpages/contact_page.html'. If this isn't provided, the system will use 'flatpages/default.html'.
pt: Exemplo: 'flatpages/contact_page.html'. Se não for fornecido, o sistema usará: 'flatpages/default.html'.

en: Feb.
pt: Fev.

en: February
pt: Fevereiro

en: Fields on %s objects
pt: Campos nos objectos %s

en: File path
pt: Caminho do ficheiro

en: Filter
pt: Filtro

en: Finnish
pt: Filandês

en: First, enter a username and password. Then, you'll be able to edit more user options.
pt: Primeiro introduza o nome do utilizador e palavra-passe. Depois poderá editar mais opções do utilizador.

en: Flag
pt: Marcar

en: Flag this comment
pt: Marcar este comentário

en: Floating point number
pt: Número em vírgula flutuante

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
pt: Esqueceu-se da palavra-passe? Introduza o seu e-mail abaixo, e enviaremos as instruções de configuração de uma nova.

en: French
pt: Francês

en: Fri
pt: Sex

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Galician
pt: Galaciano

en: Georgian
pt: Georgiano

en: German
pt: Alemão

en: Go
pt: Ir

en: Greek
pt: Grego

en: Groups
pt: Grupos

en: Hebrew
pt: Hebraico

en: History
pt: História

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
pt: Mantenha pressionado o "Control", or "Command" no Mac, para seleccionar mais do que um.

en: Home
pt: Início

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: IP address
pt: Endereço IP

en: Icelandic
pt: Islandês

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
pt: Se estiver seleccionado, apenas utilizadores autenticados poderão ver esta página.

en: If you enter anything in this field your comment will be treated as spam
pt: Se não introduzir nada neste campo o seu comentário irá ser tratado como spam

en: Important dates
pt: Datas importantes

en: In addition to the permissions manually assigned, this user will also get all permissions granted to each group he/she is in.
pt: Em adição às permissões definidas manualmente, este utilizador também terá todas as permissões atribuídas a cada grupo a que partence.

en: Integer
pt: Inteiro

en: Invalid CNPJ number.
pt: Número CNPJ inválido.

en: Invalid CPF number.
pt: Número de CPF inválido.

en: Invalid CUIT.
pt: CUIT inválido.

en: Invalid checksum for CIF.
pt: Checksum inválido para o CIF.

en: Invalid checksum for NIE.
pt: Checksum inválido para o NIE.

en: Invalid checksum for NIF.
pt: Checksum inválido para o NIF.

en: Invalid checksum for bank account number.
pt: Checksum inválido para o número de conta bancária.

en: Invalid date: %s
pt: Data inválida: %s

en: Invalid geometry type.
pt: Tipo inválido de geometria.

en: Invalid geometry value.
pt: Valor inválido de geometria.

en: Invalid optional parameter Gender, valid values are 'f' and 'm'
pt: Parâmetro opcional inválido do Género, os valores válidos são 'f' e 'm'

en: Irish
pt: Irlandês

en: Italian
pt: Italiano

en: January
pt: Janeiro

en: Japanese
pt: Japonês

en: July
pt: Julho

en: Jumps to the admin page for pages that represent a single object.
pt: Vai para a página de admin para as páginas que representam um único objecto.

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
pt: Vai de qualquer página para a documentação da view que gera essa página.

en: June
pt: Junho

en: Kannada
pt: Canarês

en: Korean
pt: Coreano

en: Latest comments on %(site_name)s
pt: Últimos comentários em %(site_name)s

en: Latvian
pt: Letão

en: Lithuanian
pt: Lituano

en: Log in
pt: Entrar

en: Log in again
pt: Entrar novamente

en: Log out
pt: Sair

en: Logged out
pt: Saiu

en: Looks like your browser isn't configured to accept cookies. Please enable cookies, reload this page, and try again.
pt: Aparentemente o seu browser não está configurado para aceitar cookies. Por favor active os cookies, carrege novamente a página e volte a tentar.

