django - en to ar translation catalogue (760 entries)

en: 
    <p class="help">To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks
    toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can
    select the bookmarklet from any page in the site.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>
ar: 
    <p class="help">لتركيب أوامر المفضلة، قم بسحب الوصلة إلى
    شريط أدات المفضلات في متصفحك، أو قم بالضغط عليها بالزر الأيمن وأضفها إلى مفضلاتك.
    سيمكنك الآن أن اختيار أوامر المفضلة من أي صفحة في الموقع، لاحظ بأن بعض
    أوامر المفضلة هذه معدة لتعمل على أجهزة كمبيوتر تعتبر على أنها "داخلية"
    (تحدث إلى مسؤول النظم إذا لم تكن متأكدا ما إذا كان كمبيوتر يعتبر "داخليا").</p>

en:  By %(filter_title)s
ar:  حسب %(filter_title)s

en: "%s" is not a valid value for a primary key.
ar: القيمة "%s" هي صحيحة للحقل المرجعي.

en: %(count)s %(name)s was changed successfully. | %(count)s %(name)s were changed successfully.
ar[0]: تم تغيير %(name)s بنجاح.
ar[1]: تم تغيير عنصري %(name)s بنجاح.
ar[2]: تم تغيير %(count)s %(name)s بنجاح.
ar[3]: تم تغيير %(count)s %(name)s بنجاح.

en: %(field_name)s must be unique for %(date_field)s %(lookup)s.
ar: %(field_name)s يجب أن يكون مُميّزاً مع %(date_field)s %(lookup)s.

en: %(full_result_count)s total
ar: المجموع %(full_result_count)s

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
ar: النموذج %(model_name)s والحقل %(field_label)s موجود مسبقاً.

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
ar: العنصر %(name)s الذي به الحقل الأساسي %(key)r غير موجود.

en: %(site_name)s comments
ar: تعليقات %(site_name)s

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
ar[0]: بايت واحد
ar[1]: بايتان
ar[2]: %(size)d بايتات
ar[3]: %(size)d بايت

en: %(total_count)s selected | All %(total_count)s selected
ar[0]: %(total_count)s تم تحديده
ar[1]: %(total_count)s تم تحديدهما
ar[2]: %(total_count)s تم تحديدهم
ar[3]: %(total_count)s تم تحديدهم

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
ar[0]: مليار
ar[1]: ملياران
ar[2]: %(value).1f مليارات
ar[3]: %(value).1f مليار

en: %(value).1f million | %(value).1f million
ar[0]: مليون
ar[1]: مليونان
ar[2]: %(value).1f ملايين
ar[3]: %(value).1f مليون

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
ar[0]: بليار
ar[1]: بلياران
ar[2]: %(value).1f بليارات
ar[3]: %(value).1f بليار

en: %.1f GB
ar: %.1f ج.ب

en: %.1f KB
ar: %.1f ك.ب

en: %.1f MB
ar: %.1f م.ب

en: %s administration
ar: إدارة %s

en: %s does not appear to be a urlpattern object
ar: يبدو أن %s ليس عنصر urlpattern

en: ,
ar: ،

en: , %(number)d %(type)s
ar: ، %(number)d %(type)s

en: 0 of %(cnt)s selected
ar: لا شيء محدد من %(cnt)s

en: 1 comment was successfully %(action)s. | %(count)s comments were successfully %(action)s.
ar[0]: تم %(action)s التعليق بنجاح.
ar[1]: تم %(action)s التعليقين بنجاح.
ar[2]: %(count)s تعليقات تم %(action)s بنجاح.
ar[3]: %(count)s تعليق تم %(action)s بنجاح.

en: 1 result | %(counter)s results
ar[0]: نتيجة واحدة
ar[1]: نتيجتان
ar[2]: %(counter)s نتائج
ar[3]: %(counter)s نتيجة

en: <h3>By %s:</h3>
    <ul>
ar: <h3>حسب %s:</h3>
    <ul>

en: A user with that username already exists.
ar: هناك مستخدم موجود مسبقاً بهذا الاسم.

en: AM
ar: ص

en: Aargau
ar: أرجاو

en: Action
ar: إجراء

en: Action:
ar: إجراء:

en: Add
ar: أضف

en: Add %(name)s
ar: أضف %(name)s

en: Add %s
ar: أضف %s

en: Add Another
ar: أضف آخر

en: Add another %(verbose_name)s
ar: إضافة سجل %(verbose_name)s آخر

en: Added %(name)s "%(object)s".
ar: أضاف %(name)s "%(object)s".

en: Advanced options
ar: خيارات متقدّمة

en: Albanian
ar: الألبانيّة

en: All
ar: الكل

en: All dates
ar: كافة التواريخ

en: An error occurred when transforming the geometry to the SRID of the geometry form field.
ar: حدث خطأ أثناء تحويل geometry إلى حقل SRID.

en: Any date
ar: أي تاريخ

en: Aomori
ar: أوموري

en: App %r not found
ar: التطبيق %r غير موجود

en: Approve
ar: وافق

en: Approve a comment
ar: وافق على تعليق

en: Approve selected comments
ar: اعتماد التعليقات المحددة

en: April
ar: إبريل

en: Arabic
ar: العربيّة

en: Aragon
ar: أراغون

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
ar: متأكد أنك تريد حذف العنصر %(object_name)s "%(escaped_object)s"؟ سيتم حذف جميع العناصر التالية المرتبطة به:

en: Are you sure you want to delete the selected %(object_name)s objects? All of the following objects and their related items will be deleted:
ar: متأكد أنك تريد حذف سجلات %(object_name)s المحددة؟ جميع العناصر التالية والسجلات المتعلقة بها سيتم حذفها:

en: Are you sure?
ar: هل أنت متأكد؟

en: Argentinean Spanish
ar: الإسبانيّة الأرجنتينيّة

en: As above, but opens the admin page in a new window.
ar: كما سبق، لكن يفتح صفحة الإدارة في نافذة جديدة.

en: Aug.
ar: أغسطس

en: August
ar: أغسطس

en: Bali
ar: بالي

en: Banten
ar: بانتن

en: Barcelona
ar: برشلونة

en: Basque
ar: الباسك

en: Bavaria
ar: بافاريا

en: Bengali
ar: البنغاليّة

en: Bengkulu
ar: بنجكولو

en: Berlin
ar: برلين

en: Big (8 byte) integer
ar: عدد صحيح كبير (8 بايت)

en: Bookmarklets
ar: أوامر المفضلة

en: Boolean (Either True or False)
ar: ثنائي (إما True أو False)

en: Boolean (Either True, False or None)
ar: ثنائي (إما True أو False أو None)

en: Bosnian
ar: البوسنيّة

en: Bratislava I
ar: براتيسلافا I

en: Bratislava II
ar: براتيسلافا II

en: Bratislava III
ar: براتيسلافا III

en: Bratislava IV
ar: براتيسلافا IV

en: Bratislava V
ar: براتيسلافا V

en: Brazilian Portuguese
ar: البرتغاليّة البرازيليّة

en: British English
ar: الإنجليزيّة البريطانيّة

en: Bulgarian
ar: البلغاريّة

en: Burgenland
ar: برغنلاند

en: Cadca
ar: تشادسا

en: Canary Islands
ar: جزر الكناري

en: Carinthia
ar: كارينثيا

en: Catalan
ar: الكتلانيّة

en: Catalonia
ar: كتالونيا

en: Central Bohemian Region
ar: وسط منطقة بوهيميا

en: Central Scotland
ar: وسط اسكتلندا

en: Change
ar: عدّل

en: Change %s
ar: عدّل %s

en: Change history: %s
ar: تاريخ التغيير: %s

en: Change my password
ar: غيّر كلمة مروري

en: Change password
ar: غيّر كلمة المرور

en: Change password: %s
ar: غيّر كلمة المرور: %s

en: Change:
ar: تغيير:

en: Changed %(list)s for %(name)s "%(object)s".
ar: غيّر %(list)s في %(name)s "%(object)s".

en: Changed %s.
ar: عدّل %s.

