Django - en to sr translation catalogue (508 entries)

en: 
    <p class="help">To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks
    toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can
    select the bookmarklet from any page in the site.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>
sr: 
    <p class="help">Да бисте инсталирали "bookmarklet", одвуците линк у Ваше "bookmark"-е, или кликните десним тастером и додајте га. Сада можете да изаберете "bookmark" са било које стране на сајту. Напомена: приступ одређеним странама мора бити са компјутера чија је IP адреса означена као "internal" (контактирајте систем администратора ако нисте сигурни да ли је ваш IP означен као "internal").</p>

en:  By %(filter_title)s
sr:  По %(filter_title)s

en: %(full_result_count)s тотал
sr: %(full_result_count)s укупно

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
sr: %(model_name)s са овим %(field_label)s већ постоји.

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
sr: %(name)s објекат са примарним кључем %(key)r не постоји.

en: %(number)d %(type)s
sr: %(type)s: %(number)d

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
sr[0]: %(size)d бајт
sr[1]: %(size)d бајта
sr[2]: %(size)d бајтова

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
sr[0]: %(value).1f милијарда
sr[1]: %(value).1f милијарде
sr[2]: %(value).1f милијарди

en: %(value).1f million | %(value).1f million
sr[0]: %(value).1f милион
sr[1]: %(value).1f милиона
sr[2]: %(value).1f милиона

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
sr[0]: %(value).1f билион
sr[1]: %(value).1f билиона
sr[2]: %(value).1f билиона

en: %s administration
sr: %s администрација

en: %s does not appear to be a urlpattern object
sr: %s није urlpattern објект

en: , %(number)d %(type)s
sr: , %(type)s: %(number)d

en: 1 result | %(counter)s results
sr[0]: 1 резултат
sr[1]: %(counter)s резултата
sr[2]: %(counter)s резултата

en: <h3>By %s:</h3>
    <ul>
sr: <h3>По %s:</h3>
    <ul>

en: A user with that username already exists.
sr: Корисник већ постоји.

en: AM
sr: преподне

en: Action
sr: Активност

en: Add
sr: Додајте

en: Add %(name)s
sr: Додајте %(name)s

en: Add %s
sr: Додајте %s

en: Add Another
sr: Додајте

en: Add user
sr: Додајте корисника

en: Added %(name)s "%(object)s".
sr: Додато %(name)s "%(object)s".

en: Advanced options
sr: Напредне опције

en: All
sr: Све

en: All dates
sr: Сви датуми

en: Any date
sr: Било који датум

en: App %r not found
sr: Апликација %r није нађена

en: Approve
sr: Одобрите

en: Approve a comment
sr: Одобрите коментар

en: April
sr: април

en: Arabic
sr: Арапски

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
sr: Да ли сте сигурни да желите да обришете %(object_name)s "%(escaped_object)s"? Такође ће бити обрисани следећи придружени објекти:

en: Are you sure?
sr: Да ли сте сигурни?

en: Argentinean Spanish
sr: Шпански (Аргентина)

en: As above, but opens the admin page in a new window.
sr: Као изнад, само отвара страну администрације у новом прозору.

en: Aug.
sr: авг.

en: August
sr: август

en: Authenticated?
sr: Идентификован?

en: Basque
sr: Баскијски

en: Bengali
sr: Бенгалски

en: Berlin
sr: Берлин

en: Boolean (Either True or False)
sr: Логичка вредност (Тачно или Нетачно)

en: Boolean (Either True, False or None)
sr: Логичка вредност (Тачно, Нетачно или празно)

en: Brazilian Portuguese
sr: Бразилски

en: Bremen
sr: Бремен

en: Bulgarian
sr: Бугарски

en: Catalan
sr: Каталонски

en: Catalonia
sr: Каталонија

en: Change
sr: Измените

en: Change %s
sr: Измени %s

en: Change history: %s
sr: Историја измена: %s

en: Change my password
sr: Измените моју лозинку

en: Change password
sr: Измените лозинку

en: Change password: %s
sr: Измените лозинку: %s

en: Change:
sr: Измените:

en: Changed %(list)s for %(name)s "%(object)s".
sr: Промењено %(list)s за %(name)s "%(object)s".

en: Changed %s.
sr: Измењен %s.