en: Lookup
pt: Procurar

en: MONTH_DAY_FORMAT
pt: F j

en: Macedonian
pt: Macedónio

en: March
pt: Março

en: May
pt: Maio

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
pt: O Model %(model_name)r não foi encontrado na applicação %(app_label)r

en: Models available in the %(name)s application.
pt: Models disponíveis na aplicação %(name)s.

en: Mon
pt: Seg

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: My Actions
pt: As minhas Acções

en: Name
pt: Nome

en: National Business Register Number (REGON) consists of 9 or 14 digits.
pt: O Número de Registo Nacional de Negócio (REGON) consiste em 9 ou 14 dígitos.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
pt: O número de identificação nacional consiste em 11 dígitos.

en: New password
pt: Nova palavra-passe

en: New password confirmation
pt: Confirmação da nova palavra-passe

en: New password:
pt: Nova palavra-passe:

en: No
pt: Não

en: No comments to moderate
pt: Nenhum comentário para moderar

en: No fields changed.
pt: Nenhum campo foi modificado.

en: No file was submitted.
pt: Nenhum ficheiro submetido.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
pt: Nenhum ficheiro foi submetido. Verifique o tipo de codificação do formulário.

en: No geometry value provided.
pt: Não foi submetido nenhum valor do tipo geometria.

en: None
pt: Nenhum

en: None available
pt: Nenhum disponível

en: Norwegian
pt: Norueguês

en: November
pt: Novembro

en: Oct.
pt: Out.

en: October
pt: Outubro

en: Old password
pt: Palavra-passe antiga

en: Old password:
pt: Palavra-passe antiga:

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s:
pt: Um ou mais %(fieldname)s em %(name)s:

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s: %(obj)s
pt: Um ou mais %(fieldname)s em %(name)s: %(obj)s

en: Order
pt: Ordem

en: Page not found
pt: Página não encontrada

en: Password
pt: Palavra-passe

en: Password (again)
pt: Palavra-passe (novamente)

en: Password change
pt: Modificação da palavra-passe

en: Password change successful
pt: Palavra-passe modificada com sucesso

en: Password changed successfully.
pt: Palavra-passe modificada com sucesso.

en: Password confirmation
pt: Confirmação da palavra-passe

en: Password reset
pt: Palavra-passe de reinicialização

en: Password reset complete
pt: Reinicialização da palavra-passe completa

en: Password reset confirmation
pt: Confirmação da palavra-passe de reinicialização

en: Password reset on %s
pt: Palavra-passe reinicializada em %s

en: Password reset successful
pt: Palavra-passe reinicializada com sucesso

en: Password reset unsuccessful
pt: Palavra-passe reinicializada sem sucesso

en: Password:
pt: Palavra-passe:

en: Past 7 days
pt: Últimos 7 dias

en: Permissions
pt: Permissões

en: Persian
pt: Persa

en: Personal info
pt: Informação pessoal

en: Phone number
pt: Número de telefone

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
pt: Os números de telefone deverão ser no formato XXX-XXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
pt: Os números de telefone deverão ser no formato XXXX-XXXXXX.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
pt: Por favor corrija os dados duplicados em %(field)s, que deverá ser único.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
pt: Por favor corrija os dados duplicados em %(field)s.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
pt: Por favor corrija os dados duplicados em %(field_name)s que deverá ser único para o %(lookup)s em %(date_field)s."

en: Please correct the duplicate values below.
pt: Por favor corrija os valores duplicados abaixo.

en: Please correct the error below | Please correct the errors below
pt[0]: Por favor corrija o seguinte erro.
pt[1]: Por favor corrija os seguintes erros.

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
pt[0]: Por favor corrija o erro abaixo.
pt[1]: Por favor corrija os erros abaixo.