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
ar: انتق هذا المربع إذا كان التعليق غير لائق، سيتم عرض الرسالة "تم حذف هذا التعليق" بدلا منه.

en: Clear selection
ar: إزالة الاختيار

en: Click here to select the objects across all pages
ar: اضغط هنا لتحديد جميع العناصر في جميع الصفحات

en: Co-ordination numbers are not allowed.
ar: أرقام Co-ordination غير مسموح بها.

en: Comma-separated integers
ar: أرقام صحيحة مفصولة بفواصل

en: Comment
ar: تعليق

en: Confirm password:
ar: أكّد كلمة المرور:

en: Content
ar: محتوى

en: Cordoba
ar: قرطبة

en: County Armagh
ar: مقاطعة ارماغ

en: County Down
ar: مقاطعة داون

en: County Fermanagh
ar: مقاطعة فيرماناغ

en: County Londonderry
ar: مقاطعة لندنديري

en: County Tyrone
ar: مقاطعة تيرون

en: Croatian
ar: الكرواتيّة

en: Currently:
ar: حالياً:

en: Czech
ar: التشيكيّة

en: DATETIME_FORMAT
ar: j F Y، G:i

en: DATE_FORMAT
ar: j F Y

en: Danish
ar: الدنماركيّة

en: Database error
ar: خطـأ في قاعدة البيانات

en: Date (with time)
ar: التاريخ (مع الوقت)

en: Date (without time)
ar: التاريخ (دون الوقت)

en: Date/time
ar: التاريخ/الوقت

en: Date:
ar: التاريخ:

en: Dec.
ar: ديسمبر

en: December
ar: ديسمبر

en: Decimal number
ar: رقم عشري

en: Delete
ar: احذف

en: Delete multiple objects
ar: حذف عدّة عناصر

en: Delete selected %(verbose_name_plural)s
ar: حذف سجلات %(verbose_name_plural)s المحددة

en: Delete?
ar: احذفه؟

en: Deleted %(name)s "%(object)s".
ar: حذف %(name)s "%(object)s".

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
ar: حذف العنصر %(object_name)s '%(escaped_object)s' سيتسبب بحذف العناصر المرتبطة به، إلا أنك لا تملك صلاحية حذف العناصر التالية:

en: Deleting the %(object_name)s would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
ar: حذف %(object_name)s قد يؤدي إلى حذف العناصر المرتبطة به، إلا أن حساب المستخدم الخاص بك ليست له صلاحية حذف أنواع العناصر التالية:

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
ar: حدد بأن هذا المستخدم يمتلك كافة الصلاحيات دون الحاجة لتحديدها له تصريحا.

en: Designates whether the user can log into this admin site.
ar: يحدد ما إذا كان المستخدم يستطيع الدخول إلى موقع الإدارة هذا.

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
ar: يحدد ما إذا كان المستخدم سيُعامل على أنّه نشط. أزل تحديد ها الخيار بدلاً من حذف الحسابات.

en: Django administration
ar: إدارة جانغو

en: Django site admin
ar: إدارة موقع جانغو

en: Documentation
ar: الوثائق

en: Documentation bookmarklets
ar: أوامر مفضلة الوثائق

en: Documentation for this page
ar: الوثائق لهذه الصفحة

en: Durango
ar: دورانجو

en: Dutch
ar: الهولنديّة

en: E-mail
ar: عنوان بريد إلكتروني

en: E-mail address
ar: عنوان بريد إلكتروني

en: E-mail address:
ar: عنوان البريد الإلكتروني:

en: Eastern Cape
ar: شرق كيب

en: Edit this object (current window)
ar: عدّل هذا العنصر (النافذة الحالية)

en: Edit this object (new window)
ar: عدّل هذا العنصر (نافذة جديدة)

en: Email address
ar: عنوان بريد إلكتروني

en: England
ar: إنجلترا

en: English
ar: الإنجليزيّة

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
ar: تحقق من أن تدخل %s خانات عشرية لا أكثر.

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
ar: تحقق من أن تدخل %s أرقام قبل الفاصل العشري لا أكثر.

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
ar: تحقق من أن تدخل %s أرقام لا أكثر.

en: Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
ar: تحقق من أن اسم الملف يتكون بحد أقصى من %(max)d أحرف (يتكون حالياً من %(length)d).

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
ar: تحقق من أن هذه القيمة تحتوي %(limit_value)d أحرف على الأقل (عدد أحرفها %(show_value)d).

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
ar: تحقق من أن هذه القيمة مكونة من %(limit_value)d أحرف كحد أقصى (عدد أحرفها الآن %(show_value)d).

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
ar: تحقق من أن هذه القيمة هي %(limit_value)s (إنها %(show_value)s).

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
ar: تحقق من أن تكون هذه القيمة أكثر من %(limit_value)s أو مساوية لها.

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
ar: تحقق من أن تكون هذه القيمة أقل من %(limit_value)s أو مساوية لها.

en: Enter a 4 digit post code.
ar: أدخل رمزاً بريدياً من 4 أعداد.

en: Enter a Swedish postal code in the format XXXXX.
ar: أدخل رمز بريدي سويدي بالنسبق XXXXX.

en: Enter a U.S. state or territory.
ar: أدخل اسم ولاية أو إقليم أميركي.

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
ar: أدخل رقم الميلاد بالنسق XXXXXX/XXXX أو XXXXXXXXXX.

en: Enter a list of values.
ar: أدخل قائمة من القيم.

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
ar: أدخل كلمة مرور جديدة للمستخدم <strong>%(username)s</strong>.

en: Enter a number.
ar: أدخل رقماً.

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
ar: أدخل رمزاً بريدياً بالنسق NNNN أو ANNNNAAA.

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
ar: أدخل رمزاً بريدياً بالنسق XX-XXX.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
ar: أدخل رمزاً بريدياً بنسق XXX XXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
ar: أدخل رمزاً بريدياً بالنسق XXXXX أو XXX XX.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
ar: أدخل رمزاً بريدياً بالنسق XXXXXXX أو XXX-XXXX.