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
sr: Изаберите ако је коментар неодговарајући. Биће исписано „Овај коментар је обрисан“ уместо текста коментара.

en: Comma-separated integers
sr: Бројеви раздвојени запетама

en: Comment
sr: Коментар

en: Comment moderation queue
sr: Коментари на чекању за модерацију

en: Confirm password:
sr: Потврдите нову лозинку:

en: Content
sr: Садржај

en: Croatian
sr: Хрватски

en: Currently:
sr: Тренутно:

en: Czech
sr: Чешки

en: DATETIME_FORMAT
sr: d.m.Y. H:i:s

en: DATE_FORMAT
sr: D, d.m.Y.

en: Danish
sr: Дански

en: Database error
sr: Грешка у бази података

en: Date (with time)
sr: Датум (са временом)

en: Date (without time)
sr: Датум (без времена)

en: Date posted
sr: Датум постављања

en: Date/time
sr: Датум/време

en: Date:
sr: Датум:

en: Dec.
sr: дец.

en: December
sr: децембар

en: Decimal number
sr: Децимални број

en: Delete
sr: Обришите

en: Delete?
sr: Обришите?

en: Deleted %(name)s "%(object)s".
sr: Обрисано %(name)s "%(object)s".

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
sr: Брисањем %(object_name)s  '%(escaped_object)s' дошло би до брисања придружених објеката, али немате права да бришете следеће објекте:

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
sr: Означава кориснике који имају сва права.

en: Designates whether the user can log into this admin site.
sr: Да ли корисник има приступ администраторском делу сајта.

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
sr: Означава активне кориснике. Користите уместо брисања налога.

en: Django administration
sr: Django администрација

en: Django site admin
sr: Django администрација сајта

en: Documentation
sr: Документација

en: Documentation bookmarklets
sr: Документациони "bookmarklets"

en: Documentation for this page
sr: Документација за ову страну

en: Dutch
sr: Холандски

en: E-mail
sr: Адреса електронске поште

en: E-mail address
sr: Aдреса електронске поште

en: E-mail address:
sr: Адреса електронске поште:

en: Edit this object (current window)
sr: Измена објекта (у активном прозору)

en: Edit this object (new window)
sr: Измени објекат (нови прозор)

en: Email
sr: Адреса електронске поште

en: Email address
sr: Адреса електронске поште

en: English
sr: Енглески

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
sr: Проверите да нема више од %s децималних места.

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
sr: Проверите да нема више од %s цифара у целом делу.

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
sr: Проверите да нема више од %s цифара.

en: Ensure this value has at least %(min)d characters (it has %(length)d).
sr: Проверите дужину, минимум је %(min)d карактера (добијено %(length)d).

en: Ensure this value has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
sr: Проверите дужину, максимум је %(max)d карактера (добијено %(length)d).

en: Ensure this value is greater than or equal to %s.
sr: Проверите да ли је вредност већа или једнака од %s.

en: Ensure this value is less than or equal to %s.
sr: Вредност мора бити мања или једнака од %s.

en: Enter a list of values.
sr: Унесите листу вредности.