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
pt: Por favor introduza o utilizador e palavra-passe correctos. Note que ambos os casos diferenciam maiúsculas e minúsculas.

en: Please enter a valid NIF or NIE.
pt: Por favor introduza um NIF ou NIE válido.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
pt: Por favor introduza um NIF, NIE, ou CIF válido.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
pt: Por favor introduza um número de conta bancária no formato XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.

en: Please enter valid %(self)s IDs. The value %(value)r is invalid. | Please enter valid %(self)s IDs. The values %(value)r are invalid.
pt[0]: Por favor introduza IDs de %(self)s válidos. O valor %(value)r é inválido.
pt[1]: Por favor introduza IDs de %(self)s válidos. Os valores %(value)r são inválidos.

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
pt: Por favor, introduza a sua nova palavra-passe duas vezes para verificarmos se está correcta.

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
pt: Por razões de segurança, por favor introduza a sua palavra-passe antiga e depois introduza a nova duas vezes para que possamos verificar se introduziu correctamente.

en: Please go to the following page and choose a new password:
pt: Por favor siga a seguinte página e escolha a sua nova password:

en: Please log in again, because your session has expired.
pt: Por favor autentique-se novamente, porque a sua sessão expirou.

en: Polish
pt: Polaco

en: Portuguese
pt: Português

en: Post
pt: Publicar

en: Post your comment
pt: Publique o seu comentário

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
pt: Colocado pelo utilizador %(user)s em %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: Preview
pt: Prever

en: Preview your comment
pt: Pré-visualizar comentário

en: Really flag this comment?
pt: Tem a certeza que deseja marcar este comentário?

en: Really make this comment public?
pt: Tem a certeza que deseja tornar este comentário público?

en: Really remove this comment?
pt: Tem a certeza que deseja remover este comentário?

en: Recent Actions
pt: Acções Recentes

en: Relation to parent model
pt: Relação para o pai do model

en: Remove
pt: Remover

en: Remove a comment
pt: Remover um comentário

en: Required. 30 characters or fewer. Alphanumeric characters only (letters, digits and underscores).
pt: Obrigatório. 30 caracteres ou menos. Apenas caracteres alfanúmericos (letras, números ou underscores).

en: Reset my password
pt: Reinicializar a minha palavra-passe

en: Romanian
pt: Romeno

en: Run the selected action
pt: Executar a acção seleccionada

en: Russian
pt: Russo

en: Sat
pt: Sáb

en: Saturday
pt: Sábado

en: Save
pt: Gravar

en: Save and add another
pt: Gravar e adicionar outro

en: Save and continue editing
pt: Gravar e continuar a editar

en: Save as new
pt: Gravar como novo

en: Search
pt: Pesquisar

en: Select %s
pt: Seleccionar %s

en: Select %s to change
pt: Seleccione %s para modificar

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
pt: Seleccione um estado brazileiro válido. Esse estado não se encontra disponível.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
pt: Seleccione uma opção válida. %(value)s não se encontra nas opções disponíveis.

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
pt: Seleccione uma opção válida. %s não se encontra nas opções disponíveis.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
pt: Seleccione uma opção válida. Esse valor não se encontra opções disponíveis.

en: Sept.
pt: Set.

en: September
pt: Setembro

en: Serbian
pt: Sérvio

en: Server Error <em>(500)</em>
pt: Erro do servidor <em>(500)</em>

en: Server error
pt: Erro do servidor

en: Server error (500)
pt: Erro do servidor (500)

en: Show all
pt: Mostrar todos

en: Show object ID
pt: Mostrar o ID do objecto

en: Shows the content-type and unique ID for pages that represent a single object.
pt: Mostra o tipo de conteúdo e o ID único para as páginas que representam um único objecto.

en: Simplified Chinese
pt: Chinês Simplificado

en: Site administration
pt: Administração do site

en: Slovak
pt: Eslovaco

en: Slovenian
pt: Esloveno

en: Something's wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
pt: Passa-se algo de errado com a instalação da sua base de dados. Verifique se as tabelas da base de dados foram criadas apropriadamente e verifique se a base de dados pode ser lida pelo utilizador definido.

en: Spanish
pt: Espanhol

en: String (up to %(max_length)s)
pt: String (até %(max_length)s)

en: Successfully deleted %(count)d %(items)s.
pt: Foram removidos com sucesso %(count)d %(items)s.