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.
ar: أدخل حقل رقم الضريبة (NIP) بالنسق XXX-XXX-XX-XX أو XX-XX-XXX-XXX.

en: Enter a valid 'slug' consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
ar: أدخل اختصار 'slug' صحيح يتكوّن من أحرف، أرقام، شرطات سفلية وعاديّة.

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
ar: أدخل رقم ضمان اجتماعي سويدي صحيح بالنسق XXXX XXXXXX.

en: Enter a valid CI number in X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X or XXXXXXXX format.
ar: أدخل رقم CI صحيح بالنسق X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X أو XXXXXXXX.

en: Enter a valid CI number.
ar: أدخل رقم CI صحيح.

en: Enter a valid CIF.
ar: أدخل قيمة CIF صحيحة.

en: Enter a valid CNP.
ar: أدخل قيمة CNP صحيحة.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
ar: أدخل رمز CUIT صحيح بالنسق XX-XXXXXXXX-X أو XXXXXXXXXXXX.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
ar: أدخل رقم ضمان اجتماعي كندي صحيح بالنسق XXX-XXX-XXX.

en: Enter a valid Chilean RUT.
ar: أدخل رمز RUT تشيلي صحيح.

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
ar: أدخل رمز RUT تشيلي صحيح. النسق هو XX.XXX.XXX-X.

en: Enter a valid Finnish social security number.
ar: أدخل رقم ضمان اجتماع فنلندي صحيح.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
ar: أدخل رقم بطاقة هوية ألمانية صحيحة بالنسق XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X.

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
ar: أدخل رمز IBAN صحيحاً بالنسق ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX

en: Enter a valid IC number.
ar: أدخل رقم IC صحيح.

en: Enter a valid IPv4 address.
ar: أدخل عنوان IPv4 صحيح.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
ar: رجاءً أدخل رقم مُعرّف آيسلندي صحيح. النسق هو XXXXXX-XXXX.

en: Enter a valid Kuwaiti Civil ID number
ar: أدخل رقم بطاقة مدنيّة كويتيّة صحيح

en: Enter a valid NIK/KTP number
ar: أدخل رقم NIK/KTP صحيح

en: Enter a valid Norwegian social security number.
ar: أدخل رقم ضمان اجتماعي نرويجي صحيح.

en: Enter a valid SoFi number
ar: أدخل رقم SoFi صحيح.

en: Enter a valid Social Security number.
ar: أدخل رقم ضمان اجتماعي صحيح.

en: Enter a valid South African ID number
ar: أدخل رقم هويّة جنوب إفريقيّة صحيح

en: Enter a valid South African postal code
ar: أدخل رمز بريد جنوب إفريقي صحيح

en: Enter a valid Swedish organisation number.
ar: أدخل رقم تنظيم سويدي صحيح.

en: Enter a valid Swedish personal identity number.
ar: أدخل رقم مُعرّف شخصي سويدي صحيح.

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
ar: أدخل رقم هوية سويسرية صحيح أو رقم جواز سفر بالنسق X1234567<0 أو 1234567890.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
ar: أدخل رقم ضمان اجتماعي أميركي صحيح بالنسق XXX-XX-XXXX.

en: Enter a valid URL.
ar: أدخل رابطاً صحيحاً.

en: Enter a valid VAT number.
ar: أدخل رقم ضريبة VAT صحيح.

en: Enter a valid birth number.
ar: أدخل رقم ميلاد صحيح.

en: Enter a valid date in YYYY-MM-DD format.
ar: أدخل تاريخا صحيحا بالنسق YYYY-MM-DD.

en: Enter a valid date.
ar: أدخل تاريخاً صحيحاً.

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
ar: أدخل تاريخ/وقت صحيح بالنسق YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: Enter a valid date/time.
ar: أدخل تاريخاً/وقتاً صحيحاً.

en: Enter a valid e-mail address.
ar: أدخل عنوان بريد إلكتروني صحيح.

en: Enter a valid phone number
ar: أدخل رقم هاتف صحيح

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
ar: أدخل رقم هاتف صحيح بأحد الأنساق 6XXXXXXXX، 8XXXXXXXX أو 9XXXXXXXX.

en: Enter a valid post code
ar: أدخل رمزاً بريدياً صحيحاً

en: Enter a valid postal code
ar: أدخل رمزاً بريدياً صحيحاً.

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
ar: أدخل رمزاً بريدياً صحيحاً بالنسق XXXXXX

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
ar: أدخل رمزاً بريدياً صحيحاً بالمدى والنسق 01XXX - 52XXX.

en: Enter a valid postcode.
ar: أدخل رمزاً بريدياً صحيحاً.

en: Enter a valid time in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
ar: أدخل توقيتاً صحيحاً بالنسق HH:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: Enter a valid time.
ar: أدخل وقتاً صحيحاً.

en: Enter a valid value.
ar: أدخل قيمة صحيحة.

en: Enter a valid vehicle license plate number
ar: أدخل رقم لوحة رخصة مركبة صحيح

en: Enter a valid zip code.
ar: أدخل رمز zip صحيح.

en: Enter a whole number.
ar: أدخل رقما صحيحا.

en: Enter a zip code in the format XXXX-XXX.
ar: أدخل رمزاً بريدياً بالنسق XXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
ar: أدخل رمز zip بالنسق XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
ar: أدخل رمز zip بالنسق XXXXX أو XXXXX-XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
ar: أدخل رمزاً بريدياً بالنسق XXXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
ar: أدخل رمز zip بالنسق XXXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXXXX.
ar: أدخل رمز zip بالنسق XXXXXXX.

en: Enter new password
ar: أدخل كلمة المرور الجديدة

en: Enter only digits separated by commas.
ar: أدخل أرقاما فقط مفصول بينها بفواصل.

en: Enter the same password as above, for verification.
ar: أدخل كلمة المرور ذاتها التي أعلاه لتأكيدها.

en: Estado de México
ar: ولاية مكسيكو

en: Estonian
ar: الإستونيّة

en: Example: '/about/contact/'. Make sure to have leading and trailing slashes.
ar: مثال: '/about/contact/'. تأكد من وضع شرطات في البداية والنهاية.

en: Example: 'flatpages/contact_page.html'. If this isn't provided, the system will use 'flatpages/default.html'.
ar: مثال: 'flatpages/contact_page.html'. إن لم تكن الصفحة موجودة، فسوف يستخدم النظام 'flatpages/default.html'.

en: Feb.
ar: فبراير

en: February
ar: فبراير

en: Federal Government
ar: الحكومة الاتحادية

en: Field of type: %(field_type)s
ar: حقل نوع: %(field_type)s

en: Fields on %s objects
ar: الحقول في عناصر %s

en: File path
ar: مسار الملف

en: Filter
ar: مرشّح

en: Finnish
ar: الفنلنديّة

en: First, enter a username and password. Then, you'll be able to edit more user options.
ar: أولاً، أدخل اسم مستخدم وكلمة مرور. ومن ثم تستطيع تعديل المزيد من خيارات المستخدم.

en: Flag
ar: سٍم

en: Flag selected comments
ar: تعليم التعليقات المحددة

en: Flag this comment
ar: سِم هذا التعليق

en: Floating point number
ar: رقم فاصلة عائمة

en: Foreign Key (type determined by related field)
ar: الحقل المرتبط (تم تحديد النوع وفقاً للحقل المرتبط)