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
sr: Унесите нову лозинку за корисника <strong>%(username)s</strong>.

en: Enter a number.
sr: Унесите број.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
sr: Унесите поштански број у формату XXX XXX

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
sr: Унесите поштански број у формату XXXXX или XXX XX.

en: Enter a valid 'slug' consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
sr: Ово поље може садржати само слова, бројеве, доњу црту „_“, црту „-“ и косе црте.

en: Enter a valid Finnish social security number.
sr: Унесите исправан фински број социјалног осигурања.

en: Enter a valid IPv4 address.
sr: Унесите IPv4 адресу.

en: Enter a valid Norwegian social security number.
sr: Унесите исправан норвешки број социјалног осигурања.

en: Enter a valid Social Security number.
sr: Унесите исправан број социјалног осигурања.

en: Enter a valid URL.
sr: Унесите исправан URL.

en: Enter a valid date in YYYY-MM-DD format.
sr: Унесите исправан датум у YYYY-MM-DD формату.

en: Enter a valid date.
sr: Унесите исправан датум.

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
sr: Унесите исправан датум и време у YYYY-MM-DD HH:MM[ss[.uuuuuu]] формату.

en: Enter a valid date/time.
sr: Унесите исправан датум и време.

en: Enter a valid e-mail address.
sr: Унесите исправну адресу електронске поште.

en: Enter a valid phone number
sr: Унесите исправан број телефона.

en: Enter a valid postal code
sr: Унесите исправан поштански број.

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
sr: Унесите исправан поштански број у формату XXXXXX

en: Enter a valid postcode.
sr: Унесите исправан поштански број.

en: Enter a valid time in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
sr: Унесите исправно време у HH:MM[:ss[.uuuuuu]] формату.

en: Enter a valid time.
sr: Унесите исправно време.

en: Enter a valid value.
sr: Унесите исправну вредност.

en: Enter a valid zip code.
sr: Унесите исправан зип код.

en: Enter a whole number.
sr: Унесите цео број.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
sr: Унесите зип код у формату XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
sr: Унесите зип код у формату XXXXX или XXXXX-XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
sr: Унесите зип код у формату XXXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
sr: Унесите зип код у формату XXXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXXXX.
sr: Унесите зип код у формату XXXXXXX.

en: Enter new password
sr: Унесите нову лозинку

en: Enter only digits separated by commas.
sr: Унесите бројеве раздвојене запетама.

en: Enter the same password as above, for verification.
sr: Због провере, поновите лозинку.

en: Estonian
sr: Естонски

en: Example: '/about/contact/'. Make sure to have leading and trailing slashes.
sr: Пример: '/o-nama/kontakt/'. Проверите да ли сте унели '/' на почетку и на крају.

en: Example: 'flatpages/contact_page.html'. If this isn't provided, the system will use 'flatpages/default.html'.
sr: Пример: 'flatpages/kontakt-stranica.html'. Ако не задате систем ће користити 'flatpages/default.html'.

en: Feb.
sr: феб.

en: February
sr: фебруар

en: Fields on %s objects
sr: Поља у %s објеката

en: File path
sr: Путања до фајла

en: Filter
sr: Филтер

en: Finnish
sr: Фински

en: First, enter a username and password. Then, you'll be able to edit more user options.
sr: Прво унесите корисничко име и лозинку да би сте могли мењати остале опције за корисника.

en: Flag
sr: Означите

en: Flag this comment
sr: Означите овај коментар

en: Floating point number
sr: Вредност са покретним зарезом

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
sr: Заборавили сте своју лозинку? Унесите вашу адресу електронске поште и добићете упутства за промену лозинке.

en: French
sr: Француски

en: Fri
sr: пет

en: Friday
sr: петак

en: Galician
sr: Галски

en: Georgian
sr: Грузијски

en: German
sr: Немачки

en: Go
sr: Нађи

en: Greek
sr: Грчки

en: Groups
sr: Групе

en: Hamburg
sr: Хамбург

en: Hebrew
sr: Хебрејски

en: Hindi
sr: Хинди

en: History
sr: Историја

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
sr: Користите „Ctrl“ (PC) или „Јабуку“ (Мек) да бисте селектовали више ставки.