en: Sun
pt: Dom

en: Sunday
pt: Domingo

en: Swedish
pt: Sueco

en: TIME_FORMAT
pt: P

en: Text
pt: Texto

en: Thank you for your comment
pt: Obrigado pelo seu comentário

en: Thanks for approving
pt: Obrigado pela aprovação

en: Thanks for commenting
pt: Obrigado por comentar

en: Thanks for flagging
pt: Obrigado por marcar

en: Thanks for removing
pt: Obrigado pela remoção

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
pt: Obrigado pela sua visita.

en: Thanks for taking the time to improve the quality of discussion on our site
pt: Obrigado por dedicar o seu tempo para melhorar a qualidade de discussão no nosso site

en: Thanks for using our site!
pt: Obrigado pela sua visita ao nosso site!

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
pt: Esse e-mail não tem nenhuma conta de utilizador associada. Tem a certeza que já se registou?

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully.
pt: O(A) %(name)s "%(obj)s" foi adicionado(a) com sucesso.

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully. You may edit it again below.
pt: O(A) %(name)s "%(obj)s" foi adicionado(a) com sucesso. Pode voltar a editar novamente abaixo.

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
pt: O(A) %(name)s "%(obj)s" foi modificado(a) com sucesso.

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
pt: O(A) %(name)s "%(obj)s" foi removido(a) com sucesso.

en: The %(site_name)s team
pt: A equipa do %(site_name)s

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
pt: O(A) %(verbose_name)s foi criado(a) com sucesso.

en: The %(verbose_name)s was deleted.
pt: O(A) %(verbose_name)s foi removido(a).

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
pt: O(A) %(verbose_name)s foi actualizado(a) com sucesso.

en: The Chilean RUT is not valid.
pt: O RUT Chileno é inválido.

en: The Icelandic identification number is not valid.
pt: Número de identificação Islândica inválido.

en: The inline foreign key did not match the parent instance primary key.
pt: A chave estrangeira em linha não coincide com a chave primária na instância pai.

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
pt: O endereço de reinicialização da palavra-passe é inválido, possivelmente porque já foi usado. Por favor requisite uma nova reinicialização da palavra-passe.

en: The submitted file is empty.
pt: O ficheiro submetido encontra-se vazio.

en: The two password fields didn't match.
pt: Os dois campos da palavra-passe não coincidem.

en: There's been an error. It's been reported to the site administrators via e-mail and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
pt: Ocorreu um erro. Foi reportado aos administradores do site via e-mail e deverá ser corrigido brevemente. Obrigado pela sua paciência.

en: This URL appears to be a broken link.
pt: Este URL é link quebrado.

en: This account is inactive.
pt: Esta conta não está activa.

en: This can be either an absolute path (as above) or a full URL starting with 'http://'.
pt: Isto poderá ser um caminho absoluto (como acima) ou um URL completo começado por 'http://'.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the email is read-only.
pt: Este comentário foi colocado por um utilizador autenticado, portanto o e-mail é apenas de leitura.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the name is read-only.
pt: Este comentário foi colocado por um utilizador autenticado, portanto o nome é apenas de leitura.

en: This field cannot be null.
pt: Este campo não pode ser nulo.

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: This field requires 11 digits.
pt: Este campo requere 11 dígitos.

en: This field requires 7 or 8 digits.
pt: Este campo apenas aceita 7 ou 8 dígitos.

en: This field requires 8 digits.
pt: Este campo requere 8 dígitos.

en: This field requires at least 14 digits
pt: Este campo aceita no mínimo 14 dígitos

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
pt: Este campo aceita no máximo 11 dígitos ou 14 caracteres.

en: This field requires only numbers.
pt: Este campo apenas aceita números.

en: This month
pt: Este mês

en: This object doesn't have a change history. It probably wasn't added via this admin site.
pt: Este objecto não tem histórico de modificações. Provavelmente não foi modificado via site de administração.