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
ar: نسيت كلمة مرورك؟ أدخل عنوان بريدك الإلكتروني بالأسفل وسنقوم بإرسال تعليمات تعيين كلمة مرور جديدة.

en: French
ar: الفرنسيّة

en: Fri
ar: جمعة

en: Friday
ar: الجمعة

en: Frisian
ar: الفريزيّة

en: Fukushima
ar: فوكوشيما

en: Galicia
ar: جليقية

en: Galician
ar: الجليقيّة

en: Geneva
ar: جنيف

en: Geometry collection
ar: مجموعة إحداثية

en: Georgian
ar: الجورجيّة

en: German
ar: الألمانيّة

en: Go
ar: نفّذ

en: Granada
ar: غرناطة

en: Greek
ar: اليونانيّة

en: Groups
ar: المجموعات

en: Guadalajara
ar: جوادالاخارا

en: Gwent
ar: غوِنْت

en: Gwynedd
ar: غوينيد

en: Hamburg
ar: هامبورغ

en: Hebrew
ar: العبريّة

en: Hindi
ar: الهندية

en: Hiroshima
ar: هيروشيما

en: History
ar: تاريخ

en: Hokkaido
ar: هوكايدو

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
ar: اضغط زر التحكم "Control", أو "Command" على أجهزة Mac لاختيار أكثر من واحد.

en: Home
ar: الرئيسية

en: Hungarian
ar: الهنغاريّة

en: Hyogo
ar: هَيوغو

en: IP address
ar: عنوان IP

en: Icelandic
ar: الآيسلنديّة

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
ar: إذا كان هذا الخيار محددا، فإن المستخدمين الداخلين فقط سيتمكنون من مشاهدة الصفحة.

en: If you enter anything in this field your comment will be treated as spam
ar: إن كتبت أي شيء في هذا الحقل فسيُعتبر تعليقك غير مرغوب به

en: Important dates
ar: تواريخ مهمة

en: In addition to the permissions manually assigned, this user will also get all permissions granted to each group he/she is in.
ar: بالإضافة إلى الصلاحيات المحددة للمستخدم يدويا، فإن المستخدم يحصل أيضا على كافة صلاحيات المجموعة التي ينتمي إليها.

en: Indonesian
ar: الإندونيسيّة

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: Invalid CNPJ number.
ar: رقم CNPJ غير صحيح.

en: Invalid CPF number.
ar: رقم CPF غير صحيح.

en: Invalid CUIT.
ar: رمز CUIT غير صحيح.

en: Invalid checksum for CIF.
ar: تدقيق مجموع CIF غير صحيح.

en: Invalid checksum for NIE.
ar: تدقيق مجموع NIE غير صحيح.

en: Invalid checksum for NIF.
ar: تدقيق مجموع NIF غير صحيح.

en: Invalid checksum for bank account number.
ar: تدقيق مجموع رقم حساب البنك غير صحيح.

en: Invalid date: %s
ar: تاريخ غير صحيح: %s

en: Invalid geometry type.
ar: نوع الإحداثيات غير صحيح.

en: Invalid geometry value.
ar: الإحداثيات غير صحيحة.

en: Invalid optional parameter Gender, valid values are 'f' and 'm'
ar: مُعطى غير صحيح للجنس، الرجاء إدخال القيمة 'f' أو 'm'

en: Irish
ar: الإيرلنديّة

en: Italian
ar: الإيطاليّة

en: Items must be selected in order to perform actions on them. No items have been changed.
ar: يجب تحديد العناصر لتطبيق الإجراءات عليها. لم يتم تغيير أية عناصر.

en: Jakarta
ar: جاكرتا

en: Jambi
ar: جامبي

en: Jan.
ar: يناير

en: January
ar: يناير

en: Japanese
ar: اليابانيّة

en: Jawa Barat
ar: جاوة الغربية

en: Jawa Tengah
ar: جاوة الوسطى

en: Jawa Timur
ar: جاوة الشرقية

en: July
ar: يوليو

en: Jumps to the admin page for pages that represent a single object.
ar: ينتقل بك إلى صفحة الإدارة للصفحات التي تمثل عنصراً واحداً.

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
ar: ينتقل بك من أي صفحة إلى وثائق العرض الذي أنشأ هذه الصفحة.

en: June
ar: يونيو

en: Kagawa
ar: كاغاوا

en: Kagoshima
ar: كاغوشيما

en: Kalimantan Barat
ar: غرب كاليمانتان

en: Kalimantan Selatan
ar: جنوب كاليمانتان

en: Kalimantan Tengah
ar: وسط كاليمانتان

en: Kalimantan Timur
ar: شرق كاليمانتان

en: Kannada
ar: الهنديّة (كنّادا)

en: Kepulauan Bangka-Belitung
ar: جزر بانكا بليتانج

en: Kepulauan Riau
ar: جزر رياو

en: Khmer
ar: الخمر

en: Korean
ar: الكوريّة

en: Kosice - okolie
ar: كوشيتسه - أوكولي

en: Kosice I
ar: كوشيتسه I

en: Kosice II
ar: كوشيتسه II

en: Kosice III
ar: كوشيتسه III

en: Kosice IV
ar: كوشيتسه IV

en: Kumamoto
ar: كوماموتو

en: Kyoto
ar: كيوتو

en: Lampung
ar: لامبونج

en: Las Palmas
ar: لاس بالماس

en: Latest comments on %(site_name)s
ar: آخر التعليقات على %(site_name)s

en: Latvian
ar: اللاتفيّة

en: Leon
ar: ليون

en: Line string
ar: سطر تسلسل أحرف

en: Lithuanian
ar: اللتوانيّة

en: Log in
ar: ادخل

en: Log in again
ar: ادخل مجدداً

en: Log out
ar: اخرج

en: Logged out
ar: تم الخروج

en: Looks like your browser isn't configured to accept cookies. Please enable cookies, reload this page, and try again.
ar: يبدو بأن متصفحك غير معد لقبول الكوكيز، قم بتفعيل الكوكيز من فضلك ثم تحديث هذه الصفحة والمحاولة مرة أخرى.

en: Lookup
ar: ابحث

en: Lothian
ar: لوثيان

en: Lower Austria
ar: أدنى النمسا

en: MONTH_DAY_FORMAT
ar: j F

en: Macedonian
ar: المقدونيّة

en: Madrid
ar: مدريد

en: Maluku
ar: مالوكو

en: Many-to-many relationship
ar: علاقة متعدد إلى متعدد

en: March
ar: مارس

en: May
ar: مايو

en: Metadata
ar: ميتاداتا

en: Michoacán
ar: ميتشواكان

en: Mid Glamorgan
ar: وسط غلامورغان

en: Miyazaki
ar: ميازاكي

en: Model %(model)s with pk %(pk)r does not exist.
ar: النموذج %(model)s ذو الحقل الرئيسي %(pk)r غير موجود.