en: Home
sr: Почетна страна

en: Hungarian
sr: Мађарски

en: IP Address
sr: IP адреса

en: IP address
sr: IP адреса

en: Icelandic
sr: Исландски

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
sr: Ако изаберете ову опцију само пријављени корисници ће имати приступ датој страни.

en: If you enter anything in this field your comment will be treated as spam
sr: Уколико унесете нешто у ово поље, Ваш коментар ће бити третиран као спам

en: Important dates
sr: Важни датуми

en: In addition to the permissions manually assigned, this user will also get all permissions granted to each group he/she is in.
sr: Уз ручно додата права, корисник ће добити сва права из група којима припада.

en: Integer
sr: Цео број

en: Invalid date: %s
sr: Неисправан датум: %s

en: Irish
sr: Ирски

en: Italian
sr: Италијански

en: Jan.
sr: јан.

en: January
sr: јануар

en: Japanese
sr: Јапански

en: July
sr: јул

en: Jumps to the admin page for pages that represent a single object.
sr: Прелази на страну администрације за стране које представљају објект.

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
sr: Прелази са било које стране на страну са документацијом за „изглед“ који генерише ту страну.

en: June
sr: јун

en: Kannada
sr: Канада

en: Khmer
sr: Кмерски

en: Korean
sr: Корејски

en: Latvian
sr: Латвијски

en: Lithuanian
sr: Litvanijski

en: Lodz
sr: Лођ

en: Log in
sr: Пријавите се

en: Log in again
sr: Пријавите се поново

en: Log out
sr: Одјавите се

en: Logged out
sr: Одјављени сте

en: Looks like your browser isn't configured to accept cookies. Please enable cookies, reload this page, and try again.
sr: Ваш интернет читач није прихватио "cookie". Након активирања одговарајуће опције поново учитајте страну.

en: Lookup
sr: Преглед

en: MONTH_DAY_FORMAT
sr: d.m.

en: Macedonian
sr: Македонски

en: March
sr: март

en: May
sr: мај

en: Metadata
sr: Метаподаци

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
sr: Модел %(model_name)r није нађен у апликацији %(app_label)r

en: Models available in the %(name)s application.
sr: Доступни модели у апликацији %(name)s.

en: Mon
sr: пон

en: Monday
sr: понедељак

en: My Actions
sr: Моје активности

en: Name
sr: Име

en: New password
sr: Нова лозинка

en: New password confirmation
sr: Потврда нове лозинке

en: New password:
sr: Нова лозинка:

en: No
sr: Не

en: No comments to moderate
sr: Нема коментара за модерацију

en: No fields changed.
sr: Ниједно поље није измењено.

en: No file was submitted.
sr: Фајл није послат.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
sr: Фајл није послат, проверите тип енкодирања формулара.

en: None
sr: Ništa

en: None available
sr: Без активности

en: Norwegian
sr: Норвешки

en: Nov.
sr: нов.

en: November
sr: новембар

en: Oct.
sr: окт.

en: October
sr: октобар

en: Old password
sr: Стара лозинка

en: Old password:
sr: Стара лозинка:

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s:
sr: Један или више %(fieldname)s у %(name)s:

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s: %(obj)s
sr: Једно или више %(fieldname)s у %(name)s: %(obj)s

en: Order
sr: Редослед

en: PM
sr: поподне

en: Page not found
sr: Страна није пронађена

en: Password
sr: Лозинка

en: Password (again)
sr: Лозинка (поново)

en: Password change
sr: Измените лозинку

en: Password change successful
sr: Лозинка је успешно измењена

en: Password changed successfully.
sr: Лозинка је успешно измењена.