en: This should be an absolute path, excluding the domain name. Example: '/events/search/'.
pt: Isto deverá ser um caminho absoluto, excluindo o domínio. Exemplo: '/events/search/'.

en: This value must be a decimal number.
pt: Este campo deverá ser um número decimal.

en: This value must be a float.
pt: Este campo deverá ser número décimal.

en: This value must be an integer.
pt: Este campo deverá ser inteiro.

en: This value must be either None, True or False.
pt: Este valor deverá ser None, True ou False.

en: This value must be either True or False.
pt: Este valor deverá ser True ou False.

en: This value must contain only letters, numbers and underscores.
pt: Este valor apenas poderá conter letras, números ou underscores.

en: This value must contain only letters, numbers, underscores, dashes or slashes.
pt: Este valor apenas poderá conter letras, números, underscores ou traços.

en: This year
pt: Este ano

en: Thu
pt: Qui

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Time
pt: Hora

en: Time:
pt: Hora:

en: Today
pt: Hoje

en: Traditional Chinese
pt: Chinês Tradicional

en: Tue
pt: Ter

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Turkish
pt: Turco

en: U.S. state (two uppercase letters)
pt: Estado dos E.U.A (duas letras em maiúsculas)

en: Ukrainian
pt: Ucraniano

en: Uncheck this box to make the comment effectively disappear from the site.
pt: Não seleccione esta caixa para que o comentário desapareça do site.

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown content
pt: Conteúdo desconhecido

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
pt: Introduza uma imagem válida. O ficheiro que introduziu ou não é uma imagem ou está corrompido.

en: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' or use the <a href="password/">change password form</a>.
pt: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' ou use o <a href="password/">formulário de modificação da palavra-passe</a>.

en: User
pt: Utilizador

en: Username
pt: Utilizador

en: Username:
pt: Utilizador:

en: Usernames cannot contain the '@' character.
pt: Nomes de utilizador não podem conter o caracter '@'.

en: View on site
pt: Ver no site

en: Watch your mouth! The word %s is not allowed here. | Watch your mouth! The words %s are not allowed here.
pt[0]: Atenção à linguagem! A palavra %s não é permitida aqui.
pt[1]: Atenção à linguagem! As palavras %s não são permitidas aqui.

en: We apologize, but your form has expired. Please continue filling out the form from this page.
pt: Pedimos desculpa, mas o seu formulário expirou. Por favor continue a preencher o formulário a partir desta página.

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
pt: Pedimos desculpa, mas a página solicitada não foi encontrada.

en: We've e-mailed you instructions for setting your password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
pt: Foi enviado para o e-mail que submeteu as instruções de configuração da palavra-passe. Deverá estar a recebê-lo brevemente.

en: Wed
pt: Qua

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Welcome,
pt: Bem-vindo,

en: Welsh
pt: Galês

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
pt: Checksum errado para o número de registo nacional de negócio (REGON).

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
pt: Checksum errado para o número nacional de identificação.

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
pt: Checksum errado para o número de imposto NIP.

en: XML text
pt: Texto XML

en: YEAR_MONTH_FORMAT
pt: F Y

en: Yes
pt: Sim

en: Yes, I'm sure
pt: Sim, tenho a certeza

en: You don't have permission to edit anything.
pt: Não tem permissão para modificar nada.

en: You may add another %s below.
pt: Pode adicionar outro %s abaixo.

en: You may edit it again below.
pt: Pode editá-lo(a) outra vez abaixo.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset
pt: Está a receber este e-mail porque requisitou a reinicialização da sua palavra-passe

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
pt: Aparentemente que o seu browser não está configurado para aceitar cookies. Os cookies são necessários para poder entrar.

en: Your e-mail address is not your username. Try '%s' instead.
pt: O seu endereço de e-mail não é o seu nome de utilizador. Tente usar '%s'.

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
pt: A sua palavra-passe antiga foi introduzida incorrectamente. Por favor tente novamente.