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
ar: النموذج %(model_name)r غير موجود في التطبيق %(app_label)r

en: Models available in the %(name)s application.
ar: النماذج المتوفرة في التطبيق %(name)s.

en: Mon
ar: إثنين

en: Monday
ar: الاثنين

en: Mongolian
ar: المنغوليّة

en: Morelos
ar: موريلوس

en: Multi polygon
ar: مجموعة مُضلعات إحداثية

en: Multi-line string
ar: تسلسل أحرف متعدد الأسطر

en: Multi-point
ar: نقاط إحداثية

en: My Actions
ar: إجراءاتي

en: Nagasaki
ar: ناجاساكي

en: Name
ar: الاسم

en: Nara
ar: نارا

en: National Business Register Number (REGON) consists of 9 or 14 digits.
ar: رقم السجل التجاري الوطني (REGON) يتكون من 9 أو 14 رقم.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
ar: يتكون رقم الهوية الوطني من 11 رقماً.

en: Nayarit
ar: ناياريت

en: New password
ar: كلمة المرور الجديدة

en: New password confirmation
ar: تأكيد كلمة المرور الجديدة

en: New password:
ar: كلمة المرور الجديدة:

en: No
ar: لا

en: No action selected.
ar: لم يحدد أي إجراء.

en: No fields changed.
ar: لم يتم تغيير أية حقول.

en: No file was submitted.
ar: لم يتم إرسال اي ملف.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
ar: لم يتم ارسال ملف، الرجاء التأكد من نوع ترميز الاستمارة.

en: No geometry value provided.
ar: لم تُدخل أي أحداثيات.

en: None
ar: لاشيء

en: None available
ar: لا يوجد

en: North West
ar: شمال شرق

en: Northern Cape
ar: شمال كيب

en: Northern Ireland
ar: شمال ايرلندا

en: Norwegian
ar: النرويجيّة

en: Norwegian Bokmal
ar: البوكمال نرويجيّة

en: Norwegian Nynorsk
ar: النينورسك نرويجيّة

en: Nov.
ar: نوفمبر

en: November
ar: نوفمبر

en: Nuevo León
ar: نويفو ليون

en: Oaxaca
ar: اواكساكا

en: Oct.
ar: أكتوبر

en: October
ar: أكتوبر

en: Okayama
ar: أوكاياما

en: Okinawa
ar: أوكيناوا

en: Old password
ar: كلمة المرور القديمة

en: One-to-one relationship
ar: علاقة واحد إلى واحد

en: Order
ar: الترتيب

en: Orkney Islands
ar: جزر أوركني

en: Osaka
ar: أُساكا

en: Oxfordshire
ar: أوكسفوردشاير

en: PM
ar: م

en: Page not found
ar: تعذر العثور على الصفحة

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Password (again)
ar: كلمة المرور (مجدداً)

en: Password change
ar: غيّر كلمة مرورك

en: Password change successful
ar: تم تغيير كلمة المرور بنجاح

en: Password changed successfully.
ar: تم تغيير كلمة المرور بنجاح.

en: Password confirmation
ar: تأكيد كلمة المرور

en: Password reset
ar: استعادة كلمة المرور

en: Password reset complete
ar: تم استعادة كلمة المرور

en: Password reset confirmation
ar: تأكيد استعادة كلمة المرور

en: Password reset on %s
ar: استعادة كلمة المرور في %s

en: Password reset successful
ar: تم إعادة ضبط كلمة المرور بنجاح

en: Password reset unsuccessful
ar: تم إعادة تعيين كلمة المرور بنجاح

en: Password:
ar: كلمة المرور:

en: Past 7 days
ar: الأيام السبعة الماضية

en: Pati
ar: باتي

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Persian
ar: الفارسيّة

en: Personal info
ar: المعلومات الشخصية

en: Phone number
ar: رقم هاتف

en: Phone numbers must be in 0X XX XX XX XX format.
ar: أرقام الهاتف يجب أن تكون بالنسق 0X XX XX XX XX.

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
ar: أرقام الهاتف يجب أن تكون بالنسق XX-XXXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format.
ar: أرقام الهاتف يجب أن تكون بالنسق XXX-XXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
ar: أرقام الهاتف يجب أن تكون بالنسق XXXX-XXXXXX.

en: Phone numbers must have 9 digits, or start by + or 00.
ar: يجب أن تحتوي أرقام الهواتف 9 أرقام، أو أن تبدأ بعلامة + أو صفرين.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
ar: رجاء صحّح بيانات %(field)s المتكررة والتي يجب أن تكون مُميّزة.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
ar: رجاء صحّح بيانات %(field)s المتكررة.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
ar: رجاء صحّح بيانات %(field_name)s المتكررة والتي يجب أن تكون مُميّزة لـ%(lookup)s في %(date_field)s.

en: Please correct the duplicate values below.
ar: رجاءً صحّح القيم المُكرّرة أدناه.

en: Please correct the error below | Please correct the errors below
ar[0]: رجاءً صحّح الخطأ التالي.
ar[1]: رجاءً صحّح الخطأين التاليين.
ar[2]: رجاءً صحّح الأخطاء التالية.
ar[3]: رجاءً صحّح الأخطاء التالية.

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
ar[0]: رجاءً صحّح الخطأ التالي.
ar[1]: رجاءً صحّح الخطأين التاليين.
ar[2]: رجاءً صحّح الأخطاء التالية.
ar[3]: رجاءً صحّح الأخطاء التالية.

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
ar: رجاءً أدخل اسم مستخدم وكلمة مرور صحيحين، وانتبه إلى أن كلا الحقلين حساس لحالة الأحرف.

en: Please enter a valid NIF or NIE.
ar: رجاءً أدخل قيمة NIF أو NIE صحيحة.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
ar: رجاءً أدخل قيمة NIF، NIE أو CIF صحيحة.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
ar: رجاءً أدخل رقم حساب بنكي صحيح بالنسق XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.

en: Please enter valid %(self)s IDs. The value %(value)r is invalid. | Please enter valid %(self)s IDs. The values %(value)r are invalid.
ar[0]: رجاءً إدخال مُعرف %(self)s صحيح. القيمة %(value)r غير صحيحة.
ar[1]: الرجاء إدخال معرّفي %(self)s صحيحين. القيمتان %(value)r غير صحيحتين.
ar[2]: الرجاء إدخال مُعرفات %(self)s صحيحة. القيم %(value)r غير صحيحة.
ar[3]: الرجاء إدخال مُعرفات %(self)s صحيحة. القيم %(value)r غير صحيحة.

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
ar: رجاءً أدخل كلمة مرورك الجديدة مرتين كي تتأكّد من كتابتها بشكل صحيح.