en: Password confirmation
sr: Потврдите лозинку

en: Password reset
sr: Ресетовање лозинке

en: Password reset complete
sr: Ресетовање лозинке је завршено

en: Password reset confirmation
sr: Потврдите лозинку

en: Password reset on %s
sr: Ресетовање лозинке за %s

en: Password reset successful
sr: Ваша лозинка је успешно ресетована

en: Password reset unsuccessful
sr: Ваша лозинка није успешно ресетована

en: Password:
sr: Лозинка:

en: Past 7 days
sr: У последњих 7 дана

en: Permissions
sr: Дозволе

en: Persian
sr: Персијски

en: Personal info
sr: Личне информације

en: Phone number
sr: Телефонски број

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
sr: Телефонски бројеви морају бити у формату XXX-XXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
sr: Телефонски бројеви морају бити у формату XXXX-XXXXXX.

en: Please correct the error below | Please correct the errors below
sr[0]: Исправите доле наведену грешку.
sr[1]: Исправите доле наведене грешке.
sr[2]: Исправите доле наведене грешке.

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
sr[0]: Исправите доле наведену грешку.
sr[1]: Исправите доле наведене грешке.
sr[2]: Исправите доле наведене грешке.

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
sr: Унесите исправно корисничко име и лозинку. Напомена: оба поља праве разлику између великих и малих слова.

en: Please enter valid %(self)s IDs. The value %(value)r is invalid.Please enter valid %(self)s IDs. The values %(value)r are invalid.
sr: Унесите исправне %(self)s ID вредности. Вредност %(value)r је неисправна.

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
sr: Унесите нову лозинку два пута, ради провере исправности уноса.

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
sr: Унесите стару лозинку, након тога унесите нову лозинку два пута, ради провере исправности уноса.

en: Please go to the following page and choose a new password:
sr: Отворите следећу интернет страну и промените лозинку:

en: Please log in again, because your session has expired.
sr: Поново се пријавите пошто је ваша сесија истекла. Не брините, ваши подаци су сачувани.

en: Polish
sr: Пољски

en: Portuguese
sr: Португалски

en: Post your comment
sr: Поставите Ваш кометар

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
sr: Послао %(user)s дана %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: Preview
sr: Преглед коментара

en: Preview your comment
sr: Преглед Ваших коментара

en: Really flag this comment?
sr: Да ли стварно желите да означите овај коментар?

en: Really make this comment public?
sr: Да ли стрварно желите да овај коментар буде јавно видљив?

en: Really remove this comment?
sr: Да ли стрварно желите да избришете овај коментар?

en: Recent Actions
sr: Последње активности

en: Relation to parent model
sr: Релација ка надређеном објекту

en: Remove
sr: Избришите

en: Remove a comment
sr: Избришите коментар

en: Required. 30 characters or fewer. Alphanumeric characters only (letters, digits and underscores).
sr: Обавезно. До 30 карактера (само слова, бројеви и доња црта „_“).

en: Reset my password
sr: Ресетујте моју лозинку

en: Romanian
sr: Rumunski

en: Russian
sr: Руски

en: Sat
sr: суб

en: Saturday
sr: субота

en: Save
sr: Снимите

en: Save and add another
sr: Снимите и додај још један

en: Save and continue editing
sr: Снимите и наставите са изменама

en: Save as new
sr: Снимите као нови

en: Select %s
sr: Изаберите %s

en: Select %s to change
sr: Изаберите %s за измену

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
sr: Изаберите исправну опцију. %(value)s није међу њима.

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
sr: Изаберите исправну опцију. Опција %s није исправна.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
sr: Изаберите исправна опцију. Изабрана опција није исправна.

en: Sept.
sr: септ.

en: September
sr: септембар

en: Serbian
sr: Српски

en: Server Error <em>(500)</em>
sr: Грешка на серверу <em>(500)</em>

en: Server error
sr: Грешка на серверу

en: Server error (500)
sr: Грешка на серверу (500)

en: Show all
sr: Прикажи све

en: Show object ID
sr: Прикажите ID објекта

en: Shows the content-type and unique ID for pages that represent a single object.
sr: Приказује тип садржаја и јединствени ID стране које представља један објекат.