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
pt: A sua password foi atribuída.  Poderá entrar agora.

en: Your password was changed.
pt: A sua palavra-passe foi modificada.

en: Your username, in case you've forgotten:
pt: O seu nome de utilizador, no caso de se ter esquecido:

en: action flag
pt: flag de acção

en: action time
pt: hora da acção

en: active
pt: activo

en: all %s
pt: todos %s

en: and
pt: e

en: apr
pt: abr

en: aug
pt: ago

en: change message
pt: modificar mensagem

en: codename
pt: nome de código

en: comment
pt: comentário

en: comment flag
pt: marca de comentário

en: comment flags
pt: marcas de comentários

en: comments
pt: comentários

en: content
pt: conteúdo

en: content type
pt: tipo de conteúdo

en: content types
pt: tipos de conteúdos

en: date
pt: data

en: date joined
pt: data de registo

en: date/time submitted
pt: data/hora de submissão

en: day | days
pt[0]: dia
pt[1]: dias

en: dec
pt: dez

en: display name
pt: mostrar nome

en: domain name
pt: nome do domínio

en: e-mail address
pt: endereço de e-mail

en: eight
pt: oito

en: enable comments
pt: permitir comentários

en: expire date
pt: data de expiração

en: feb
pt: fev

en: filter:
pt: filtro:

en: first name
pt: primeiro nome

en: five
pt: cinco

en: flag
pt: marcar

en: flat page
pt: página plana

en: flat pages
pt: páginas planas

en: for your user account at %(site_name)s
pt: para a sua conta de utilizador em %(site_name)s

en: four
pt: quatro

en: group
pt: grupo

en: groups
pt: grupos

en: hour | hours
pt[0]: hora
pt[1]: horas

en: is public
pt: é público

en: is removed
pt: foi removido

en: last login
pt: última entrada

en: last name
pt: último nome

en: log entries
pt: entradas de log

en: log entry
pt: entrada de log

en: may
pt: mai

en: message
pt: mensagem

en: midnight
pt: meia-noite

en: minute | minutes
pt[0]: minuto
pt[1]: minutos

en: minutes
pt: minutos

en: month | months
pt[0]: mês
pt[1]: meses

en: name
pt: nome

en: nd
pt: º

en: nine
pt: nove

en: no
pt: não

en: noon
pt: meio-dia

en: number of %s
pt: número de %s

en: object ID
pt: ID do objecto

en: object id
pt: id do objecto

en: object repr
pt: repr do objecto

en: oct
pt: out

en: one
pt: um

en: or
pt: ou

en: or make changes
pt: ou faça modificações

en: password
pt: palavra-passe

en: permission
pt: permissão

en: permissions
pt: permissões

en: rd
pt: º

en: redirect
pt: redireccionar

en: redirect from
pt: redireccionar de

en: redirect to
pt: redireccionar para

en: redirects
pt: redirecciona

en: registration required
pt: é necessário registo

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
pt: os objectos `%(app_label)s.%(object_name)s` relacionados

en: sep
pt: set

en: session
pt: sessão

en: session data
pt: dados da sessão

en: session key
pt: chave da sessão

en: sessions
pt: sessões

en: seven
pt: sete

en: six
pt: seis

en: st
pt: º

en: staff status
pt: status de equipa

en: superuser status
pt: Status de superuser

en: template name
pt: nome da template

en: th
pt: º

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
pt: o objecto `%(app_label)s.%(data_type)s` relacionado

en: three
pt: três

en: title
pt: titulo

en: today
pt: hoje

en: tomorrow
pt: amanhã

en: two
pt: dois

en: user
pt: utilizador

en: user permissions
pt: permissões do utilizador

en: user's URL
pt: URL do utilizador

en: user's email address
pt: endereço de e-mail do utilizador

en: user's name
pt: o nome do utilizador

en: username
pt: utilizador

en: users
pt: utilizadores

en: view:
pt: ver:

en: week | weeks
pt[0]: semana
pt[1]: semanas

en: year | years
pt[0]: ano
pt[1]: anos

en: yes
pt: sim

en: yes,no,maybe
pt: sim,não,talvez

en: yesterday
pt: ontem