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
ar: رجاءً أدخل كلمة مرورك القديمة، للأمان، ثم أدخل كلمة مرور الجديدة مرتين كي تتأكّد من كتابتها بشكل صحيح.

en: Please go to the following page and choose a new password:
ar: رجاءً اذهب إلى الصفحة التالية واختر كلمة مرور جديدة:

en: Please log in again, because your session has expired.
ar: رجاءً ادخل مرةً أخرى لأن جلستك انتهت.

en: Point
ar: نقطة إحداثية

en: Polish
ar: البولنديّة

en: Polygon
ar: مُضلّع إحداثي

en: Portuguese
ar: البرتغاليّة

en: Post
ar: أرسل

en: Post your comment
ar: أرسال تعليقك

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
ar: كتبه %(user)s في %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: Prague
ar: براغ

en: Preview
ar: عاين

en: Preview your comment
ar: عاين تعليقك

en: Puebla
ar: بويبلا

en: Querétaro
ar: كويريتارو

en: Quintana Roo
ar: كينتانا رو

en: Really flag this comment?
ar: تريد فعلاً وسم هذا التعليق؟

en: Really make this comment public?
ar: تريد فعلاً جعل هذا التعليق عامّاً؟

en: Really remove this comment?
ar: تريد فعلاً إزالة هذا التعليق؟

en: Recent Actions
ar: آخر الإجراءات

en: Remove
ar: أزل

en: Remove a comment
ar: أزل تعليق

en: Remove selected comments
ar: احذف التعليقات المحددة

en: Required. 30 characters or fewer. Letters, digits and @/./+/-/_ only.
ar: مطلوب. 30 حرف أو أقل. يتكوّن من حروف، وأرقام، والرموز @/./+/-/_ فقط.

en: Required. 30 characters or fewer. Letters, numbers and @/./+/-/_ characters
ar: مطلوب. 30 حرف أو أقل. يتكوّن من حروف، وأرقام، والرموز @/./+/-/_ فقط.

en: Reset my password
ar: استعد كلمة مروري

en: Romanian
ar: الرومانيّة

en: Run the selected action
ar: نفذ الإجراء المحدّد

en: Russian
ar: الروسيّة

en: Saga
ar: ساغا

en: Salamanca
ar: سالامانكا

en: Salzburg
ar: سالزبورغ

en: Sat
ar: سبت

en: Saturday
ar: السبت

en: Save
ar: احفظ

en: Save and add another
ar: احفظ وأضف آخر

en: Save and continue editing
ar: احفظ واستمر بالتعديل

en: Save as new
ar: احفظ كجديد

en: Scotland
ar: اسكوتلندة

en: Search
ar: ابحث

en: Select %s
ar: اختر %s

en: Select %s to change
ar: اختر %s لتغييره

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
ar: انتق ولايةً برازيلية صحيحة. تلك الولاية ليست ضمن الولايات المتاحة.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
ar: انتق خياراً صحيحاً. %(value)s ليس أحد الخيارات المتاحة.

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
ar: انتق خياراً صحيحاً. %s ليس أحد الخيارات المتاحة.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
ar: انتق خياراً صحيحاً. اختيارك ليس أحد الخيارات المتاحة.

en: Select all %(total_count)s %(module_name)s
ar: اختيار %(total_count)s %(module_name)s جميعها

en: Sept.
ar: سبتمبر

en: September
ar: سبتمبر

en: Serbian
ar: الصربيّة

en: Serbian Latin
ar: اللاتينيّة الصربيّة

en: Server Error <em>(500)</em>
ar: خطأ في المزود <em>(500)</em>

en: Server error
ar: خطأ في المزود

en: Server error (500)
ar: خطأ في المزود (500)

en: Shetland Islands
ar: جزر شتلاند

en: Shiga
ar: شيغا

en: Show all
ar: أظهر الكل

en: Show object ID
ar: أظهر معرف الكائن

en: Shows the content-type and unique ID for pages that represent a single object.
ar: عرض نوع البيانات والمعرف الفريد للصفحات التي تمثل كائناً واحداً.

en: Simplified Chinese
ar: الصينيّة المبسطة

en: Site administration
ar: إدارة الموقع

en: Slovak
ar: السلوفاكيّة

en: Slovenian
ar: السلوفانيّة

en: Something's wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
ar: هنالك أمر خاطئ في تركيب قاعدة بياناتك، تأكد من أنه تم انشاء جداول قاعدة البيانات الملائمة، وأن قاعدة البيانات قابلة للقراءة من قبل المستخدم الملائم.

en: Sonora
ar: سونورا

en: South Bohemian Region
ar: جنوب منطقة بوهيميا

en: South Glamorgan
ar: جنوب غلامورغان

en: South Moravian Region
ar: منطقة جنوب مورافيا

en: South Yorkshire
ar: جنوب يوركشاير

en: Spanish
ar: الإسبانيّة

en: Staffordshire
ar: ستافوردشاير

en: Stockholm
ar: ستوكهولم

en: Strathclyde
ar: ستراثكلايد

en: String (up to %(max_length)s)
ar: سلسلة نص (%(max_length)s كحد أقصى)

en: Successfully deleted %(count)d %(items)s.
ar: تم حذف %(count)d %(items)s بنجاح.

en: Suffolk
ar: سوفولك

en: Sumatera Barat
ar: سومطرة الغربية

en: Sumatera Selatan
ar: سومطرة الشرقية

en: Sumatera Utara
ar: سومطرة الشمالية

en: Sun
ar: أحد

en: Sunday
ar: الأحد

en: Surabaya
ar: سورابايا

en: Swedish
ar: السويديّة

en: TIME_FORMAT
ar: G:i:s

en: Tabasco
ar: تاباسكو

en: Tamaulipas
ar: تاماوليباس

en: Tamil
ar: التاميل

en: Telugu
ar: التيلوغو

en: Text
ar: نص

en: Thai
ar: التايلنديّة

en: Thank you for your comment
ar: شكراً لك على تعليقك

en: Thanks for approving
ar: شكراً لموافقتك

en: Thanks for commenting
ar: شكراً على تعليقك

en: Thanks for flagging
ar: شكراً لك على الوَسم

en: Thanks for removing
ar: شكراً لإزالته

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
ar: شكراً لك على قضائك بعض الوقت مع الموقع اليوم.

en: Thanks for taking the time to improve the quality of discussion on our site
ar: شكراً لك على قضاء وقتك في تحسين جودة النقاش على موقعنا

en: Thanks for using our site!
ar: شكراً لاستخدامك موقعنا!

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
ar: عنوان البريد الإلكتروني هذا ليس مرتبط بأي حساب مستخدم. أأنت متأكد أنك قمت بالتسجيل؟

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully.
ar: تم اضافة %(name)s "%(obj)s" بنجاح.

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully. You may edit it again below.
ar: تمت إضافة %(name)s "%(obj)s" بنجاح، يمكنك تعديله مرة أخرى بالأسفل.

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
ar: تم تغيير %(name)s "%(obj)s" بنجاح.

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
ar: تم حذف %(name)s "%(obj)s" بنجاح.

en: The %(site_name)s team
ar: فريق %(site_name)s

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
ar: %(verbose_name)s تم إنشاءه بنجاح.

en: The %(verbose_name)s was deleted.
ar: %(verbose_name)s تم حذفه.

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
ar: %(verbose_name)s تم تحديثه بنجاح.

en: The Chilean RUT is not valid.
ar: قيمة RUT التشيلية غير صحيحة.

en: The Icelandic identification number is not valid.
ar: رقم المُعرّف الآيسلندي غير صحيح.

en: The base GIS field -- maps to the OpenGIS Specification Geometry type.
ar: حقل GIS الأساسي -- مُرتبط بنوع مواصفات OpenGIS الهندسية.

en: The inline foreign key did not match the parent instance primary key.
ar: حقل foreign key المحدد لا يطابق الحقل الرئيسي له.