en: Simplified Chinese
sr: Кинески (поједностављен)

en: Site administration
sr: Администрација сајта

en: Slovak
sr: Словачки

en: Slovenian
sr: Словеначки

en: Something's wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
sr: Нешто није у реду са вашом исталацијом базе података. Проверите да ли су све табеле креиране и читљиве од стране дефинисаног корисника.

en: Spanish
sr: Шпански

en: String (up to %(max_length)s)
sr: Низ карактера (максимално %(max_length)s карактера)

en: Sun
sr: нед

en: Sunday
sr: недеља

en: Swedish
sr: Шведски

en: TIME_FORMAT
sr: H:i:s

en: Tamil
sr: Тамилски

en: Telugu
sr: Телугу

en: Text
sr: Текст

en: Thai
sr: Таи

en: Thank you for your comment
sr: Хвала на Вашем коментару

en: Thanks for approving
sr: Хвала Вам на потврди

en: Thanks for commenting
sr: Хвала на коментарисању

en: Thanks for flagging
sr: Хвала на означавању!

en: Thanks for removing
sr: Hvala Vam na брисању

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
sr: Хвала Вам на посети.

en: Thanks for taking the time to improve the quality of discussion on our site
sr: Хвала Вам на времену које сте посветили дискуцији на сајту

en: Thanks for using our site!
sr: Хвала Вам на посети!

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
sr: Ова адреса електронске поште није повезана ни са једним корисничким налогом. Да ли сте сигурни да сте регистровани?

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully.
sr: Успешно додат %(name)s "%(obj)s".

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully. You may edit it again below.
sr: %(name)s "%(obj)s" је успешно додат. Можете га поново изменити.

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
sr: Успешно измењен: %(name)s "%(obj)s".

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
sr: Успешно обрисан: %(name)s "%(obj)s".

en: The %(site_name)s team
sr: %(site_name)s тим

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
sr: %(verbose_name)s је успешно креиран.

en: The %(verbose_name)s was deleted.
sr: %(verbose_name)s је обрисан.

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
sr: %(verbose_name)s је успешно промењен.

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
sr: Линк за ресетовање лозинке није валидан, вероватно јер је већбио коришћен. затражите ново ресетовање лозинке

en: The submitted file is empty.
sr: Послати фајл је празан.

en: The two password fields didn't match.
sr: Поља за лозинку нису иста.

en: There's been an error. It's been reported to the site administrators via e-mail and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
sr: Догодила се грешка која је пријављена администраторима.

en: This URL appears to be a broken link.
sr: Овај URL је неисправан линк.

en: This account is inactive.
sr: Неактивни налог.

en: This can be either an absolute path (as above) or a full URL starting with 'http://'.
sr: Може бити апсолутна путања (као горе) или потпун URL који почиње са 'http://'.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the email is read-only.
sr: Komentar je poslat od strane пријављеног korisnika тако да адреса електронсе поште не може да се мења.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the name is read-only.
sr: Komentar je poslat od strane пријављеног korisnika тако да име не може да се мења.

en: This field cannot be null.
sr: Поље не може садржати празну вредност.

en: This field is required.
sr: Обавезно поље.

en: This field requires 11 digits.
sr: У ово поље морате уписати 11 цифара .

en: This field requires 7 or 8 digits.
sr: Морате унете 7 или 8 цифара.

en: This field requires 8 digits.
sr: У ово поље морате уписати 8 цифара.

en: This field requires at least 14 digits
sr: У ово поље морате унети бар 14 цифара

en: This field requires only numbers.
sr: У ово поље се могу унети само бројеви.

en: This month
sr: Овога месеца

en: This object doesn't have a change history. It probably wasn't added via this admin site.
sr: Овај објекат нема историју промена. Највероватније није додат коришћењем администрације сајта.

en: This should be an absolute path, excluding the domain name. Example: '/events/search/'.
sr: Унесите апсолутну путању без назива домена. Пример: '/dogadjaji/pretraga/'.

en: This value must be a decimal number.
sr: Вредност мора бити децимални број.

en: This value must be an integer.
sr: Вредност мора бити цео број.

en: This value must be either None, True or False.
sr: Вредност мора бити None, True или False.

en: This value must be either True or False.
sr: Вредност мора бити True или False.

en: This value must contain only letters, numbers and underscores.
sr: Ово поље може садржати само слова, бројеве и доњу црту „_“.

en: This value must contain only letters, numbers, underscores, dashes or slashes.
sr: Ово поље може садржати само слова, бројеве, доњу црту „_“, црту „-“ и косе црте.

en: This year
sr: Ове године

en: Thu
sr: чет

en: Thursday
sr: четвртак

en: Time
sr: Време

en: Time:
sr: Време:

en: Today
sr: Данас

en: Traditional Chinese
sr: Традиционални Кинески

en: Tue
sr: уто

en: Tuesday
sr: уторак

en: Turkish
sr: Турски

en: U.S. state (two uppercase letters)
sr: Држава у оквиру САД (два велика слова)

en: Ukrainian
sr: Украјински

en: Uncheck this box to make the comment effectively disappear from the site.
sr: Одзначите ово поље како коментар не би био видљив на сајту.

en: Unknown
sr: Непознато

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
sr: Пошаљите исправну слику. Фајл који сте послали или није слика или је сам фајл оштећен.

en: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' or use the <a href="password/">change password form</a>.
sr: Користите '[algo]$[salt]$[hexdigest]' или <a href="password/">промени лозинку</a>.

en: User
sr: Корисник

en: Username
sr: Корисничко име

en: Username:
sr: Корисничко име:

en: Usernames cannot contain the '@' character.
sr: Корисничка имена не могу садржати карактер '@'.

en: View on site
sr: Погледај на сајту

en: Watch your mouth! The word %s is not allowed here. | Watch your mouth! The words %s are not allowed here.
sr[0]: Припази на језик! %s реч није овде дозвољена.
sr[1]: Припази на језик! %s речи нису овде дозвољене.
sr[2]: Припази на језик! %s речи нису овде дозвољене.

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
sr: Тражена страна не постоји.

en: We've e-mailed you instructions for setting your password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
sr: Нова лозинка вам је послата на задату адресу електронске поште. Електронска порука би требао да стигне у наредних неколико минута.

en: Wed
sr: сре

en: Wednesday
sr: среда

en: Welcome,
sr: Добродошли,

en: Welsh
sr: Велшски

en: XML text
sr: XML текст

en: YEAR_MONTH_FORMAT
sr: m.Y.

en: Yes
sr: Да

en: Yes, I'm sure
sr: Да, сигуран сам

en: You don't have permission to edit anything.
sr: Немате права да вршите измене.

en: You may add another %s below.
sr: Можете додати још један %s.

en: You may edit it again below.
sr: Можете га поново изменити.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset
sr: Примили сте овај имејл јер сте затражили ресетовање лозинке

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
sr: Ваш интернет читач није прихватио „cookie.“ „Cookie“ подршка је потребна да бисте могли да се пријавите.

en: Your e-mail address is not your username. Try '%s' instead.
sr: Ваше корисничко име није дата адреса електронске поште. Покушајте са '%s'.

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
sr: Погрешна стара лозинка. Унесите је поново.