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
ar: رابط استعادة كلمة المرور غير صحيح، ربما لأنه استُخدم من قبل. رجاءً اطلب استعادة كلمة المرور مرة أخرى.

en: The submitted file is empty.
ar: الملف الذي قمت بإرساله فارغ.

en: The two password fields didn't match.
ar: حقلا كلمتي المرور غير متطابقين.

en: There's been an error. It's been reported to the site administrators via e-mail and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
ar: حدث خطأ، وقم تم الابلاغ عنه إلى مدراء الموقع عبر البريد الإلكتروني وسيتم حل المشكلة قريبا. شكرا لك على صبرك.

en: This URL appears to be a broken link.
ar: يبدو أن هذا الرابط غير متوفر.

en: This account is inactive.
ar: هذا الحساب غير نشط.

en: This can be either an absolute path (as above) or a full URL starting with 'http://'.
ar: يجب أن يكون هذا مسارا مطلقا (كما هو أعلاه) أو عنوانا كاملا يبدأ بالمقطع 'http://'.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the email is read-only.
ar: كتب هذا التعليق مستخدم مُسجّل ولذا كان عنوان بريده الالكتروني للقراءة فقط.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the name is read-only.
ar: كتب هذا التعليق مستخدم مُسجّل ولذا كان اسمهللقراءة فقط.

en: This field cannot be blank.
ar: لا يمكن ترك هذا الحقل فارغاً.

en: This field cannot be null.
ar: لا يمكن تعيين null كقيمة لهذا الحقل.

en: This field is required.
ar: هذا الحقل مطلوب.

en: This field requires 11 digits.
ar: يتطلب هذا الحقل 11 أرقام.

en: This field requires 7 or 8 digits.
ar: يتطلب الحقل 7 أو 8 أعداد.

en: This field requires 8 digits.
ar: يتطلب هذا الحقل 8 أرقام.

en: This field requires at least 14 digits
ar: يتطلب هذا الحقل 14 رقماً على الأقل.

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
ar: يتطلب هذا الحقل 11 رقماً أو 14 حرفاً كحد أقصى.

en: This field requires only numbers.
ar: يتطلب هذا الحقل أرقاماً فقط.

en: This month
ar: هذا الشهر

en: This object doesn't have a change history. It probably wasn't added via this admin site.
ar: ليس لهذا العنصر سجلّ تغييرات، على الأغلب أنه لم يُنشأ من خلال نظام إدارة الموقع.

en: This should be an absolute path, excluding the domain name. Example: '/events/search/'.
ar: يجب أن يكون هذا مساراً مطلقاً وبدون اسم النطاق. مثال: '/events/search/'.

en: This value may contain only letters, numbers and @/./+/-/_ characters.
ar: هذه القيمة يجب أن تحتوي الأحرف، والأرقام، والرموز @/./+/-/_ فقط.

en: This value must be a decimal number.
ar: يجب أن تكون هذه القيمة رقماً عشرياً.

en: This value must be a float.
ar: هذه القيمة يجب أن تكون عدد فاصلة عائمة.

en: This value must be an integer.
ar: هذه القيمة يجب أن تكون رقما صحيحا.

en: This value must be either None, True or False.
ar: يجب أن تكون هذه القيمة None، أو True أو False.

en: This value must be either True or False.
ar: هذه القيمة يجب أن تكون إما True أو False.

en: This value must contain only letters, numbers, underscores, dashes or slashes.
ar: هذه القيمة يجب أن تحتوي فقط على الأحرف والأرقام والشرطات السفلية والشرطة العادية والشرطات المائلة.

en: This year
ar: هذه السنة

en: Thu
ar: خميس

en: Thursday
ar: الخميس

en: Time
ar: وقت

en: Time:
ar: الوقت:

en: Tlaxcala
ar: تلاكسكالا

en: Today
ar: اليوم

en: Tokushima
ar: توكوشيما

en: Tokyo
ar: طوكيو

en: Toledo
ar: توليدو

en: Traditional Chinese
ar: الصينيّة التقليدية

en: Tue
ar: ثلاثاء

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Turkish
ar: التركيّة

en: Tyrol
ar: تايرُل

en: U.S. state (two uppercase letters)
ar: ولاية أمريكية (حرفان كبيران)

en: URL
ar: رابط

en: Ukrainian
ar: الأكرانيّة

en: Uncheck this box to make the comment effectively disappear from the site.
ar: أزل اختيار هذا المربّع كي تُزيل التعليق نهائياً من الموقع.

en: Unknown
ar: مجهول

en: Unknown content
ar: مُحتوى مجهول

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
ar: قم برفع صورة صحيحة، الملف الذي قمت برفعه إما أنه ليس ملفا لصورة أو أنه ملف معطوب.

en: Upper Austria
ar: أقصى النمسا

en: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' or use the <a href="password/">change password form</a>.
ar: استخدم '[algo]$[salt]$[hexdigest]' أو استخدم <a href="password/">استمارة تغيير كلمة المرور</a>.

en: User
ar: المستخدم

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: Usernames cannot contain the '@' character.
ar: اسم المستخدم يجب أن لا يحتوي على علامة '@'.

en: Valencia
ar: فالنسيا

en: Value %r is not a valid choice.
ar: القيمة %r ليست خياراً صالحاً.

en: Vienna
ar: فيينا

en: Vietnamese
ar: الفيتناميّة

en: View on site
ar: مشاهدة على الموقع

en: Wakayama
ar: واكاياما

en: Wales
ar: ويلز

en: Watch your mouth! The word %s is not allowed here. | Watch your mouth! The words %s are not allowed here.
ar[0]: انتبه إلى ما تقول! الكلمة %s غير مسموح بها هنا.
ar[1]: انتبه إلى ما تقول! الكلمتان %s غير مسموح بهما هنا.
ar[2]: انتبه إلى ما تقول! الكلمات %s غير مسموح بها هنا.
ar[3]: انتبه إلى ما تقول! الكلمات %s غير مسموح بها هنا.

en: We apologize, but your form has expired. Please continue filling out the form from this page.
ar: نعتذر، لكنّ استمارتك انتهت صلاحيتها. رجاء أكمل تعبئة الاستمارة من هذه الصفحة.

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
ar: نحن آسفون، لكننا لم نعثر على الصفحة المطلوبة.

en: We've e-mailed you instructions for setting your password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
ar: لقد قمنا بإرسال تعليمات تعيين كلمة مرورك إلى عنوان البريد الإلكتروني الذي كتبته. يجب أن تصلك رسالتنا قريباً.

en: Wed
ar: أربعاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Welcome,
ar: أهلا،

en: Welsh
ar: الويلز

en: West Glamorgan
ar: غرب غلامورغان

en: Western Cape
ar: غير كيب

en: Western Isles
ar: الجزر الغربية

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
ar: تدقيق مجموع خاطئ لرقم السجل التجاري الوطني (REGON).

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
ar: تدقيق مجموع خاطئ لرقم الهوية الوطنية.