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
sr: Ваша лозинка је ресетована. Можете се поново логовати.

en: Your password was changed.
sr: Ваша лозинка је измењена.

en: Your username, in case you've forgotten:
sr: Ваше корисничко име, у случају да сте заборавили:

en: Zurich
sr: Cirih

en: a.m.
sr: преподне

en: action flag
sr: ознака активности

en: action time
sr: време активности

en: active
sr: активан

en: all %s
sr: сви %s

en: and
sr: и

en: apr
sr: апр

en: aug
sr: авг

en: change message
sr: опис измене

en: codename
sr: шифра дозволе

en: comment
sr: коментар

en: content
sr: садржај

en: content type
sr: тип садржаја

en: content types
sr: типови садржаја

en: date joined
sr: датум отварања налога

en: date/time submitted
sr: датум/време слања

en: day | days
sr[0]: дан
sr[1]: дана
sr[2]: дана

en: dec
sr: дец

en: display name
sr: назив

en: domain name
sr: назив домена

en: e-mail address
sr: адреса електронске поште

en: eight
sr: осам

en: enable comments
sr: омогућите коментаре

en: expire date
sr: датум престанка важења сесије

en: feb
sr: феб

en: filter:
sr: филтер:

en: first name
sr: име

en: five
sr: пет

en: flat page
sr: статична страна

en: flat pages
sr: статичне стране

en: for your user account at %(site_name)s
sr: за Ваш кориснички налог на %(site_name)s

en: four
sr: четири

en: group
sr: група

en: groups
sr: групе

en: hour | hours
sr[0]: сат
sr[1]: сата
sr[2]: сати

en: is public
sr: да ли је јавни

en: is removed
sr: да ли је обрисан

en: jan
sr: јан

en: jul
sr: јул

en: jun
sr: јун

en: last login
sr: време последње посете

en: last name
sr: презиме

en: log entries
sr: уноси у дневнику измена

en: log entry
sr: унос у дневнику измена

en: mar
sr: мар

en: may
sr: мај

en: message
sr: порука

en: midnight
sr: поноћ

en: minute | minutes
sr[0]: минут
sr[1]: мунута
sr[2]: минута

en: minutes
sr: минута

en: model:
sr: модел:

en: month | months
sr[0]: месец
sr[1]: месеца
sr[2]: месеци

en: name
sr: име

en: nine
sr: девет

en: no
sr: не

en: noon
sr: подне

en: nov
sr: нов

en: number of %s
sr: број %s

en: object ID
sr: ID објекта

en: object id
sr: id објекта

en: object repr
sr: опис објекта

en: oct
sr: окт

en: one
sr: један

en: or
sr: или

en: or make changes
sr: или измените

en: p.m.
sr: поподне

en: password
sr: лозинка

en: permission
sr: дозвола

en: permissions
sr: дозволе

en: python model class name
sr: назив python модула

en: redirect
sr: преусмеравање

en: redirect from
sr: преусмери од

en: redirect to
sr: преусмери ка

en: redirects
sr: преусмеравања

en: registration required
sr: само за регистроване кориснике

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
sr: повезани `%(app_label)s.%(object_name)s` објекти

en: sep
sr: сеп

en: session
sr: сесија

en: session data
sr: подаци сесије

en: session key
sr: кључ сесије

en: sessions
sr: сесије

en: seven
sr: седам

en: site
sr: сајт

en: sites
sr: сајтови

en: six
sr: шест

en: staff status
sr: дозвољен приступ администрацији сајта

en: superuser status
sr: статус администратора

en: tag:
sr: ознака:

en: template
sr: назив шаблона

en: template name
sr: назив шаблона

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
sr: повезани `%(app_label)s.%(data_type)s` објекти

en: three
sr: три

en: title
sr: наслов

en: today
sr: данас

en: tomorrow
sr: сутра

en: two
sr: два

en: user
sr: корисник

en: user permissions
sr: корисничке дозволе

en: user's URL
sr: веб сајт корисника

en: user's email address
sr: адреса електронске поште корисника

en: user's name
sr: име корисника

en: username
sr: корисничко име

en: users
sr: корисници

en: view:
sr: изглед:

en: week | weeks
sr[0]: недеља
sr[1]: недеље
sr[2]: недеља

en: year | years
sr[0]: година
sr[1]: године
sr[2]: година

en: yes
sr: да

en: yes,no,maybe
sr: да,не,можда

en: yesterday
sr: јуче