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
ar: تدقيق مجموع خاطئ لرقم الضريبة (NIP).

en: XML text
ar: نص XML

en: YEAR_MONTH_FORMAT
ar: F Y

en: Yamagata
ar: ياماغاتا

en: Yamaguchi
ar: ياماغوشي

en: Yamanashi
ar: ياماناشي

en: Yes
ar: نعم

en: Yes, I'm sure
ar: نعم، أنا متأكد

en: You don't have permission to edit anything.
ar: ليست لديك الصلاحية لتعديل أي شيء.

en: You may add another %s below.
ar: يمكنك إضافة %s آخر بالأسفل.

en: You may edit it again below.
ar: يمكنك تعديله مجددا في الأسفل.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset
ar: لقد وصلتك رسالة البريد الإلكتروني هذه لأنك طلبت إعادة تعيين كلمة المرور.

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
ar: يبدو بأن الكوكيز غير مفعله في متصفحك، الكوكيز مطلوبة للتمكن من الدخول.

en: Your e-mail address is not your username. Try '%s' instead.
ar: بريدك الإلكتروني ليس اسم المستخدم الخاص بك، جرب استخدام '%s' بدلا من ذلك.

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
ar: كلمة مرورك القديمة غير صحيحة. رجاءً أدخلها مرة أخرى.

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
ar: تم تعيين كلمة مرورك. يمكن الاستمرار وتسجيل دخولك الآن.

en: Your password was changed.
ar: تمّ تغيير كلمة مرورك.

en: Your username, in case you've forgotten:
ar: اسم المستخدم الخاص بك، في حال كنت قد نسيته:

en: Zurich
ar: زيورخ

en: a.m.
ar: ص

en: action flag
ar: علامة الإجراء

en: action time
ar: وقت الإجراء

en: active
ar: نشط

en: all %s
ar: كل %s

en: and
ar: و

en: approved | approved
ar[0]: مُعتمد
ar[1]: مُعتمدان
ar[2]: مُعتمدة
ar[3]: مُعتمد

en: apr
ar: إبريل

en: aug
ar: أغسطس

en: change message
ar: غيّر الرسالة

en: codename
ar: الاسم الرمزي

en: comment
ar: تعليق

en: comment flag
ar: علَم التعليق

en: comment flags
ar: أعلام التعليقات

en: comments
ar: تعليقات

en: content
ar: المحتوى

en: content type
ar: نوع البيانات

en: content types
ar: أنواع البيانات

en: date
ar: التاريخ

en: date joined
ar: تاريخ الانضمام

en: date/time submitted
ar: تاريخ ووقت الإرسال

en: day | days
ar[0]: يوم
ar[1]: يومان
ar[2]: أيام
ar[3]: يوم

en: dec
ar: ديسمبر

en: display name
ar: اسم العرض

en: domain name
ar: اسم النطاق

en: e-mail address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: eight
ar: ثمانية

en: enable comments
ar: السماح بالتعليقات

en: expire date
ar: تاريخ الانتهاء

en: feb
ar: فبراير

en: filter:
ar: مرشّح

en: first name
ar: الاسم الأول

en: five
ar: خمسة

en: flag
ar: علم

en: flagged | flagged
ar[0]: مُعلّم
ar[1]: مُعلّمان
ar[2]: مُعلّمة
ar[3]: مُعلّمة

en: flat page
ar: صفحة مسطحة

en: flat pages
ar: صفحات مسطحة

en: for your user account at %(site_name)s
ar: لحساب المستخدم الخاص بك في %(site_name)s

en: four
ar: أربعة

en: group
ar: مجموعة

en: groups
ar: المجموعات

en: hour | hours
ar[0]: ساعة
ar[1]: ساعتان
ar[2]: ساعات
ar[3]: ساعة

en: is public
ar: عام

en: is removed
ar: محذوف

en: jan
ar: يناير

en: jul
ar: يوليو

en: jun
ar: يونيو

en: last login
ar: آخر دخول

en: last name
ar: الاسم الأخير

en: log entries
ar: مُدخلات السجل

en: log entry
ar: مُدخل السجل

en: mar
ar: مارس

en: may
ar: مايو

en: message
ar: رسالة

en: midnight
ar: منتصف الليل

en: minute | minutes
ar[0]: دقيقة
ar[1]: دقيقتان
ar[2]: دقائق
ar[3]: دقيقة

en: minutes
ar: دقائق

en: model:
ar: نموذج:

en: month | months
ar[0]: شهر
ar[1]: شهران
ar[2]: أشهر
ar[3]: شهر

en: name
ar: الاسم

en: nine
ar: تسعة

en: noon
ar: ظهراً

en: nov
ar: نوفمبر

en: number of %s
ar: عدد %s

en: object ID
ar: معرف العنصر

en: object id
ar: معرف العنصر

en: object repr
ar: ممثل العنصر

en: oct
ar: أكتوبر

en: one
ar: واحد

en: or
ar: أو

en: or make changes
ar: أو قم ببعض التغيير

en: p.m.
ar: م

en: password
ar: كلمة المرور

en: permission
ar: الصلاحية

en: permissions
ar: الصلاحيات

en: python model class name
ar: اسم صنف النموذج في python

en: redirect
ar: إعادة التوجيه

en: redirect from
ar: إعادة التوجيه من

en: redirect to
ar: إعادة التوجيه إلى

en: redirects
ar: إعادات التوجيه

en: registration required
ar: التسجيل مطلوب

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
ar: عناصر `%(app_label)s.%(object_name)s` مرتبطة

en: removed | removed
ar[0]: تم حذفه
ar[1]: تم حذفهما
ar[2]: تم حذفها
ar[3]: تم حذفها

en: sep
ar: سبتمبر

en: session
ar: جلسة

en: session data
ar: بيانات الجلسة

en: session key
ar: مفتاح الجلسة

en: sessions
ar: جلسات

en: seven
ar: سبعة

en: site
ar: موقع

en: sites
ar: المواقع

en: six
ar: ستة

en: staff status
ar: حالة الطاقم

en: superuser status
ar: حالة المستخدم الخارق

en: tag:
ar: وسم:

en: template
ar: قالب

en: template name
ar: اسم القالب

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
ar: العنصر `%(app_label)s.%(data_type)s` المرتبط

en: three
ar: ثلالثة

en: title
ar: العنوان

en: today
ar: اليوم

en: tomorrow
ar: غداً

en: two
ar: إثنان

en: user
ar: مستخدم

en: user permissions
ar: صلاحيات المستخدم

en: user's URL
ar: عنوان URL للمستخدم

en: user's email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني للمستخدم

en: user's name
ar: اسم المستخدم

en: username
ar: اسم المستخدم

en: users
ar: المستخدمين

en: view:
ar: عرض:

en: week | weeks
ar[0]: أسبوع
ar[1]: أسبوعان
ar[2]: أسابيع
ar[3]: أسبوع

en: year | years
ar[0]: سنة
ar[1]: سنتان
ar[2]: سنوات
ar[3]: سنة

en: yes,no,maybe
ar: نعم,لا,ربما

en: yesterday
ar: أمس
